O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 81

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Od čtvrtka 9. do soboty 11. června provětral křídla všem milovníkům divadla a hudby již tradiční novoměstský divadelní festival Sbírka motýlů, tentokrát s podtitulem Rio de Teatro. A stejně jako při slavném karnevalovém průvodu v Rio de Janeiru zahájil festival soutěžní karnevalový průvod na Vratislavově náměstí. Slavnostní zahájení bylo spojeno s ohňovou show. Vpředvečer zahájení festivalu mohli diváci v kině zhlédnout animovaný film Fimfárum 3. V pátek sehrálo hradecké divadlo DNO Pohádku o princi a pro starší děti předvedli Žabáky brněnští divadelníci ze souboru Líšeň a den završil koncert skupiny Hm. V sobotu se představilo hradecké divadlo DRAK se Zlatovláskou, k vidění byla i hudební pohádka O čtyřech flétničkách, k poslechu zahrál Lukáš Pilnaj a uskupení Deši. Vrcholem festivalu byla dramatizace zpovědi zásadového profesora za životní tragédii v podání Oldřicha Navrátila a v režii patrona festivalu Janka Jirků. Festival zakončila inscenace Městského divadla Mladá Boleslav Příběh koně Lva Nikolajeviče Tolstoje a závěrečný motýlí večírek.
Stejně jako tomu bylo u koncertů i některá divadelní představení byla sehrána v prostorách zámku, a tak jsou popsána v kapitole Horácká galerie. Pěknou tečkou za novoměstským divadelním rokem byla dětská vánoční hra Oslava narozenin sehraná o Štědrém dnu v evangelickém kostele.

Městské jarmarky a slavnosti
V sobotu 7. května začala ve městě nová tradice farmářských trhů, které se konaly vždy o sobotách v sudých týdnech od května do října. Farmářské trhy mají navázat na kdysi tradiční zemědělské trhy a nabízet produkci pěstitelů, chovatelů, farmářů a řemeslníků z regionu. Pořádání trhů bylo podpořeno 150 tisícovou dotací z revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí, a tak mohly být trhy zpestřovány doprovodným kulturním programem. Na tom prvním vyhrávala novoměstská dechovka Veselá sedma a zdarma byla otevřena výtvarná dílna Dity Novotné (autorky kreseb pro festival Sbírka motýlů), při posledním 22. října byla všem zájemcům k dispozici dílna zaměřená na výrobu podzimních a vánočních dekorací.
Do kalendáře novoměstských jarmarků již tradičně patří prodejní Jarní trh. Konal se v pátek 13. května a studenti novoměstského gymnázia při něm prodávali magnetky „Stopa v krajině“ v rámci sbírky na pomoc rašelinným loukám na Vysočině, za kterou stojí sdružení Krajina z Počítek. První červen je Mezinárodním dnem dětí a Den dětí se slavil i v Novém Městě. Celodenní program byl plný zábavných a sportovních her, nechyběly výtvarné dílničky, dětský jarmark, hudební a taneční vystoupení žáků Základní umělecké školy.
K červnu patří i městská slavnost Nova Civitas letos zpestřená několika průtržemi mračen. V pátek 24. června si přesto bylo možné poslechnout žáky místní Základní umělecké školy, Big band Chotěboř, Barel rock, Pavel Helan band nebo Annu K. Své místo měly při slavnosti také řemeslný jarmark, ukázky tradičních řemesel v Horáckém muzeu, výtvarné dílny Horácké galerie, prezentace novoměstských sdružení, hasičů či včelařů. Své exhibice předvedli členové Biketrialu AMK Hamry, fotbalisté SFK Vrchovina či breakdancové skupiny. V rámci programu slavnosti byla sehrána historická scénka, kterak král Václav II. poprvé písemně potvrdil existenci Nového Města, a bylo předáno ocenění města horolezci Radku Jarošovi.
Součástí mečíkové pouti nebyla jen nedělní mše v hřbitovním kostelíku, ale i řada světských radovánek. Kromě tradičních pouťových atrakcí mohli místní i návštěvníci odjinud o víkendu 13.–14. srpna navštívit lanové centrum na náměstí, taneční zábavu v zahradnictví, chovatelskou výstavu, jarmark, zhlédnout loutková představení či umění chůďařů a žonglérů. Tradiční tečku za prázdninami symbolicky udělal Novoměstský festival medu aneb sladké ukončení léta, který letos nabídl dvoudenní program. V pátek byl jeho součástí jarmark a v sobotu farmářské trhy. O hudební doprovod slavnosti se staraly skupiny Tataband Josefa Kučery a Zuberská šestka.
V sobotu 26. listopadu se na Vratislavově náměstí opět rozsvěcoval advent. Již ráno byla v městské knihovně na programu pohádka Aladinova lampa v podání Honzy Hrubce spojená s výrobou loutek. Po čtvrté hodině již na náměstí zněla hudba v podání žáků a učitelů místní Základní umělecké školy a proslovy katolického a evangelického faráře a starosty města. Vrcholem slavnosti bylo samozřejmě samotné rozsvícení vánočního stromu. Slavnostní den ukončil adventní koncert v evangelickém kostele.

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo