O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 39

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

orelského kvalifikačního turnaje v Ivančicích u Brna, který se konal 10. dubna. Z turnaje postupovalo osm nejlepších hráčů do celostátního finále. Novoměstský Orel reprezentovali Stanislav Lukeš, Jan Brezáni, Marek Miko a Jiří Svoboda.

Kuželky
Členka kuželkářského oddílu TJ Nové Město na Moravě Anna Kuběnová získala na Mistrovství ČR jednotlivců 8. a 9. května v Přerově stříbrnou medaili mezi juniorkami. Kuželkářský oddíl TJ uspořádal 19. června v rámci Setkání Nových Měst Evropy mezinárodní utkání s týmy rakouského Wiener Neustadtu a německého Neustadtu in Sachsen. Novoměstský oddíl postavil tři družstva mužů a jedno žen. A-tým novoměstského oddílu skončil v krajské soutěži (divizi Jih) v sezoně 2009/10 na konečném sedmém místě.

Cyklistika
Ve dnech 4.–6. června se v Novém Městě odehrál třetí ročník mezinárodního festivalu horských kol MERIDA BIKE Vysočina. Sešla se tu kompletní domácí i světová elita. Závod byl testem před závodem Světového poháru, který byl Novému Městu přidělen pro příští rok. Závody začaly v pátek vyřazovacím sprintem pod umělým osvětlením. V sobotu pak přišlo na program cross country na speciálně upravené trati a konečně v neděli čekalo závodníky 41 kilometrů s handicapovým startem. Pro veřejnost byly připraveny open závody v cross country a maratónu na 40 a 80 km. Bohatý byl i doprovodný program – exhibice v MTB Dirtu Michala Matyse a freestyle motokros show Petra Kuchaře. Večer koncertovaly Lety mimo, David Koller či Rolling Stones Revival Band. Závody vysílala Česká televize. K hlavním favoritům patřil Španěl José Hermida a český reprezentant Jaroslav Kulhavý. Španěl do Nového Města nedorazil v ideální formě, zato Kulhavému závody vyšly. V pátečním sprintu sice na stupně vítězů nedosáhl (zvítězil překvapivě mladík Jan Fojtík), ale v sobotním cross country zvítězil zcela suverénně a první místo udržel i v nedělním závodě. Mezi ženami vyhrála sprint Francouzka Cecilie Ravanelová a cross country Američanka Mary McConnelougová před Češkou Terezou Huříkovou.
Na sklonku června byl Žďár nad Sázavou opět hostitelem veteránského Mistrovství Evropy v silniční cyklistice MASTERS 2010. Po tři dny (25.–27. 6.) se závodilo na okruhu Žďár nad Sázavou – Tři Studně – Nové Město na Moravě. Cyklisté projížděli Vlachovickou ulicí a pak kolem autobusové zastávky nad nemocnicí směrem na Žďár.

Radek Jaroš
I v tomto roce pokračoval novoměstský horolezec ve zdolávání himalájských osmitisícovek. Na léto byla naplánována expedice Koruna Himaláje 2010, v rámci které mělo dojít ke zdolání dokonce dvou osmitisícových vrcholů (v pořadí 10. a 11.) v pohoří Karakoram – Gasherbrum I (8 080 m) a Gasherbrum II (8 035 m). Příprava na expedici se zkomplikovala, když si Radek Jaroš vyhodil při výpravě na divoké vodě na Korsice rameno. A tak se poslední týdny před odjezdem do Himalájí pohyboval s rukou v ortéze. Radek Jaroš zdolal Gasherbrum II spolu s Liborem Uhrem a Petrem Maškem 17. července, a to až na druhý pokus, když poprvé dosáhl sám 7 600 metrů a pak se ve vichřici musel vracet. Na druhý vrchol vystoupal již jen s Liborem Uhrem 28. července. Od výstupu novou cestou hlavně kvůli nepříznivému počasí ustoupili. Do kompletní sbírky všech osmitisícovek tak Jarošovi, který je již v tomto směru nejúspěšnějším českým horolezcem, chybí pouze tři vrcholy (Annapurna, Lhotse a K2). Přímé vstupy z expedice vysílal Český rozhlas a Česká televize. O expedici byl natočen dokument Double Gasherbrum.

Sportovec Žďárska 2010
Anketa o nejlepšího sportovce žďárského okresu byla vyhlášena vůbec poprvé. Bylo vypsáno sedm kategorií a zástupci Nového Města v nich patřili k těm nejúspěšnějším. Hlavní kategorii jednotlivců vyhrál novoměstský atlet Lukáš Kourek před lyžařem Jiřím Ročárkem a atletkou Jitkou Kubelovou. Novoměstskou nadvládu umocnila čtvrtým místem lyžařka Martina Chrástková. Nejlepším kolektivem byl vyhlášen tým novoměstských fotbalistů SFK Vrchovina. Navíc v kategorii mládeže se jako druhá umístila atletka Helena Tlustá. V kategorii krajánek roku zvítězila rychlobruslařka Martina Sáblíková, novoměstský horolezec Radek Jaroš skončil třetí.

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo