O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 46

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Září už bylo se svými 76,9 mm srážkově průměrné. Pršelo 11 dní v měsíci, nejvíce pak na jeho konci. Nejvíce srážek bylo zaznamenáno 26. září (27,2 mm). Nejvyšší teplota 16.4 °C byla naměřena 12. září v 11 hodin a nejnižší 3.3 °C 20. září v 6 hodin ráno.
Říjen byl naopak srážkově podprůměrný (14,1 mm). Byl to druhý nejsušší říjen za posledních 12 let a nejsušší měsíc roku 2010. Mezi sedmi dny, ve kterých byly zaznamenány srážky, byl i jeden – 21. říjen – kdy padal první sníh. Ten však brzy a nadlouho zmizel. Začátkem měsíce (4. a 5. října) se objevil silný nárazový vítr. Nejvyšší teplota 6.9 °C byla naměřena 7. října v 15 hodin a nejnižší -3.1 °C 27. října v 7 hodin ráno.
Spíše jako srážkově podprůměrný se jeví i měsíc listopad (45 mm), přestože v něm byly zaznamenány padající srážky během 13 dní. Až do 24. listopadu to byly srážky dešťové a od tohoto dne pak sněhové. Vytvořila se sněhová pokrývka, zprvu jen drobná, několikacentimetrová, která vydržela až do konce roku. Nejvyšší teplota 6.5 °C byla naměřena 5. listopadu ve 14 hodin a nejnižší teplota -9.3 °C 28. listopadu o půlnoci.
K radosti všech milovníků zimních radovánek byl prosinec pravým zimním měsícem – mrazivým a sněhuplným. Vydatně napadlo již 1. prosince a poté hodně sněžilo i v polovině měsíce, kdy sněhová pokrývka dosahovala nejvyšších hodnot (50 cm). Během měsíce spadlo 92,4 mm srážek, a prosinec roku 2010 se tak, co do množství srážek, zařadil ve sledovaném období od roku 1999 na druhé místo za rok 2005 (105,7 mm). Nadprůměrné bylo i množství srážek za celý rok (915,6 mm), druhé nejvyšší za rokem 2006 (921,7 mm). Rekordní teplota padla 16. prosince ve 3 hodiny ráno, -16.1 °C byla nejnižší teplotou roku 2010. Nejvyšší teplota prosince 2010 -2.8 °C byla naměřena 8. prosinec v 15 hodin.


11. RŮZNÉ

Ocenění města
Nové Město se v roce 2009 zúčastnilo soutěže k zvýšení bezpečnosti provozu a zkvalitnění veřejného prostoru „Cesty městy“ s projektem, který popisoval úpravy okružní křižovatky a bezbariérové úpravy Nečasovy ulice a Palackého náměstí. Se svým řešením získalo naše město páté místo. Na přelomu února a března byla ve vestibulu městského úřadu instalována putovní výstava představující i další projekty ze soutěže „Cesty městy“ připravené Nadací Partnerství.
Ve druhém ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys mezi 15 městy kraje Vysočina si naše město oproti loňské bronzové příčce pohoršilo na místo páté. Jako nejlepší byla hodnocena Jihlava. Nejlépe si Nové Město vedlo v kategorii „kvalita prostředí“ (dopravní spojení centra s perifériemi, kvalita bydlení, možnost využití volného času, životní prostředí). Druhé nejlepší bylo v hodnocení „podnikatelského prostředí“. Naopak spodní příčky v žebříčku vysočinských měst zaujalo Nové Město v „průzkumu mezi podnikateli“, „přístupu veřejné správy“ či v oblasti „pracovního trhu“.
Městský úřad se přihlásil do celostátní soutěže Úřad roku „půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem, jejímž cílem bylo zmapovat rovnost podmínek pro muže i pro ženy. Soutěž od roku 2007 vyhlašuje ministerstvo vnitra. Mezi přihlášenými obcemi III. typu obsadil novoměstský úřad páté místo.
V Novém Městě na Moravě se stále třídí nejlépe. Potvrdilo to opětovné vítězství v krajské soutěži My třídíme nejlépe v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel. Vítězstvím získané finanční prostředky byly vloženy na rozvoj odpadového hospodářství – nákup 15 nových kontejnerů na tříděný odpad.

Knihy o Novém Městě a jeho propagace
Město se zúčastnilo Regiontouru – mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech. Konal se od 14. do 17. ledna v Brně. Město, které zastupovaly pracovnice informačního centra, se představilo v rámci prezentace kraje Vysočina.
Od letošní zimní sezony bylo Nové Město na Moravě zařazeno mezi nejvýznamnější lyžařské areály v republice v televizním vysílání Panorama. Díky panoramatické otočné kameře mohou televizní diváci sledovat každý den ráno aktuální situaci na sjezdovce na Harusově kopci. Vysílací časy Panoramy na programu ČT2: pondělí–pátek od 8.30 do 9.10 hodin, sobota a neděle od 7.50 do 8.30 hodin.

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo