O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 85

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Chrástková startovala na Jizerské padesátce, kde skončila sedmá. Jiří Ročárek se v rámci Jizerské padesátky představil na kratších distancích a v Bedřichovské 30 a Jizerské 25 nenašel přemožitele.
Před novou sezonou 2011/12 trápil novoměstské lyžaře, stejně jako jejich kolegy po celé Evropě, nedostatek sněhu. Starší závodníci si se svým trenérem Markem Kovačičem dokonce třikrát zajeli zatrénovat do běžeckého tunelu v německém Oberhofu. Všichni se pak na začátku prosince zúčastnili soustředění v italské Santa Catarině. Jejich týmová kolegyně Martina Chrástková prožívala reprezentační soustředění. Díky výsledkům v předchozí sezoně byla zařazena do reprezentačního B-týmu. První závody nové sezony absolvovali novoměstští lyžaři 10. a 11. prosince na Horních Mísečkách v rámci Českého poháru. Nejlépe si zde vedl Jiří Ročárek, který skončil v jednom ze závodů třetí.

Skoky na lyžích a severská kombinace (závod sdružený)
V polovině září hostilo Nové Město Mistrovství ČR ve sdruženém závodě žactva a kontrolní závod družstev skokanů. V jednotlivých kategoriích se skákalo dvoukolově na obou můstcích na Šibenici (K 28 a K 53). Skokanská část závodu sdruženého byla doplněna během na standardních lyžařských tratích pro nejmladší kategorie, pro starší pak závodem na in-line bruslích. Z novoměstských se nejlépe vedl Viktor Polášek, který se umístil na třetím místě ve své kategorii. Nejdelší skok při závodech předvedl výkonem 57,5 m lomnický Tomáš Portyk.
Viktor Polášek (ročník 1997) patří k velkým nadějím novoměstského Sportovního klubu jak v severské kombinaci, tak v samotných skocích na lyžích. Při březnovém Mistrovství ČR v Harrachově se v kategorii starších žáků stal dvojnásobným mistrem republiky (severská kombinace a skok na můstku K 70) a jednou byl druhý (severská kombinace – sprint). Jeho starší oddílový kolega Jan Kozák (ročník 1991) skončil druhý při lednovém Mistrovství ČR v Liberci, několik dní poté, kdy reprezentoval Českou republiku na Mistrovství světa juniorů v estonském Otepää (37. místo). Třetím svěřencem trenéra sdruženářů Rostislava Latzky je Tomáš Vambera (ročník 1988). Tomáš se na přelomu ledna a února zúčastnil zimní univerziády v Turecku, kde skončil dvakrát v třetí desítce. Při březnovém republikovém mistrovství v Harrachově byl mezi muži 13. Rostislav Latzka trénuje i mladé skokany Miloše Kadlece (ročník 1992) a Vojtěcha Štursu (ročník 1995). Kadlec byl třetí mezi juniory na Mistrovství ČR v Harrachově a 12. při Mistrovství světa juniorů v Otepää. Štursa se stal v Harrachově mistrem republiky v dorostenecké kategorii, mezi juniory skončil šestý. V polovině února se zúčastnil i Evropské zimní olympiády mládeže (EYOWF) v Liberci (31. místo). Mladičký skokan na konci roku dokonce nahlédl do závodů Světového poháru. Při závodech v Lillehameru se proskákal do hlavního závodu, kde skončil na 49. místě.

Sjezdové lyžování
Sjezdovka na Harusáku hostila 12. března jeden z deseti závodů Lyžařského poháru Vysočiny, který se skládá kromě klasických slalomů i ze suchých slalomů (běh ze sjezdovky mezi slalomovými tyčemi), přespolních běhů a běhů na lyžích. Novoměstští „obloučkáři“ obsadili první místa v několika kategoriích celkového pořadí Lyžařského poháru Vysočiny – v předžactvu Natálie Mašterová (ročník 2000), v mladších žácích Jaromír Chroustovský (1998) a ve starších žácích Viktor Beneš (1996).

Orientační sporty
Novoměstští lyžaři se účastnili Mistrovství Evropy dospělých a Mistrovství světa veteránů v lyžařském orientačním běhu, která probíhala od 2. do 6. února v norském Sjusjoenu. V kategorii žen se představila členka novoměstského Sportovního klubu Hana Hančíková, která startovala ve třech individuálních disciplínách (nejlépe 12. v krátkém závodě) a také byla členkou české štafety, která doběhla na 8. místě. Mezi veterány nad 40 let se představili Petr Mareček (celkově 7.) a Jan Janíček (16.). Na Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu na klasické trati, které se konalo 20.–28. března ve švédském Tänndalenu, skončila Hana Hančíková na skvělém 4. místě.
Novoměstská závodnice Lenka Voráčková se zúčastnila ve dnech 7.–9. září Mistrovství Evropy v rádiovém orientačním běhu v rumunském Baile Felix. A vedla si zde víc než zdatně. Získala

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo