O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 56

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

„Nakonec zvítězil názor pro zavedení městské autobusové dopravy v našem městě. V současné době jsou mapována jednotlivá místa autobusových zastávek a připravovány další podklady.“
Velkým tématem se také stalo Parkování v Novém Městě na Moravě aneb problematika nedostatku parkovacích míst ve městě. Toto téma bylo na webu Váš názor otevřeno k diskusi poměrně krátce (22. 8–14. 9.) a to byla zřejmě příčina toho, že se šlo pouhých pět komentářů (z toho tři zveřejněné). Město navíc přichystalo lístkovou anketu o parkování. Obyvatelům lokalit, kterých se problém s parkováním nejvíce dotýkal, byly do schránek vloženy anketní lístky. Na základě výsledků ankety dospělo vedení města k poznání, že každá lokalita potřebuje vlastní řešení, že nelze řešit problém obecně pro celé město. O parkování na Radnické prakticky zájem není, větší je na ulicích Hornická a Budovatelů. Proto byly na říjen vyhlášeny schůzky vedení města a obyvatelů jednotlivých lokalit. Rada města pověřila odbor investic a správy majetku k vypracování návrhů řešení daného problému.
Téma Mělo by město přímo finančně podpořit mistrovství světa v biatlonu v roce 2013? se objevilo pouze na stránkách Novoměstska. Své ano vyjádřilo 63 % hlasujících, ne 37 %. Městské zastupitelstvo schválilo příspěvek Sportovnímu klubu ve výši necelých 7 milionů korun, aby byl schopen splnit spoluúčast na dotaci pro výstavbu nových tratí, lyžařského stadionu a vybavení příslušnou technikou.
Únava ze záplavy anket se patrně projevila na závěr roku, kdy byla vyhlášena anketa Co si myslíte o anketách? Její vyhodnocení již zveřejněno nebylo. A na webovém portálu Váš názor k tématu ani žádný komentář nepřišel.

Úmrtí Václava Havla
V neděli 18. prosince zemřel ve věku 75 let prezident, dramatik a spisovatel Václav Havel. Den po smrti bývalého prezidenta se občané a zástupci vedení města sešli na Vratislavově náměstí u busty T. G. Masaryka. Na počest Václava Havla se v 18 hodin rozezněly zvony katolického i evangelického kostela. Při pietním setkání zazněla i státní hymna v podání Miroslava Urbánka, sólisty Českého filharmonického sboru. U pomníku lidé spontánně už od neděle zapalovali svíčky.

Spolkový život
Pro Základní organizaci Českého svazu chovatelů začíná výstavní sezona v areálu za vlakovým nádražím v květnu, kdy pořádá tradiční Jarní výstavu králíků, drůbeže a holubů, kterou již také tradičně doplňuje exotické ptactvo. Největší akcí novoměstských chovatelů je Horácká výstava králíků, holubů, drůbeže a exotických ptáků, která proběhla v době konání mečíkové pouti 13. a 14. srpna. Nejlepší chovatelé byli oceněni pohárem předaným starostou města. Pohár za odchov králíků získal Josef Dobrovolný, za holuby Josef Odehnal a za chov drůbeže Martin Dudek. První dva říjnové dny pak ve svém areálu představili chovatelé největší výstavu papoušků v regionu s téměř 100 voliérami a 70 klecemi – III. ročník Novoměstské andulky.
Základní organizace Českého svazu včelařů připravila před začátkem včelařské sezony jarní cyklus tří přednášek v kulturním domě. V druhé polovině března přednášeli Josef Jaroš z Věžnice u Havlíčkova Brodu a dr. Eduard Flodr a začátkem května pak RNDr. Roman Linhart o dynamice včelího díla a o praktickém využití protirojových opatření. Novoměstské veřejnosti se včelaři představili při dvou tradičních akcích. Nejprve při Novoměstském festivalu medu aneb sladkém zakončení léta ve dnech 26. a 27. srpna a poté v Horáckém muzeu při 12. ročníku výstavy Vůně medu. Loni trápil včelaře včelí mor, v tomto roce pak zloděj. Mladému včelaři byla ze stanoviště u Nové Vsi ukradena tři nejsilnější včelstva v nových úlech. Nejsmutnější na celém případu je, že zlodějem byl patrně také včelař.
Členové Místní organizace Moravského rybářského svazu konají dvakrát ročně výlovy rybníků, které mají ve své péči. Na jaře (přelomu března a dubna) byly sloveny čtyři rybníky, které slouží k přezimování jarní násady, mezi něž patří Klečkovský a Cihelský rybník. Na podzim (v září a říjnu) se pak lovily chovné rybníky jako Kazmírák, Trnka či Křivka. Ryby se prodávají většinou na sádkách a pouze před Vánoci i na náměstí. Mimo vánoční čas probíhal na sádkách velikonoční prodej (23. 4.) a podzimní prodej ryb (o sobotách od konce srpna do konce listopadu). Pravidelným
 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo