O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 62

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

původní modrou, je magenta (purpurová) – výrazná barva, které se nachází mezi modrou (barvou průmyslu) a červenou (zdravotnictví). Nová barva má pomoci firmě více vyniknout a odlišit se na mezinárodních výstavách.
I přes ekonomické problémy, které trápí celý svět, se ve SPORTENU, a. s., podařilo navýšit výrobu lyží a snowboardů na 199 tisíc kusů (loni 171 tisíc). Prodáno bylo 194 tisíc kusů (loni 177 tisíc). Strach z ekonomické situace a špatný start zimy před Vánocemi poznamenal prodej v maloobchodě a odběratelé se dostali do finančních potíží. To se projeví na objednávkách na další sezonu a SPORTEN čeká patrně redukce počtu pracovních míst. Počet pracovníků přitom v minulých letech rostl (2009 – 158, 2010 – 168, 2011 – 187). Prozatím rostou i tržby, v roce 2011 činily 249 200 tisíc korun. Jejich podíl v České republice klesl na 18,29 %. Nejvíce se v roce 2011 prodávalo do Francie (38,64 %). Čistý zisk činil 33 327 tisíc Kč. Příspěvkem ke kvalitě a ekonomice výroby je přestavba vytápění klížících lisů z elektřiny na horkou vodu. Současně se už lyže klíží novým způsobem. Příspěvkem firmy k zlepšení životního prostředí je pak nový systém čištění spalin keramickými filtry ve spalovně nebezpečného odpadu. Nové zařízení splňuje normy na desetinu předepsaných hodnot. SPORTEN je možná první firmou v lyžařském průmyslu na světě s ekologickou likvidací vlastních výrobků. SPORTEN se umístil na 2. místě v soutěži Firma roku 2011 Kraje Vysočina a dostal se také mezi 100 nejstabilnějších a nejobdivovanějších českých firem v hodnocení Czech Top 100.
Firma RACOM, s. r. o., zabývající se výrobou a vývojem modemů a dalších zařízení pro bezdrátový přenos dat v květnu oficiálně představila nový modem RIpEX a spustila novou webovou prezentaci www.racom.eu. Loňská novinka – bezdrátový spoj RAy – se dobře ujala na domácím trhu a začala se prosazovat i na trzích zahraničních. Kromě tradičních zemí, kam firma exportuje (Norsko, Slovensko, Rakousko a Německo), spolupracuje i s partnery v Rusku, Itálii, Indonésii, Ekvádoru, Chile nebo Filipínách. V roce 2011 byla na Filipínách například rozšířena rádiová datová síť SCADA systém v distribuční síti významné energetické společnosti či se podařilo prosadit routery RACOM u taktéž významné loterijní společnosti. Se svými routery se firma prosazuje i v Jihoafrické republice. Celkový zisk za rok 2011 (7,701 milionů Kč) byl poloviční oproti loňskému, tržby dosáhly výše 98,437 milionů korun. Ke konci roku 2011 bylo ve firmě zaměstnáno 103 pracovníků.
Kromě výše uvedených tří největších zaměstnavatelů dává lidem ve městě práci i řada drobnějších firem nebo poboček podniků se sídlem mimo Nové Město. Nové zaměstnance přijímaly dvě firmy se sídlem na ulici Soškově (v průmyslové zóně mezi městem a Pohledcem). V loňském roce otevřené provozovně společnosti PLAZMATECH SYSTEMS, s. r. o., zabývající se prodejem a servisem plazmové techniky hledali obchodního zástupce a paliče. V roce 1997 byla v Novém Městě na Moravě založena konstrukčně-výrobní divize společnosti KOMFI, spol. s r. o., se sídlem v Lanškrouně. Společnost zaměřená na konstrukci a výrobu strojů, nástrojů a zařízení jakými jsou například laminovací a lakovací stroje začala v roce 1997 na Soškově ulici stavět montážní halu, kterou v roce 2003 dokončila. V roce 2011 pro tuto provozovnu přijímala nové zaměstnance.

Novinky v oblasti obchodu a služeb
V prostoru u vlakového nádraží, kde dříve stávala Kadlecova pila, vyrostla nová velkometrážní prodejna s diskontním prodejem. K jen několik let staré prodejně řetězce Lidl přibyl textilní diskont KIK, který byl otevřen na konci roku. V budově polikliniky na Vratislavově náměstí 12 byla v bývalé ordinaci MUDr. Stoupence otevřena Oční optika Olga Petříková a Tomáš Petřík. Otvíraly se i dva nové butiky – Outlet butik na Masarykově ulici 210 a Šedá myš boutique na Vratislavově náměstí 109 (ve dvoře vedle Komerční banky). Od 1. dubna začal své služby nabízet i nový servis jízdních kol na Jánské ulici 260.
Zajímavé je sledovat, jak se místní restaurace snaží nabídnout kromě jídla a pití i něco navíc. Nejdál jde v tomto směru patrně Penzion U Pasáčka (Vratislavovo náměstí 15), který má na každý měsíc vlastní kulturní program. Kromě příležitostných gastronomických akcí (např. špenátové speciality na Zelený čtvrtek, martinská husa, bramborové dny, medové speciality či steakový víkend) bývají v jeho nabídce jak hudební videoprojekce, tak i živé koncerty, stejně jako antidiskotéky Jiřího Černého (více o pořádaných koncertech v kapitole Hudba). To v loňském roce znovuotevřené vinárně

Rok: 
Přepsal/a: 
Mg. Vít Křesadlo