O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 53

101 hasičů z 11 hasičských sborů s 18 vozy. Zásah komplikovalo nepříznivé počasí, padající sníh a mráz. Objekt byl naštěstí neobydlen, a tak nemusel být nikdo evakuován, jeden hasič byl při požáru lehce zraněn.

Strana č. 52

byl také 23. května pořadatelem hasičské soutěže Novoměstského okrsku. Družstva reprezentující 11 sborů soupeřila poprvé podle pravidel požárního sportu. Jejich snažení „zpestřovalo“ všudypřítomné bahno. Mladí hasiči se pak zúčastnili soutěže uspořádané koncem září v Maršovicích. V konkurenci dalších sedmi družstev obsadili v soutěži, která se skládala ze štafety 4×60 metrů, zdravotní přípravy a štafety dvojic, šesté místo. Mateřská škola připravila pro děti 20. února v kulturním domě karneval plný tance a her a samozřejmě sladkých odměn pro nejmenší.

Strana č. 51

Strana č. 50

K realizaci ale opět nedošlo. Nyní snad konečně čeká rokytenské „Arche“ nový začátek. Díky finančním prostředkům poskytnutým Evropskou unií by v Rokytně mělo dostavbou zchátralé budovy vzniknout vzdělávací středisko pro pracovníky ministerstva práce a sociálních věcí. Bylo by třetí svého druhu v celé naší republice po Olomouci a Písku. Rekonstrukce budovy, která se musí přizpůsobit novému projektu, by měla vyjít přibližně na 60 miliónů korun. S otevřením se počítá na konci roku 2013.

Strana č. 49

Strana č. 48

V roce 2010 začal stavět dům pan Josef Mrázek, a to vedle svého rodného domu čp. 65. Během léta vznikl na budoucím hřišti nový nohejbalový kurt. S jeho oplocením a dokončením se počítá v roce 2011. Koncem roku byla též vybudována nová komunikace k hřišti podél Jelínkových a Kunstmüllerových a zahájilo se jednání se Zemědělským družstvem Nové Město na Moravě o odkoupení kulturního domu.

Strana č. 47

Strana č. 46

Září už bylo se svými 76,9 mm srážkově průměrné. Pršelo 11 dní v měsíci, nejvíce pak na jeho konci. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno 26. září (27,2 mm). Nejvyšší teplota 16.4 °C byla naměřena 12. září v 11 hodin a nejnižší 3.3 °C 20. září v 6 hodin ráno.

Strana č. 45

srážek od roku 1999, který nám bude sloužit k porovnání hodnot naměřených v roce 2010. Údaje o nejvyšších a nejnižších měsíčních teplotách pochází z městské elektronické meteostanice a pro městskou kroniku je poskytl pan Zbyněk Grepl, vedoucí oddělení informatiky Městského úřadu v Novém Městě na Moravě.

Strana č. 44

Stránky