O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 37

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Richard Zeman a asistenti František Smetana s Daliborem Bramborou v přípravě vyzkoušeli širší kádr 22 hráčů. Z podzimního kádru odešli Václav Pohanka a Pavel Bukáček a naopak přišli Pavel Smetana, Jakub Skryja a Libor Polnický. Hráči roli hlavního favorita přeboru zvládli a již dvě kola před koncem mohli slavit historický postup do Moravskoslezské divize. Čtvrtá nejvyšší fotbalová soutěž se v Novém Městě dosud nikdy nehrála! Historický okamžik přišel ve středu 9. června 2010 na domácím hřišti po skončení vítězného zápasu s FK Humpolec (2:0). Na hlavní oslavy došlo až v sobotu 19. června po odehrání posledního mistrovského zápasu v Hartvíkovicích (vítězství 9:1!). Poté se fotbalisté vrátili do Nového Města, kde právě probíhalo 32. Setkání Nových Měst. Byli přijati na podiu paní starostkou a z rukou předsedy krajského fotbalového svazu převzali ocenění pro vítěze krajského přeboru (stejně jako starší žáci, kteří také vyhráli krajský přebor). V jarní části krajského přeboru nastoupili a historický postup vybojovali tito hráči: brankáři Jindřich Adamec, Petr Skryja a Jan Krupík; obránci Lukáš Smetana, Vít Fagula, Marek Škorpík, Ondřej Laštovička, Libor Polnický a Jakub Skryja; záložníci Radim Kalich, Lukáš Michal, František Němeček, Kamil Skalník, Miroslav Oros a Jan Dobrovolný; útočníci Martin Mužátko, Michal Skalník, Ondřej Šustáček, Michal Buchta, Vojtěch Zedníček a Pavel Smetana.
Dařilo se i dalším družstvům SFK. Tým žen skončil celkově druhý v Moravskoslezské divizi, skupině Jih. Rovněž divizní dorostenci skončili po slabší podzimní části v druhé polovině tabulky. Mladší žáci ve své soutěži skončili druzí a starší, jak už bylo zmíněno, dokonce vyhráli a postoupili do divize. Dva týmy přípravek se udržely v krajských soutěžích a třetí tým („béčkový“) skončil v okresní soutěži druhý. Do nadcházející sezony 2010/11 tak vstupovalo šest týmu SFK v druhé nejvyšší moravské fotbalové soutěži – divizi.
V euforii končil A-tým sezonu 2009/10 a v euforii otvíral i sezonu novou. SFK Vrchovina porazil v prvním kole Ondrášovka cupu druholigový tým FC Vysočina Jihlava a postoupil do dalšího kola. Po devadesáti minutách byl zásluhou Lukáše Smetany vyrovnaný stav 1:1. Při pokutových kopech byl šťastnější domácí tým, který rozstřel vyhrál 5:4. V druhém kole na novoměstský tým čekal celek z Moravskoslezské divize – SK Líšeň. Díky dvěma gólům mladíka Michala Buchty si Vrchovina hrající opět v domácím prostředí poradila i s tímto soupeřem (2:1) a mohla se těšit na soupeře v třetím kole. Tentokrát domácí narazili, nestačili na další divizní tým – Hanáckou Slavii Kroměříž. Po porážce 0:3 se s pohárem rozloučili. Přesto byla s pohárovým vystoupením novoměstských fotbalistů velká spokojenost, kterou korunovaly skvělé divácké návštěvy – vždy přes 500 fanoušků. Pohárový úspěch se bohužel neodrazil v úvodních výsledcích v Moravskoslezské divizi, kde byl náš tým po čtyřech zápasech bez bodu. Trenéru Michalu Zemanovi se do kádru podařilo přivést kvalitního gólmana Jana Vítka a stopera Michala Jašíčka. Rozehrály se i stávající opory, a tak se počáteční tragická bilance postupně vylepšila. Podzimní část první divizní sezony tak novoměstský tým končil na solidním 9. místě se ziskem 23 bodů. Mrzet tak mohla jen prohra v prestižním derby se Žďárem nad Sázavou. Oba týmy se v mistrovském utkání střetly po sedmi letech a SFK před 850 diváky prohrál 0:3.
Na sklonku roku se mužstvo mladších žáků, které jako nováček v divizi přezimovalo na pěkném pátém místě, zúčastnilo halového turnaje „O pohár starostky Nového Města na Moravě“. V Novém Veselí se mladým fotbalistům nevedlo, když po řadě vyrovnaných zápasů skončili poslední šestí.

Sportovní střelba
Na Mistrovství České republiky AVZO TSČ (Asociace víceúčelových základních organizací technických sportů a činností) ve sportovní střelbě 28. srpna v Chrastavě získal dva mistrovské tituly Jiří Materna. První vítězství dosáhl v libovolné malorážce na 60 ran vleže a druhý v polohovém závodě na 3×40 ran. Druhá místa v obou disciplínách patřila vždy Petru Kamanovi. V mládežnických kategoriích reprezentoval novoměstský klub Lukáš Řádek, který obsadil druhé místo ve sportovní malorážce na 60 ran a třetí místo v polohovém závodě na 3×20 ran. Novoměstské družstvo střelců se stalo celkovým vítězem Vysočina Cupu 2010 ve sportovní střelbě na 30+30 ran. Pohár se skládal z devíti střeleckých závodů pořádaných střídavě ve Studnicích, Chotěboři, Novém Městě a Vojnově Městci. Mezi jednotlivci byl z novoměstských nejlepší stříbrný Václav Kostříž. Novoměstský sportovně střelecký klub uspořádal 3. října na své střelnici „Velkou cenu SSK 0030 Nové Město na Moravě“. Soutěžilo se v jedné společné kategorii ve sportovní pistoli na 30+30 ran. Z domácích si vedl nejlépe stříbrný Václav Kostříž. Při Mistrovství České republiky ve střelbě z kuše 24. října v Brně

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo