O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 202

Říjen. V první třetině měsíce se teplota držela kolem 12°až 15°, od 13. října pokles na 5°, ke konci měsíce až na 4°. Většina dní zamračených, klidných, se slabým větrem. Na počátku měsíce za svítání bílé mrazíky. Po ostatní část měsíce dešťové přeháňky slabší i silnější, hlavně v poslední třetině.
Listopad. Pokles teploty pokračoval až na 3°. Přibývalo dnů zamračených a mlhavých a začínaly bílé mrazy.

Strana č. 201b

Oteplilo až do výše +11°. I v tomto měsíci bylo převážně zamračeno, oblačno, s mírným až slabým větrem a mlhou. Sníh se vytrácel a od 23. března byl náš kraj úplně bez sněhu.

Strana č. 201a

Přehled o výstavbě ve městě.
Byl dokončen první věžový dům č. 730 s 59 byty. Byly postaveny rodinné domky čp. 554 v ulici L.  Čecha, 584 v ul. Nečasově, 695 v ulici Veslařské, nadstavba nad průjezdem v domě č. 155 v ulici Gotwaldově, 702 v ulici Veslařské, 666 a 688 na Beranici, 586 v ulici Nečasově a 344 v ulici Šimkově.

Strana č. 200b

Dne 10. července zemřel v brněnské nemocnici, kde se podrobil úspěšné operace srdce, zaměstnanec pekáren, bývalý samostatný pekařský mistr Josef Ženatý. Dožil se poměrně krátkého věku 53 let. Pro svoji tichou, klidnou a mírnou povahu byl oblíben u svých spolupracovníků i všech našich spoluobčanů. Pohřeb zesnulého se konal 15. července odpoledne z evangelického kostela na místní evangelický hřbitov za veliké účasti jeho osobních přátel a občanů z našeho města i z okolí.

Strana č. 200a

5.400 l a vajec 3750 kusů. Splnil pouze Koukola, až na mléko. Sklizeň otav byla u soukromého sektoru provedena, setí ozimů dosud nikoliv. Krejčí dluží obilí i brambory, částečně plní mléko a vejce. Celkem se všechny novoměstské zemědělské závody vyrovnávají s úkoly dobře.

Strana č. 199b

na celostátní výstavní přehlídce plemenných zvířat v Přerově, dále skot, prasata, kozy, ovce a drůbež. Součástí přehlídky byla beseda chovatelů s odborníky o problémech naší živočišné výroby a o možnostech dalšího zvyšování užitkovosti, především u skotu, a promítání zahraničních filmů s tématikou zemědělské výroby v cizině.

Strana č. 199a

moci s pracemi ihned začít. Vcelku možno s uspokojením konstatovat, že družstva i státní statek dbají všech pokynů strany a vlády a plní úkoly, které jim ukládá okresní zemědělská výrobní správa.

Strana č. 198b

Ve dnech 19. až 21. června uspořádal turistický odbor Sokola v prostoru koupaliště celookresní sraz mladých turistů s bohatým programem sportovním.

Strana č. 198a

krasobruslařů, členů tělovýchovné jednoty Spartak z Králova Pole.

Strana č. 197b

návštěvníků: N. Město 3478, v Maršovicích a Pohledci nezjištěno. Počet čtenářů: N. Město 470, v čítárně asi 1000, v Maršovicích 35, v Pohledci 43. Za knihy zaplaceno v Novém Městě 6.490 Kčs, poplatky čtenářů činily 3974. Nově zvolená knihovní rada má toto složení: předseda s. dr. J. Mikulec, členové B. Padrtka, S. Srnská, J. Altmanová, H. Janovská a J. Rozsypal.

Stránky