O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 49

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 


Rokytno
Stejně jako Jiříkovice je Rokytno již 30 let místní částí Nového Města na Moravě a obecní kronika se tu dlouhá léta nevede. A i zde se po komunálních volbách volil nový osadní výbor. Jeho předsedou se stal Miroslav Lukeš st., dalšími členy byli zvoleni ing. Julius Janeba, Miroslav Lukeš ml., Jiří Plocek, Helena Zelená Křížová, Robert Zelený a Martin Zemánek. Paní Helena Zelená Křížová se také stala členkou městského zastupitelstva a poskytla i informace o dění v Rokytně pro městskou kroniku. Ke konci roku mělo Rokytno 213 obyvatel, z toho 111 žen a 102 mužů. Během roku 2010 se zde narodily čtyři děti (1 chlapec a 3 dívky) a zemřely dvě osoby (1 muž a 1 žena).
Na veřejném životě se nejvýrazněji podílí členové sboru dobrovolných hasičů (SDH). V únoru místní hasiči připravili karneval pro nejmenší. Tělocvičnu, která je součástí bývalé školy, si museli za úplatu vypůjčit, protože tato budova byla Novým Městem na Moravě již v minulosti prodána. Obec tak nemá žádné vlastní prostory pro pořádání podobných aktivit. Karneval byl tentokrát ve znamení pohádek. Děti se setkaly s Bílou paní, Popelkou, pohádkovým dědečkem a dalšími postavami. Ceny darovali členové SDH Rokytno.
I další akce se nesla ve spojení hasiči a děti. Na Rokytně se již stalo tradicí, že první červnový víkend patří právě těm nejmenším. Rokytenští hasiči i tentokrát uspořádali Dětský den na výcvikovém středisku Obůrka. Nechyběla zde ukázka hasičského útoku v podání poloprofesionálů z Nového Města na Moravě. Oživením a pro mnohé jistě překvapením byl příjezd motorkářů, kteří nejenže předvedli dětem své stroje, ale také je na nich postupně povozili. O hudbu a zábavu se postaral DJ David Hamerský. Ceny měli opět na starosti místní hasiči.
V květnu se družstvo místních hasičů zúčastnilo hasičské soutěže novoměstského okrsku ve Slavkovicích. Mezi jedenácti soutěžícími družstvy se neztratilo a obsadilo druhé místo.
Na přelomu června a července trávila dny volna na Rokytně herečka a spisovatelka Ivanka Devátá. Ubytována byla v Hotelu Rokytno, absolvovala řadu výletů a pobytem na Vysočině byla podle vlastních slov doslova nadšena.
V neděli 4. července oslavil sbor dobrovolných hasičů 110 let od svého založení. Na slavnost dorazily všechny okolní sbory a významní hosté, mezi nimiž nechyběla senátorka Dagmar Zvěřinová a místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek. Přijeli i hasiči z partnerské obce Rokytno u Pardubic. Každý sbor i host dostal pamětní list, upomínkovou láhev rumu a publikaci o Rokytně, která v tomto roce spatřila světlo světa. Je to historicky první samostatná knížka o obci. Její autorkou se stala Helena Zelená Křížová. Oslava začala u „hasičárny“ a po slavnostních projevech a předání vyznamenání se průvod přesunul na výcvikové středisko Obůrka. Zde se slavilo až do pozdních večerních hodin. K poslechu i tanci hrála oblíbená Zuberská šestka.
Na Obůrce v režii místních hasičů proběhl i druhý ročník Rokytenské harmoniky – setkání harmonikářů a heligonkářů. Program moderoval známý imitátor Vlasty Buriana Pavel Kopecký. Jediným kazem na celé akci tak bylo počasí – vlezlá zima a vytrvalý déšť.
V červenci se připomněli také rokytenští fotbalisté uspořádáním turnaje v malé kopané ROKYTNO CUP. Přijelo osm týmů, které soutěžily v nelehkých podmínkách. Počasí fotbalovým zápasům rozhodně nepřálo, celý den pršelo a hrací plocha byla zcela rozbahněná. Turnaj tak byl neoficiálně překřtěn na BAHNO CUP. Vítězem se stal tým FC Holubka. Domácí FC Rokytno skončil druhý, navíc dva jeho hráči převzali individuální ocenění – Ondřej Follprecht pro nejlepšího střelce a autora nejrychlejší branky a Jan Kunovský pro nejlepšího brankáře.
Rok 2010 dal „nový život“ staré cestě vedoucí z Rokytna do Maršovic. Dvoukilometrová trasa byla registrována jako cyklostezka. Užívat jí však mohou jak cyklisté, tak pěší. Po obou stranách částečně zpevněné cesty byla na podzim členy Sdružení Krajina vysázena stromová alej. Šedesát stromků (javory, lípy, jasany, jilmy, jabloně, slivoně a třešně) bylo přivezeno z chotěbořské Ovocné školky Malochýn.
Od roku 1995 „zkrášluje“ obec nedokončená stavba budovy původně určené pro občanské sdružení „Arche“ (slovo z řečtiny znamenající začátek). Budova měla sloužit jako chráněná dílna pro zdravotně postižené spoluobčany. V tomto zařízení se pro ně měly konat rekvalifikační kurzy. Právě v roce 1995 ale skončil přísun státních dotací a objekt osiřel a postupně chátral. Po jednání s občanským sdružením „Arche“ se podařilo převést budovu na stát. Nově zde mělo vzniknout zařízení pro lidi po dopravních nehodách. Podle tehdejšího záměru tu měla být vybudována rehabilitace spojená s rekvalifikací pro lidi se zdravotním omezením následkem dopravních nehod.
 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo