O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 48

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

V roce 2010 začal stavět dům pan Josef Mrázek, a to vedle svého rodného domu čp. 65. Během léta vznikl na budoucím hřišti nový nohejbalový kurt. S jeho oplocením a dokončením se počítá v roce 2011. Koncem roku byla též vybudována nová komunikace k hřišti podél Jelínkových a Kunstmüllerových a zahájilo se jednání se Zemědělským družstvem Nové Město na Moravě o odkoupení kulturního domu.
Ten starší ze dvou místních spolků – sbor dobrovolných hasičů – má již na dohled sté výročí svého založení (založen v roce 1913). Vzpruhou pro jejich činnost by mohlo být i nově založené ženské družstvo. Mladé dámy – adeptky požární sportu – konaly svou historicky první schůzku 28. května 2010. A ještě v tomto roce se zúčastnily prvních závodů v Novém Městě.
Většina akcí v obci jde však „na vrub“ Občanskému sdružení JIŘÍKOVICE, které jich i v tomto roce řadu uspořádalo. Do nového roku vstoupilo tradičním mysliveckým plesem – Poslední lečí – v radňovickém kulturním domě. Ples opět oživilo vystoupení břišních tanečnic, nechyběla tombola s bohatě zastoupenou zvěřinou i oblíbená zvěřinová kuchyně. Na stejném místě, ale o pár dní později (24. 1.), se odehrál i dětský maškarní ples pořádaný ve spolupráci se Základní školou Radňovice.
Únor přinesl novinku, či spíše obnovení tradice. Po více jak třiceti letech prošel obcí znovu průvod masopustních masek. Již delší dobu se sice hovořilo o obnovení masopustu, ale až Jiří Kovařík se konečně pustil do organizování této akce. Okoukal v Dlouhém, jak má takový masopustní rej vypadat, přesvědčil několik nadšenců a v sobotu 13. února maškary vyrazily. Kromě nadšení nechyběly obavy, jak Jiříkováci přijmou návrat této tradice, vždyť pro někoho nemusí být vůbec příjemné stát se obětí taškařic rozveseleného průvodu. Naštěstí drtivá většina místních přivítala rozverné masky s úsměvem a dobrou náladou a nechybělo ani bohaté pohoštění. Nakonec se účastníci pětihodinového průvodu rozcházeli s pocitem, že udělali něco pro obnovení tradic a pro potěšení ostatních obyvatel obce.
Hned druhý den po Masopustu se konaly párkové lyžařské závody, tentokrát na Vališovic louce. Výběr lokality se ukázal mnohem šťastnějším než loňský na hřišti. Všechny tratě byly pro diváky přehledné, lyžaře bylo možno sledovat téměř po celou dobu závodu. Pro děti do deseti let byl přichystán krátký sprint. Závodníci nad 10 let už museli zvládnout malý biatlon. Nejvíce se však hlavní pořadatel Tomáš Kunstmüller pomstil nejstarší kategorii účastníků 16 až 100 let, pro kterou vybral skutečně náročnou trasu. Úvodní stoupák byl opravdu vyčerpávající a někteří závodníci nešetřili na kopci peprnými výrazy.
Březen patřil již tradičním velikonočním řemeslným dílnám určeným maminkám i jejich dětem. Prázdniny byly 26. června odstartovány akcí s názvem „Den v kůži záchranářů“. Tentokrát čekala na děti a jejich doprovod kromě zábavy také trocha poučení v tom, jak zvládat některé situace, které denně řeší záchranáři (první pomoc, únik před povodní apod.). Atraktivním zakončením podařené akce byly seskok parašutistů a ukázka výcviku policejních psů.
Následovaly dvě ryze sportovní a již také tradiční akce. První byl cyklistický závod pro všechny věkové kategorie BIKE CUP 2010. Čtvrtého září pak Jiříkovice hostily nohejbalový turnaj družstev. Sjelo se jich nakonec devět a to domácí vyválčilo třetí místo.
Na konci října patřilo jiříkovické nebe dětem, konala se totiž podzimní Drakiáda doplněná i Bramboriádou. Kromě pouštění draků si děti i dospělí vyzkoušeli šikovné kousky s bramborami a někteří žasli nad svojí nešikovností. Poslední říjnový den čekal na děti lampiónový průvod. Nebyl to však průvod obyčejný, ale byl spojen s hledáním ztracených broučků.
Zima to jsou také radovánky na sněhu a ledu. K nim patří také bruslení, a to si mohli místní dopřát na umělé ledové ploše vytvořené nastříkáním vody na nové hřiště. Ledová plocha i s umělým osvětlením byla využívána především v době vánočních svátků. Krásným završením celého roku bylo předvánoční zastavení u kapličky spojené s rozsvícením vánočního stromu a zpěvem koled.
Ke konci roku měly Jiříkovice 230 obyvatel, z toho 103 žen a 127 mužů. Během roku se zde nenarodilo žádné dítě a zemřely tři osoby (2 muži a 1 žena). O dění v obci informovaly veřejnost průběžně aktualizované webové stránky na serveru Nového Města na Moravě http://jirikovice.nmnm.cz a příležitostné články v Novoměstsku.

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo