O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 86

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

stříbrnou medaili v individuálním závodě (sprintu) kategorie W21 a byla také členkou dvakrát zlatého českého družstva.
Při Mistrovství Vysočiny štafet, které se uskutečnilo v rámci 3. kola Českého poháru 21. května v Luži, zvítězila novoměstská štafeta Lenka Voráčková, Lenka Nechanická a Hana Wurzelová. Štafeta SK orientační sporty Nové Město na Moravě tak po dlouhé době postoupila na Mistrovství ČR. To se konalo 8. října v severomoravské Stříteži a novoměstská štafeta zde doběhla 23. Mistrovství ČR na krátké trati se konalo již 11.–12. června u Velkého Meziříčí. Z novoměstských si nejlépe vedl Jeroným Kamenický, který vyhrál ve své kategorii finále B a zajistil si tak licenci A pro příští rok. Tomáš Zrník vyhrál veteránskou kategorii H40B a Břetislav Wurzel byl druhý mezi veterány v kategorii H50B. Republikové mistrovství na klasické trati proběhlo v okolí Bečova nad Teplou ve dnech 17. a 18. září. Jeroným Kamenický se tentokrát probojoval do finále A, kde skončil 17. Při červencových třídenních závodech HSH Vysočina cup v Čachnově si novoměstští „orienťáci“ odvezli dvě prvenství – v kategorii H10 Šimon Mareček a v kategorii H40 Tomáš Zrník. Novoměstský oddíl se také stal pořadatelem 13. kola Ligy Vysočiny, které proběhlo 16. října na Křižánkách.

Atletika
Další úspěšný rok prožil atletický oddíl Tělovýchovné jednoty Nové Město na Moravě pod trenérským vedením Petra Hubáčka staršího a Petra Hubáčka mladšího. Se ziskem 24 medailí z Mistrovství ČR to byl historicky druhý nejúspěšnější rok po roce 2009. Z deseti nejlepších atletů v kraji je celá polovina z Nového Města.
Ve dnech 19. a 20. února se novoměstští atleti zúčastnili Halového mistrovství ČR dospělých v Praze a zásluhou běžců Lukáše Kourka a Petra Vitnera získali na trati 1 500 metrů stříbrnou a bronzovou medaili. Lukáš Kourek navíc skončil třetí na trati 3 km, když se neúspěšně pokoušel splnit limit na Halové mistrovství Evropy. O týden později na Halovém mistrovství ČR juniorů a dorostu zazářily Radka Janoušová, která zvítězila v bězích na 800 i 1 500 metrů, a Helena Tlustá, která byla na patnáctistovce třetí a vyhrála běh na 3 km. Obě běžkyně spolu s Lukášem Kourkem, Petrem Vitnerem a trenérem Petrem Hubáčkem ml. dostaly i pozvánku na reprezentační soustředění do italského Melaga. Lukáš Kourek reprezentoval Českou republiku na červnovém Mistrovství Evropy družstev ve Stockholmu, kde v závodě na 3 km skončil 11.
Mladí novoměstští atleti byli úspěšní i na republikovém mistrovství mládežnických kategorií v polovině června v Ostravě. Nejvíce zářila Helena Tlustá, zlatá na 3 km překážek a stříbrná na hladkých 3 km. Na stejné trati byla bronzová Marie Milíčková. Dvě stříbrné medaile si pak odvezla Radka Janoušková za své výkony na tratích 1 500 a 800 metrů. Na mládežnické mistrovství republiky navázalo i Mistrovství České republiky dospělých, které se konalo 2. a 3. července v Brně. Novoměstští zástupci se ani odtud nevraceli bez medailí. Tu stříbrnou si odvezl mílař Lukáš Kourek ze závodu na 1 500 m a bronzovou vrhačka Jitka Kubelová za hod diskem, když vytvořila výkonem 57,37 m nový krajský rekord.
Jitka Kubelová se díky svým výkonům kvalifikovala na 8. Mistrovství Evropy v atletice do 23 let, které proběhlo 14.–17. července v Ostravě. Jitka postoupila z kvalifikace do dvanáctičlenného finále. V něm ale měla pouze jeden platný pokus – 47,10 m – a skončila tak poslední dvanáctá. V polovině září se v Písku uskutečnilo Mistrovství ČR v atletice do 22 let. Novoměstští atleti opět patřili mezi sběratele medailí. Chuť si zde spravila vrhačka Jitka Kubelová, která výkonem 51,70 m brala zlato v hodu diskem a navíc byla stříbrná ve vrhu koulí. Na stříbrné pozici doběhla i mílařka Radka Janoušková ve finále běhu na 800 m. Bronz přidala Helena Tlustá v běhu na 3 km překážek, třetí byl i Petr Zimola na 1 500 m.
Atletický oddíl pořádal během roku čtyři přespolní běhy pro všechny věkové kategorie. Prvním byl 10. dubna veřejný závod Běh Korunou za korunu. Další se uskutečnil 2. října v areálu novoměstského koupaliště jako Krajský přebor v přespolním běhu a zároveň XXVI. ročník podzimního přespolního běhu, XVIII. ročník memoriálu Jiřího Bláhy a finálový závod běžeckého poháru mládeže. Za spolupořadatelství oddílu atletiky se 15. října konal na Studnicích i I. ročník přespolního běhu Memoriálu Cyrila Musila. Vydařené akci přálo slunečné počasí – zúčastnilo se 76

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo