O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 89

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

postupovalo do finále, dokázala zvítězit Tereza Buďová, která tak získala titul Mistryně České republiky. Třetím místem ji pak doplnila Barbora Macháčková. Počátkem května se v Novém Městě konal tradiční turnaj dvojic na 100 hodů sdružených – Memoriál Jindřicha Šenkyříka. Zvítězila dvojice Robert Pevný a Jiří Mikoláš z oddílu BOPO. Dvě družstva místního kuželkářského oddílu byla na konci května pozvána kuželkáři z Neustadt in Sachsen na přátelský turnaj s dalšími německými družstvy. Smíšené novoměstské družstvo srazilo při turnaji 1 513 kuželek a skončilo třetí. Hostitelé zajistili pro naše kuželkáře i prohlídku města a ubytování v místě.

Moderní gymnastika
Gymnastky při TJ a ZŠ Leandra Čecha se 2. dubna zúčastnily pohárového závodu Žďárská pampeliška, kde se nejlépe předvedla nejmladší gymnastka Lucka Klementová (ročník 2006), která ve své kategorii zvítězila. Medailový zisk navýšila děvčata o týden později při závodech v Brně, kde zvítězila Martina Pulgretová a stříbrné byly Nikol Dítětová, Patricie Šaclová a Kristýna Pejchalová. Při oblastních závodech 21. května ve Žďáru nad Sázavou se v několika kategoriích bojovalo o postup na červnové Mistrovství ČR v Praze. Postup si na těchto závodech zajistily Nikol Dítětová v 1. kategorii (ročníky 2002 a 2003), Kateřina Pulgretová v 3. kategorii (ročníky 1998 a 1999) a Kristýna Pejchalová ve 4. kategorii (ročník 1997 a starší). Ve dvou nejmladších kategoriích navíc zvítězily Lucie Klementová a Veronika Smolíková.

Mažoretky
Prvními veřejnými vystoupeními v roce 2011 byly pro nejstarší skupiny novoměstských mažoretek únorové plesy v Herálci a ve Zvoli. Reprezentativního veřejného vystoupení všech skupin se pak dočkalo Nové Město 18. května. Odpolední program začal nejprve pochodovým defilé před Horáckou galerií, poté předvedly všechny skupiny své pódiové choreografie na nádvoří zámku. Nejstarší skupiny mažoretek – Camélie a Carmen – vyrazily v polovině červnu společně se Salónním orchestrem Žďár nad Sázavou na malé turné po západní Evropě. Nejprve se zúčastnily festivalu v městě Hirson poblíž belgických hranic, poté již vystoupily přímo v Belgii v městě Jambes-Namur. Camélie a Carmen vystoupily i na začátku července v Jimramově při oslavách 650. výročí první písemné zmínky a 30. září v novoměstském kulturním domě.

Billiard
V sezoně 2010/11 působilo družstvo Billiard clubu Nové Město na Moravě v jihomoravské soutěži 3. třídy. V sezoně odehrálo 14 utkání a celkově skončilo na 5. místě. Nejvýše postaveným hráčem v celostátním žebříčku byl na 22. místě Petr Veselský, který však hostoval v Novém Lískovci. Z hráčů aktivně hrajících za novoměstský klub tak nejvýše stál na 297. místě (95. v oblasti Jižní Morava) Miroslav Hutař.

Judo
Pokud se v poslední době píše o úspěších v judu, tak se jedná vesměs o individuální úspěchy mladého judisty Daniela Pintery, žáka 4. třídy Základní školy Vratislavovo náměstí, reprezentujícího Orel Žďár nad Sázavou i Dům dětí a mládeže Klubíčko. Svěřenci Danova otce Reného Pintery, trenéra juda při DDM Klubíčko, získali v roce 2011 celkem 45 medailí – nejvíce Daniel Pintera 19 (1. místo ve čtyřkolové evropské soutěži Berger Nachwuchscup, 1. místo na mezinárodní velké ceně v Belgii, přeborník Kraje Vysočina v mladších žácích do 34 kg) a David Dvořáček s 15 medailemi. Prosazují se i benjamínci týmu: Michaela Pinterová, Štěpán Raus, Matěj Škorpík, Lukáš Hudeček a Vít Chalupa.

Taekwon-do
Od ledna 2010 zahájil pravidelná cvičení v tělocvičně gymnázia novoměstský oddíl taekwon-do. Oddíl se stal součástí školy taekwon-do SAM-IL vedené Pavlem Cigáněm. Členy školy jsou oddíly po celé Moravě. Oddílovým asistentem v Novém Městě je Radek Kotlán. Oddíl cvičil i v roce 2011.

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo