O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 35

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

závodě na 10 km si o jednu příčku pohoršila. Sprint vyhrála Polka Agniezska Cylová a stíhačku Němka Tina Bachmannová. V rámci doprovodného programu se jel i veřejný závod v biatlonu pro děti na koloběžkách a pro dospělé na in-line bruslích.
Vyvrcholením letní sezony žákovského biatlonu bylo zářijové Mistrovství ČR žactva ve Zruči u Plzně. A dařilo se především ve štafetách, ve kterých mistrovský titul získaly žákyně B (Karolína Otavová, Michaela Sádovská a Kristýna Černá), druhými místy potěšily i štafety žáků B (Jan Tkadlec, Matouš Slonek a Petr Holek) a žáků C (Jan Burian, Martin Žák a Viktor Beneš). V individuálním rychlostním závodě získala zlato v žákyních C Anna Tkadlecová a v žákyních B stříbro Karolína Otavová. V celkovém hodnocení družstev získalo to novoměstské třetí místo. Anna Tkadlecová slavila prvenství v celkovém hodnocení své kategorie.

Severská kombinace
Skokanské můstky K 28 m a K 53 m na Šibenici hostily 18. září Letní mistrovství ČR žáků ve skoku na lyžích. V kategorii žáků 13+14 se prosadil domácí Viktor Polášek, který za skoky dlouhé 56,5 a 54 metrů bral stříbro. Na stejných můstcích se odehrávala i skokanská část Letního mistrovství ČR žáků v severské kombinaci. Běžecká část byla umístěna do areálu u Hotelu Ski. Z domácích nadějí byl opět nejúspěšnější Viktor Polášek, který ve své kategorii získal mistrovský titul.

Sjezdové lyžování
Na sjezdovce na Harusově kopci se 13. března odehrála sjezdová část VII. ročníku Lyžařského poháru Vysočiny. V obřím slalomu závodilo celkem 151 účastníků všech kategorií. Z domácích lyžařů vyhrály své kategorie Natálie Mašterová v předžactvu a Anita Benešová v Masters. Navíc Jiřina Jirků přidala druhé místo mezi ženami a Petr Zítka byl třetí v přípravce.

Orientační sporty
SK Orientační sporty pořádal v neděli 14. února druhý ročník dobrodružného závodu dvojic po Vysočině – Sporten Ski Adventure se startem u firmy Sporten. Jedná se o orientační vytrvalostní závod otevřený pro širokou veřejnost. Je dán pevný časový limit (5 hodin), ve kterém mají dvojice projet co největším počtem kontrol. Nezáleží na pořadí jejich projetí, každá kontrola je jinak bodově ohodnocena. Vítězí, kdo získá nejvíce bodů. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 144 týmů v různých věkových kategoriích. Již o den dříve (13. 2.) byl novoměstský oddíl pořadatelem závodu Českého poháru Lyžařského orientačního běhu na krátké trati v Medlovském údolí.
Na letošním Mistrovství České republiky v orientačním běhu získal v juniorské kategorii odchovanec novoměstského oddílu Matěj Kamenický hájící v současnosti barvy Lokomotivy Pardubice bronzovou medaili. Současným členům novoměstského SK se do finále A probojovat nepodařilo. Ve finále B se představila Hana Wurzelová, dále Tobiáš a Jeroným Kamenický a mezi veterány Břetislav Wurzel a Petr Bořil.

Atletika
Halová sezona vrcholící na Mistrovství České republiky dorostenců a juniorů v pražské Stromovce ve dnech 20. a 21. února přinesla mladým atletům z novoměstské Tělovýchovné jednoty řadu úspěchů. O ně se zasloužila především mílařka Helena Tlustá, která mezi dorostenkami nenašla konkurenci jak v závodě na 3 km, tak i v běhu na 1 500 m. Bronzovou medailí přispěla do medailové sbírky novoměstských atletů i koulařka Jitka Kubelová v kategorii juniorek. Své zastoupení měla novoměstská TJ i o týden později na republikovém mistrovství mužů a žen. Zde stříbrem v běhu na 3 km potěšil Lukáš Kourek, který na poloviční trati doběhl čtvrtý. Na republikové halové mistrovství žáků v Jablonci nad Nisou 6. a 7. března se probojovali dva závodníci Batt klubu, žáci Základní školy Leandra Čecha. Simona Couralová na 1 500 metrů doběhla druhá a Jan Vašík se probojoval do sprinterského finále na 60 metrů, kde doběhl osmý.
V Temelíně se 20. března odehrálo Mistrovství ČR v přespolním běhu všech kategorií. V závodě na 10 km v kategorii juniorů zvítězil zástupce novoměstské TJ Lukáš Kourek, a zajistil si tak nominaci na prosincové Mistrovství Evropy v Portugalsku. Stříbrem se blýskla v závodě dorostenek Helena Tlustá. Loňský junior Petr Vitner pak překvapil čtvrtým místem mezi muži. Neztratila se i běžkyně Batt klubu Simona Couralová, která byla bronzová mezi staršími žákyněmi.

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo