O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 63

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Panského domu (Vratislavovo náměstí 7) sázejí výhradně na reprodukovanou hudbu (Oldies party, Roxette night, Rocková noc, Československá oldies, Abba greatest hits apod.). Živou hudbu – kapelu Honzy Sedlaříka – si bylo možné v roce 2011 poslechnout v Penzionu VRCHOVINA (Bělisko 389), kde každý měsíc pořádali gastronomická akce (steakové hody, zvěřinové hody, italská kuchyně, vepřové hody, sobotní šestichodové degustační menu, víkend s českou rybou). Od konce roku 2010 je nově otevřena i Vinotéka u Bukáčků (Malá 161), která kromě  posezení u vína, točeného piva, kávy, uzeného, klobás či sýrů nabízela pravidelné řízené degustace vín se somiliérem. Na stejné adrese byl od 1. června otevřen i obchůdek U Jolky s bylinkami a léčebnými přípravky, nabízející také laktační poradenství.

Zemědělství
Zemědělské družstvo Nové Město na Moravě může rok 2011 zařadit mezi své ziskové roky, v tomto roce totiž vykázalo zisk 22,518 milionů Kč. Z něj byla část rozdělena mezi jeho 562 členů. Na jeden členský podíl bylo vyplaceno 1 150 Kč. Většina peněz (19,5 milionu Kč) byla převedena na „účet nerozdělených zisků minulých let“. Ziskové hospodaření v zemědělství se neobejde bez dotací. Novoměstské družstvo získalo během roku provozní dotace ve výši téměř 35 milionů. Na zhodnocení nemovitého majetku družstva byly použity dotace investiční – 10,5 milionu Kč na stavební úpravy v dojírně, hale pro chov dojnic a hnojišti v Nové Vsi; 3 miliony Kč na technologii expedice brambor a klimatizace v bramborárně v Petrovicích a 1 milion Kč na stavební úpravy silážního žlabu ve Slavkovicích. Zemědělské družstvo dávalo v roce 2011 práci 174 lidem, včetně osmi vedoucích.

4. ÚPRAVA MĚSTA

Nová výstavba × demolice
I když v posledních letech nemůžeme v Novém Městě hovořit o nějakém stavebním boomu, zájem o individuální výstavbu obytných domů neutichá. Důkazem toho je postupující výstavba v nejnovější lokalitě, která nabídla stavební parcely všem zájemcům o takovou výstavbu. V lokalitě „Nad Městem“ se stavělo i v roce 2011 a v tomto roce tu byly zkolaudovány i dva domy, a to čísla popisná 1603 a 1613. „Nad Městem“ mají vyrůst i dva větší bytové domy s celkem 18 byty, které tu plánuje v letech 2012 a 2013 postavit žďárská společnost Výstavba Klafar, s. r. o. Zatímco „Nad Městem“ stavební pozemky prodává soukromý investor, na Brožkově kopci v ulici Polní rostou nové domy na původně městských pozemcích. Zkolaudován tu byl v roce 2011 jediný, a to s čp. 1462. A i v této lokalitě se dokončuje bytový dům, investorem jeho stavby je místní firma Envigest, s. r. o. Kolaudace se v roce 2011 dočkalo i několik domů na Holubce. Konkrétně to byly domy čp. 1157 a 1166 na ulici Karníkově a čp. 1081 na ulici Čapkově. Své nové domy má i Betlém. Ulice Podlouckého se prodloužila směrem k čerpací stanici a v roce 2011 na ní byl zkolaudován dům čp. 1396. Na ulici Německého se pak postupně zastavují původní zahrady ve svahu nad Kazmírovým rybníkem. Nově zkolaudován tu byl dům čp. 1189.
Své kolaudace se konečně dočkal i dům čp. 42 stojící vedle služebny Policie ČR na Žďárské ulici. Povolení k demolici původního domu čp. 42 bylo vydáno na sklonku roku 1994. Stavební povolení k výstavbě nového rodinného domu na jeho místě pak vydal městský úřad v květnu 1997. Dům se skutečně stavět začal, ale kolaudací prošel až 14. prosince 2010. Novému domu pak bylo ponecháno číslo popisné 42. V roce 2011 bylo navíc uvolněno číslo popisné 27. Dlouho chátrající dům na Nečasově ulici kdysi známý jako hostinec V očistci získala před několika lety firma CIT INTERNATIONAL, s. r. o., která sídlí ve vedlejším objektu bývalého Jelínkova (Humpoleckého) mlýna čp. 26. Nový majitel nechal budovu v roce 2011 zbořit, zbořeniště urovnat a místo ponechal nezastavěné.

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo