O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 83

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

závodu a druhý ve štafetovém závodě jednotlivců. Dvě umístění v první desítce se podařila dorostence Anně Tkadlecové (6. a 9.) a junioru Michalu Žákovi sedmému ve štafetovém závodě.
První velkou zatěžkávací zkouškou před Světovým pohárem v roce 2012 a seniorským mistrovství světa v roce 2013 bylo ve dnech 27. ledna–6. února pro všechny novoměstské pořadatele Mistrovství světa dorostenců a juniorů. Na jeho programu byly tři individuální závody a na závěr závody štafet. Českému reprezentačnímu týmu se individuální závody nevydařily. Reprezentanti zklamali především ve střelbě, a tak nejlepší umístění bylo 14. místo juniora Vlastimila Vávry ve vytrvalostním závodě. Naopak příjemným překvapením byl výkon novoměstského Lukáše Dostála. Ten byl původně mezi českými dorostenci v roli náhradníka, ale nakonec nastoupil do všech závodů, když nahradil indisponovaného Tomáše Vojíka. V prvních dvou závodech – sprintu a stíhacím závodě – byl dokonce z českých dorostenců nejlepší (21. a 30. místo). Vytrvalostní závod se mu nevydařil (74. místo), ale opět zazářil ve štafetě, která atakovala medaili, i když nakonec skončila čtvrtá. Druhý novoměstský zástupce Michal Žák byl do juniorského týmu také nominován jako náhradník. Tato role mu bohužel zůstala po celé mistrovství, a do žádného závodu tak nezasáhl. Hvězdou mistrovství se stala Italka Dorothea Wiererová, která v juniorské kategorii vyhrála všechny tři individuální závody a italské štafetě výrazně dopomohla ke stříbrné medaili. Dvakrát zlatí v individuálních závodech byli také ruští dorostenci Maxim Cvetkov a Jekatěrina Zubovová, kteří vyhráli sprint i stíhací závod. Ve sprintu juniorů zvítězil Němec Tom Barth, kterého na prvním místě ve stíhačce vystřídal jeho krajan Johannes Kühn. Ve vytrvalostním závodě kromě famózní Italky Wiererové zvítězili junior Simon Desthieux z Francie, dorostenec Pavel Hančarov z Běloruska a dorostenka Thekla Brun Lieová z Norska.
Nové Město hostilo světový biatlonový šampionát v roce 2011 ještě jednou. Ve dnech 9.–15. září se tu totiž konalo IBU Mistrovství světa v letním biatlonu. I když letní biatlon na kolečkových lyžích nemá takovou prestiž a popularitu jako jeho zimní varianta, zájem o něj stále roste. Do Nového Města se vyjma zástupců Skandinávie, Německa, Itálie a Francie sjelo na sto sedmdesát závodníků z 25 zemí světa. Nechyběla ani kompletní česká špička. Bohužel naši reprezentanti na cenné kovy nedosáhli, i když si z mistrovství odvezli řadu medailí „bramborových“. Největší sbírku nepopulárních čtvrtých míst vytvořila Veronika Vítková, která toto umístění obsadila ve všech třech závodech – sprintu, stíhacím závodě a smíšené štafetě. Kromě čtvrtého místa ve smíšené štafetě složené ze dvou mužů a dvou žen byl čtvrtý i Michal Šlesingr ve stíhacím závodě. Suverénem mistrovství se stal Rus Dmitrij Jarošenko, který získal tři zlaté medaile. Novoměstský Michal Žák dojel v juniorském závodě ve sprintu desátý a ve stíhacím závodě si pohoršil na 13. místo.
Mladí novoměstští biatlonisté sbírali úspěchy především na závodech mimo Nové Město. Tak tomu bylo 26.–27. února při Mistrovství ČR žactva v Jablonci nad Nisou, kde se v rychlostním závodě z mistrovského titulu v kategorii mladších žáků radoval Jan Tkadlec a v mladších žákyních obsadila Michaela Sádovská třetí místo. V závodě s hromadným startem opět dominoval Jan Tkadlec a Michaela Sádovská ho tentokrát napodobila a také zvítězila. Klub biatlonu Nové Město na Moravě byl v žákovské kategorii za celou sezonu 2010/11 hodnocen jako druhý nejlepší v republice.
Úspěšné bylo i Mistrovství ČR v letním biatlonu 8.–10. července ve Starém Městě pod Landštejnem. Jako neporazitelný se ukázal student novoměstského gymnázia Jan Burian, který vyhrál v kategorii mladších dorostenců dva individuální závody a další prvenství přidal s Lukášem Dostálem ve štafetovém závodě dvojic. Lukáš Dostál přidal i jednu bronzovou. Mezi staršími dorostenci byl dvakrát stříbrný Jakub Marshall a s jedním mistrovským titulem se domů vracela mladší dorostenka Anna Tkadlecová. Zlato a stříbro zásluhou Libora Tkadlece brali novoměstští biatlonisté i ve veteránské kategorii mužů B.
Ve stejném termínu ale mnohém dál, až v turecké Burse se novoměstský biatlonista Matěj Trávníček zúčastnil Mistrovství Evropy v horských bězích. Mezi juniory doběhl sedmý a v týmové soutěži společně s Janem Janů a Pavlem Ondráčkem dokonce druhý. V rámci letní přípravy se mladí biatlonisté 17. července zúčastnili závodu v horském běhu ve slovenské Zakamenné, kde v kategorii juniorů zvítězil Martin Žák před Janem Burianem, v kategorii mužů bral zlato Jiří Žák, třetí skončil Jakub Marshall a čtvrtým místem je doplnil Lukáš Dostál. Své zástupce mělo Nové Město i na
 

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo