O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 84

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Mistrovství světa v horských bězích 9.–11. září v albánské Tiraně. V juniorské kategorii naše město reprezentovali Jan Janů, Matěj Trávníček, Jakub Marshall a mezi muži Jiří Žák.
Jak biatlonisté, tak lyžaři klasici si zpestřují letní sezonu účastí v závodech do vrchu. Nová tradice takového závodu byla 24. dubna založena i v Novém Městě díky trenérovi biatlonu Jiřímu Žákovi. Ve sportovním areálu u Hotelu Ski byl ten den odstartován první ročník Arko Trophy, která byla součástí 26. ročníku Českého poháru v běhu do vrchu. Jiří Žák tentokrát jako člen Batt klubu získal na Mistrovství ČR v chůzi na 50 km bronzovou medaili.
Na počátku září se v Letohradu uskutečnilo Mistrovství ČR v biatlonu na kolečkových lyžích. Nejúspěšnější novoměstskou závodnicí se stala mladší dorostenka Anna Tkadlecová, která ve své kategorii získala dva mistrovské tituly za rychlostní i stíhací závod. Jednou bronzový byl mladší dorostenec Martin Žák, starší dorostenec Jan Burian byl jednou stříbrný a dvakrát bronzový byl mezi juniory Michal Žák.
Sezonu letního biatlonu ukončilo Mistrovství ČR žactva v Břidličné, kde byly na programu tři závody. V rychlostním závodě ještě novoměstští na medaile nedosáhli, úspěšnější ale byli ve štafetách. Titul vybojovali žáci A (Jiří Chmelík, Vojtěch Kužel a Jonáš Mareček), stejně jako žákyně B (Eliška Teplá, Natálie Šikolová a Míša Sádovská). Třetí místo ve štafetách obsadili nejstarší žáci C (Viktor Beneš, Matouš Slonek a Petr Holek). V závěrečném závodě s hromadným startem zvítězil v žácích B Jan Tkadlec. Družstvo žáků také ovládlo celkový klubový žebříček letní sezony. Mezi jednotlivci se v celkové klasifikaci ve svých kategoriích umístili na třetích místech Jan Tkadlec, Viktor Beneš a Karolina Otavová.

Běh na lyžích
Pět členů Sportovního klubu Nové Město na Moravě se zúčastnilo Zimní světové univerziády, která se od 27. ledna do 6. února konala v tureckém Erzurumu. Všech pět lyžařů běžců nastoupilo na start dvou individuálních závodů. Pro ženy byly připraveny tratě 5 km klasicky a stíhací závod na 5+5 km. V těchto závodech se Martina Chrástková umístila na 18. a 25. místě a Eva Skalníková na 25. a 21. místě. Na muže pak čekaly tratě 10 km klasicky a stíhací závod na 7,5+7,5 km. Dušan Augustiňák při nich doběhl 33. a 23., Jan Krška 19. a 41. a Jan Šrail 46. a 32.
Další ročník nejznámější sportovní akce pořádané na území Nového Města se konal ve dnech 25.–27. února jako 73. RWE Zlatá lyže. Podruhé za sebou se jelo bez světové a domácí špičky pouze v rámci Slavic cupu, který je součástí Kontinentální poháru, závody se též započítávaly do bodování Českého poháru. Hlavním závodem se stal intervalový závod na 15 km mužů klasicky. Vítězem Zlaté lyže se stal největší favorit závodu a vedoucí muž Českého poháru Ondřej Horyna z Dukly Liberec, hned za ním druhý skončil domácí Jan Krška. V nedělním skiatlonu už Horyna nenastoupil a z vítězství se radoval Radek Šretr z SKP Jablonec. Z novoměstských lyžařů si vedl nejlépe junior Dušan Augustiňák, který obsadil nepopulární 4. místo. V obou ženských závodech (7,5 km klasicky a skiatlonu) dominovala bývalá biatlonistka Klára Moravcová z SKP Jablonec. Dvakrát druhá skončila domácí Martina Chrástková.
V celkovém hodnocení Českého poháru, do kterého se započítávají i výsledky ze závodů Světového poháru, v sezoně 2010/11 se z novoměstských lyžařů nejlépe umístil jedenáctý Dušan Augustiňák. Jan Krška skončil na 17. místě, Miroslav Janošec na 18., Jan Šrail na 21. a Jiří Ročárek na 23. Mezi ženami se nejlépe vedla Martina Chrástková, která skončila celkově čtvrtá, 21. místo obsadila Hana Hančíková a 24. Eva Skalníková.
O prvním březnovém víkendu se sedm zástupců novoměstského Sportovního klubu vydalo do polských Jakuszyc, kde se zúčastnili 35. ročníku Biegu Piastov, který je součástí prestižní série dálkových běhů Worldloppet. V hlavním závodě na 50 km klasickou metodou doběhl Jan Krška pátý a Miroslav Janošec osmý. Martina Chrástková sice doběhla celkově devatenáctá, ale mezi ženami byla nejlepší. Poloviční závod na 26 km navíc vyhrál novoměstský Jiří Ročárek. Jan Krška nastoupil druhý den i k závodu na 28 km volnou technikou a doběhl v něm druhý. Bylo to nejúspěšnější vystoupení novoměstských běžců v rámci Worldloppet. Jan Krška se navíc zúčastnil i Jizerské padesátky (35. místo), rakouského Dolomitenlaufu (28.) a švýcarského Engadin Skimarathonu (122.). Martina

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo