O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 82

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Další akce
O obnovení masopustní tradice ve městě se pokusili žáci prvního stupně Základní školy Leandra Čecha spolu se svými učiteli, když se v úterý 8. března vypravili v maskách na masopustní průvod městem. Svou pouť zahájili na radnici, kde si vyžádali od pana starosty svolení k započetí masopustního reje. Svolení dostali a nádavkem i nějaké sladkosti. Masopustní maškary pak zpívaly a tancovaly na Vratislavově náměstí, kde navštívily i jednotlivé obchůdky.
Letos se stal hostitelským městem 33. Setkání Nových Měst Evropy německý Neustadt ve spolkové republice Hesensko. Na setkání samozřejmě nechyběla delegace Nového Města na Moravě. Novoměstští trubači přivedli úvodní průvod na slavnostní zahájení, po kterém čekal na účastníky setkání hudební a zábavný program na několika pódiích. Další den nabídl malířský festival a tradiční průvod všech účastníků a večerní ohňostroj. Na akci se svým stánkem prezentovalo i novoměstské informační centrum.
Tradiční akce jako jsou Dny evropského dědictví, při nichž bývají v Novém Městě otevřeny zdarma expozice Horáckého muzea a Horácké galerii, letos připadly na 17. září. A tentokrát byly doplněny zájezdem po památkách v okolí (kostely v Horní a Dolní Bobrové, Zvoli, Vítochově a Městské muzeum v Bystřici nad Pernštejnem) provázeným odborným komentářem vedoucí Horáckého muzea PhDr. Sylvy Tesařové.
Na sobotu 22. října bylo naplánováno tradiční setkání novoměstských rodáků a jejich spolužáků, kteří se v tomto roce dožívají padesáti let. Letos se tak v kulturním domě sešli lidé s rokem narození 1961. Kromě společenského večera se účastníci setkání zapsali do pamětní listiny, individuálně mohli navštívit místní školy či muzeum a galerii. Sešlo se 75 rodáků, kterým hrála skupina Sýkorky.
Do kulturního dění města začíná přispívat akcemi ve svém nově zrekonstruovaném domě čp. 133 na Komenského náměstí i Zdeněk Zítka. Hned na začátku roku (21. 1.) mohli zájemci pobesedovat s hereckými manžely Ninou Divíškovou a Janem Kačerem a zároveň zhlédnout výstavu čtyř výtvarníků – Jiřího Plieštika, Jiřího Štourače, Tomáše Rossího a Tomáše Smetany. Další akcí bylo 8. dubna autorské čtení Ludvíka Vaculíka spojené s autogramiádou.
K bohatým aktivitám občanského sdružení Lysina lenina patří i pořádání besed. Beseda se Zdenou Sokolíčkovou „Najít se v jinakosti – cestovatelské svědectví jedné Novoměšťačky o dnešním Japonsku“ se odehrála v Café Stone 2. dubna. Výtěžek z dobrovolného vstupného ve výši 2 109 korun byl zaslán jménem občanů Nového Města na Moravě na účet veřejné sbírky Česko-japonské společnosti na pomoc obětem zemětřesení a vlny tsunami. Lysina se podílí i na pořádání netradičního cyklistického závodu, při kterém se sbírají odpadky kolem silnic. Účastníci Petmena 2011 vyjeli čistit krajinu 7. května. Přírodě se pomáhalo i ve spolupráci se sdružením Krajina při akci „Hrabeme, to se ví“ 11.–13. srpna, která byla zaměřena na kosení a odklízení pokosené trávy na podmáčených loukách na Fryšavě a Samotíně.

7. SPORT

Biatlon
Po roce se do Nového Města vrátily mezinárodní biatlonové závody v rámci IBU cupu. V sobotu 8. ledna se jely vytrvalostní závody mužů a žen. Na dvacetikilometrové trati mužů dominoval Němec Erik Lesser, z českých závodníků skončil nejlépe na 19. místě Tomáš Holubec. Ženy bojovaly na trati 15 km, kde se nejvíce dařilo Ukrajince Nataliji Burdygové, nejlepší Češkou byla 28. Veronika Zvařičová. V neděli 9. ledna při rychlostním závodě na 10 km zvítězil Rus Jevgenij Garaničev, Holubec si tentokrát polepšil na 9. místo. Mezi ženami na trati 7,5 km dominovala Němka Juliane Döllová, česká spolufavoritka závodu Gabriela Soukalová doběhla druhá.
Novoměstský lyžařský areál přivítal ve dnech 22.–23. ledna české i zahraniční biatlonisty při Mistrovství České republiky dorostu a juniorů a Českém poháru dospělých. Z mladých reprezentantů Klubu biatlonu Nové Město na Moravě vynikl především dorostenec Jan Burian, vítěz rychlostního
 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo