O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 5

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Stanislava Máci, který se stal ředitelem gymnázia v Telči, postoupil novoměstský Mgr. Jiří Maděra, který 2. února složil slib do rukou krajského hejtmana.

Návštěva prezidenta
V rámci své třídenní cesty po Vysočině navštívil prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií 15. září i Nové Město. Oficiální návštěva hlavy státu v našem městě začala ve firmě Sporten, kde se prezidentský pár v doprovodu generálního ředitele Jána Hudáka seznámil s procesem výroby lyží a snowboardů. Prezident dostal darem běžecké lyže pro fitness a carvingové sjezdové lyže se svou fotografií. Prezident Klaus byl sice potěšen, ale vyjádřil obavy, že jeho fotka na lyžích vyvolá reakci politiků, kteří se do něj obují, že propaguje vlastní lyže. A tak mu ve Sportenu slíbili, že mu vyrobí lyže s jiným dekorem. V deštivém odpoledni pak na prezidentský pár čekalo množství lidí na Vratislavově náměstí. Po svém příjezdu byl uvítán starostkou města Zdeňkou Markovou a hejtmanem kraje Vysočina MUDr. Jiřím Běhounkem. Prezident poté pochválil vystoupení žáků Základní umělecké školy, které se podle jeho slov vymykalo přivítáním, na něž byli dosud zvyklí. Prezident také odpovídal na všetečné otázky shromážděných obyvatel a setkání s občany zakončil krátkou autogramiádou. Program návštěvy pokračoval návštěvou radnice, kde vítaly prezidenta s chotí zástupkyně novoměstského Klubu seniorů v krojích nabízející výborné koláčky. Vzácné návštěvě byli představeni zastupitelé města, zaměstnanci městského úřadu, zástupci podnikatelů a občanských sdružení a malostarostové. Toto slovo bylo pro prezidenta novinkou, a tak mu paní starostka vysvětlila, že se jedná o předsedy osadních výborů v místních částech města. Prezident vtipně zareagoval a začal paní starostku nazývat velkostarostkou. To se již blížil konec návštěvy. Prezidentský pár byl ještě podarován grafickým listem Jiřího Plieštika a ručně malovanou kravatou a šátkem z umělecké dílny Petra Kvíčaly. Následoval podpis do pamětní knihy Nového Města na Moravě a definitivní tečkou byl slavnostní přípitek a foto s dávným pánem města Vratislavem z Pernštejna a jeho paní Marií Manrique de Lara.

Spolkový život
Základní organizace Českého svazu chovatelů se veřejnosti prezentuje především prostřednictvím chovatelských výstav ve svém areálu za vlakovým nádražím. Výstavní sezonu otevřela 8. a 9. května Jarní výstava drobného zvířectva a exotických ptáků s okresní expozicí chovných samců králíků. V rámci výstavy byl pro nejmenší návštěvníky poprvé připraven dětský koutek. Při Setkání Nových Měst Evropy byla 19. června uspořádána propagační výstava drobného zvířectva – prodejní výstava králíků s ukázkovými expozicemi holubů a exotického ptactva. V době pouti na kostelíčku (14. a 15. srpna) se konala 46. Horácká výstava drobného zvířectva. Bylo na ní k vidění několik stovek králíků, holubů, drůbeže, exotického ptactva a několik kamerunských koz; v doprovodném programu předvedla agentura Andílci v kožíšku z Přibyslavi cvičené psy, prasátka, beránka a králíky. Putovními cenami z rukou starostky města byli oceněni Josef Dobrovolný (králíci), Jaroslav Střešňák (holubi) a Jaroslav Dudek (drůbež). Podzim byl na výstavišti věnován ptactvu. Nejprve to byla 18. září Moravská přehlídka výletků německých výstavních holubů a pak 2. a 3. října II. ročník Novoměstské andulky – výstavy okrasného ptactva. Na této výstavě největší svého druhu v kraji se představily především australské druhy chované ve venkovních voliérách.
Základní organizace Českého svazu včelařů slavila tento rok 110 let organizovaného včelařství v Novém Městě. V roce 1900 byl totiž v Novém Městě založen včelařský spolek „Živanský“, který s různými obměnami existuje dodnes. Výročí si připomněli včelaři sérií článků v Novoměstsku věnovaných nejen historii své organizace, ale včelařství vůbec. S včelaři a jejich produkty se bylo možno setkat při novoměstských jarmarcích, a to především během Novoměstského festivalu medu aneb sladkého ukončení léta ve dnech 27. a 28. srpna. K tradicím patří prezentace včelařů v Horáckém muzeu, kde byl od 6. do 11. listopadu k zhlédnutí již 11. ročník výstavy Vůně medu. Pro včelaře a nejen pro ně byl v dubnu zorganizován seriál tří včelařských přednášek v Domě s pečovatelskou službou a Zemědělském družstvu. Jaro však včelařům přineslo i těžkou ránu, u několika chovatelů byl objeven včelí mor. Tato nemoc včel znamená úplnou likvidaci chovu – spálení úlů i s vybavením. Nakonec bylo spáleno přes 60 včelstev na deseti stanovištích u osmi včelařů z Nového Města, Radňovic a Pohledce. Likvidováno bylo i včelstvo včelařského kroužku v městském arboretu.
Místní organizace Moravského rybářského svazu prováděla v roce 2010 pro někoho možná netradiční jarní výlov. V dubnu byly sloveny rybníky Cihelský, Klečkovský a Koupaliště. Tyto
 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo