O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 36

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Oddíl atletiky TJ uspořádal 11. dubna 11. ročník Běhu Korunou za korunu. Závodilo se v 15 kategoriích na tratích od 800 m do 3,2 km. V hlavním závodě mužů a juniorů zvítězil Lukáš Kourek, mezi ženami byla nejrychlejší Radka Janoušová. Svou dobrou formu potvrdil Lukáš Kourek při květnových závodech v Pliezhausenu, kde výkonem 8:09,50 minut překonal krajský rekord v běhu na 3 km. Další rekord, ale na poloviční trati, přidal 9. července na závodech v Německu. Čas 3:43,93 minut byl však těsně za limitem pro účast na Mistrovství Evropy v Barceloně. V dobré formě se představila juniorská reprezentantka Jitka Kubelová, která v rámci atletického trojboje Žďárské ligy mistrů odehrávajícího se 23. května na novoměstském stadionu hodila diskem 53,07 m, a splnila tak ostrý limit na Mistrovství světa juniorek. Petr Vitner se 27. května představil v národním závodě v rámci atletického mítinku Zlatá tretra, který vyhrál.
Mladí atleti z novoměstské TJ se účastnili i Mistrovství České republiky v atletice v dorostenecké a juniorské kategorii 26. a 27. června v Táboře. Helena Tlustá vybojovala hned dva dorostenecké mistrovské tituly – v běhu na 1 500 metrů překážek a na 3 km. V hodu diskem vybojovala další titul, tentokrát v juniorské kategorii, Jitka Kubelová, která navíc výkonem 51,14 m překonala letitý rekord mistrovství ČR. Kubelová přidala i stříbro ve vrhu koulí. Bronzovou medailí potěšila i juniorka Radka Janoušová na trati 800 m. V seniorských kategoriích se republikové mistrovství konalo 17. a 18. července v Třinci. Petr Vitner díky skvělému finiši doběhl třetí v závodě na 1 500 m. Vytrvalec Lukáš Kourek překonal krajský rekord (14:29,37 min) a doběhl také třetí na 5 km. Mezi ženami se neztratila ani dorostenka Helena Tlustá pátým místem na 3 km překážek. Petr Zimola zůstal před branami finále v závodě na 800 m.
V červenci proběhlo v kanadském Monctonu Mistrovství světa juniorů v atletice, kam odjela i novoměstská vrhačka Jitka Kubelová. Podařilo se jí postoupit z kvalifikace hodu diskem do finále, kde se bohužel nepřiblížila svým letošním nejlepším výkonům, a hodem 47,88 m skončil desátá. Jitka Kubelová se představila i na Mistrovství ČR v atletice do 22 let v Břeclavi ve dnech 28. a 29. srpna. V novém rekordu mistrovství (53,55 m), který je i jejím rekordem osobním, vyhrála soutěž diskařek a ve vrhu koulí přidala bronzovou medaili. Ještě úspěšnější byl její oddílový kolega Lukáš Kourek, kterému se podařil mistrovský double. Vyhrál jak na pětikilometrové trati, tak na 1 500 m. Medailovou sbírku doplnila Helena Tlustá bronzem v závodě na 3 km překážek. Novoměstská TJ se tak stala třetím nejúspěšnějším oddílem mistrovství. Lukáš Kourek a Jitka Kubelová byli i úspěšnými členy reprezentačního výběru na atletickém víceutkání 11. září ve slovinském Celje. Lukáš suverénně zvítězil v běhu na 1 500 m a Jitka Kubelová byla bronzová v hodu diskem a stříbrná ve vrhu koulí, když si vylepšila osobní a krajské maximum na 14,15 m.
Mírně oslabené družstvo novoměstských atletek se 25. září představilo na Kladně v semifinále družstev juniorek a obsadilo zde čtvrté, tedy první nepostupové místo. Den na to se v populárním silničním běhu Praha–Běchovice představil Lukáš Kourek, který vylepšil loňský bronz a doběhl druhý. Závodu se premiérově zúčastnil i Petr Vitner, který skončil na desátém místě. Dráhovou sezonu uzavřeli atleti novoměstské TJ 2. října závody na domácím stadionu. Opět se blýskla Jitka Kubelová, která překonala krajský rekord ve vrhu koulí (14,56 m), v disku přehodila 50 metrů a vrhačský trojboj završila i hodem oštěpem. K podařeným výkonům patřil i čas Petra Vitnera v běhu na 600 m (1:24,4 min), který znamenal oddílový rekord.
Petr Vitner se spolu s dalšími domácími běžci představil i v tradičním Běhu na Kaplisko, který se 22. října běžel již posedmé. Petr zvítězil v hlavní kategorii v traťovém rekordu (2:22 min) před Lukášem Kourkem a Petrem Hubáčkem. Mezi ženami byla nejrychlejší Lucie Maršánová.
Lukáš Kourek byl na sklonku roku součástí smíšeného českého družstva tří mužů a dvou žen na tradičních závodech Chiba Ekiden v Japonsku, což byl štafetově běžený maratónský závod. Čeští reprezentanti v něm obsadili 11. místo. A na konci roku okusil Lukáš atmosféru Mistrovství Evropy v přespolním běhu v Portugalsku, kde v kategorii do 22 let obsadil 67. místo.
Po přečtení přehledu úspěchů novoměstských atletů, ke kterým můžeme přiřadit i stříbrnou medaili veteránského běžce Václava Ožany z Mistrovství světa v běhu do vrchu v kategorii 45–50 let v soutěži týmů, nepřekvapí informace, že novoměstský oddíl byl opět nejúspěšnější v celém kraji Vysočina. Dodejme, že na úspěších se velkou měrou podíleli i trenéři Petr Hubáček st. a ml.

Fotbal
Po vylíčení atletických úspěchů přikročíme k vylíčení historického úspěchu fotbalistů SFK Vrchovina. Zimní příprava vedoucího týmu krajského přeboru na jarní část soutěže začala 8. ledna. Trenér

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo