O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 53

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

101 hasičů z 11 hasičských sborů s 18 vozy. Zásah komplikovalo nepříznivé počasí, padající sníh a mráz. Objekt byl naštěstí neobydlen, a tak nemusel být nikdo evakuován, jeden hasič byl při požáru lehce zraněn.

Studnice
I nejmenší z místních částí Nového Města na Moravě má svého kronikáře. Je jím pan Jaroslav Sláma, který vede hasičskou kroniku, jež je však šíří svého záběru v podstatě i kronikou obecní. I ve Studnicích se volil v roce 2010 nový osadní výbor. Jeho předsedou se stal Josef Kocanda a členy Jana Bukáčková a Bohumil Zajíček. Ke konci roku 2010 měly Studnice 30 obyvatel, z toho 16 žen a 14 mužů. Během roku se zde narodily dvě děti (chlapec a dívka) a nikdo nezemřel.

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo