O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 34

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

jediný pořadatel na území ČR. Technická komise FIS rozhodla, že se zde 11. února 2012 poběží závod mužů na 30 km klasicky a žen na 15 km. Druhý den budou na programu sprinty.
Novoměstští běžci sklízeli úspěchy i mimo domácí kolbiště. Jan Krška se stal celkovým vítězem seriálu dálkových běhů Patria Direct SkiTour. Seriál se skládal ze čtyř nejznámějších domácích podniků – Jizerské padesátky, Jilemnické padesátky, Orlického maratonu a Šumavského skimaratonu. Svého oddílového kolegu napodobila Martina Chrástková, která se stala celkovou vítězkou mezi ženami. Na kratších tratích si pak vedl úspěšně Jiří Ročárek, obhájil prvenství na volné třicítce, která zahájila program Jizerské 50 a zvítězil i v závodě na 23 km v rámci Šumavského skimaratonu. Dušan Augustiňák si odvezl z Mistrovství ČR do 23 let v Jablonci titul ze závodu na 10 km volnou technikou.

Biatlon
V lyžařském areálu u Hotelu Ski se ve dnech 15. a 16. ledna odehrávaly závody IBU cupu – Evropského poháru v biatlonu mužů i za účasti novoměstských závodníků, věkem ještě dorostenců, studentů zdejšího gymnázia. V pátečním závodě na 20 km se Michal Žák se třemi chybami na střelnici umístil na 50. místě, Matěj Trávníček s devíti chybami na 73. místě ze 107 startujících závodníků. V sobotním sprintu na 10 km si oba pohoršili – Žák skončil mezi 122 závodníky celkově 73. a Trávníček 83. Ve vytrvalostním závodě mužů na 20 km zvítězil Rus Alexej Volkov, z Čechů byl nejlepší Vít Jánov na 12. místě. V ženském závodě na 15 km pak brala zlato Sabrina Buchholzová z Německa, nejlepší Češkou byla Barbora Tomešová na 23. místě. Nedělní sprinty byly v režii německé reprezentace, mezi muži zvítězil Christoph Knie a mezi ženami Kathrin Hitzerová. Z Čechů byl opět nejlepší Jánov na 17. místě a 13. Miroslava Špácová.
O více jak týden později (23. a 24. ledna) se na stejném místě sešli biatlonisté znovu, tentokrát při třetím kole Českého poháru dorostu a dospělých. V hlavní kategorii mužů byl ve sprintu i stíhacím závodě nejlepší jablonecký Vít Jánov. Novoměstský biatlonista Michal Žák pak vyhrál oba závody v kategorii dorostenců. Ve stejné kategorii byl Matěj Trávníček dvakrát sedmý. Z dalších novoměstských nadějí obsadil Lukáš Dostál druhé a páté místo a Vojtěch Zahradník deváté a sedmé mezi mladšími dorostenci, mezi staršími dorostenkami Kateřina Sádovská sedmé a šesté a mezi juniorkami byla Gabriela Buchtová dvakrát bronzová.
Michal Žák a Lukáš Dostál byli členy českého výběru na závodě Olympijských nadějí v Osrblie na Slovensku. Michal zde obhajoval dvě prvenství z loňských závodů. Závod určený pro věkové kategorie narozených v letech 1991–1994 se odehrával ve dnech 5.–7. února. Michal v kategorii starších dorostenců obsadil druhé místo ve sprintu a šesté v závodě s hromadným startem. Skvělý běh si bohužel pokazil střelbou. Lukáš mezi mladšími dorostenci skončil devátý a osmý.
Novoměstští biatlonisté se ukázali i v žákovských kategoriích na republikovém mistrovství v Harrachově ve dnech 26.–28. února. Mistrem republiky se stal mezi mladšími žáky Matouš Slonek v závodě s hromadným startem a ve sprintu přidal bronzovou medaili. Na medaile dosáhly i stříbrná Karolína Otavová mezi mladšími dorostenkami a Anna Tkadlecová bronzová mezi staršími dorostenkami. Na stejném místě, ale mezi 12. a 14. březnem, se konalo Mistrovství České republiky dospělých a dorostu. A díky Michalu Kadlecovi si novoměstští biatlonisté odváželi dvě bronzové medaile. Michal dojel třetí jak v závodě s hromadným startem, tak i ve sprintu.
Naši mladí biatlonisté nezahálí ani v létě, a tak se 19. června účastnili Mistrovství České republiky v biatlonu na horských kolech, které se konalo v Jablonci nad Nisou. Ve společné kategorii dorostenců obsadili hned dvě první místa. Vítěznému Lukáš Dostálovi kryl záda druhý Matěj Trávníček. Na stejném místě se o týden později odbývalo i druhé kolo Českého poháru v letním biatlonu a novoměstští biatlonisté opět triumfovali. V mladších dorostencích získal Lukáš Dostál zlato a stříbro, ve starších dorostencích jednou zvítězil a jednou doběhl pátý Matěj Trávníček a mezi juniory dominoval v obou závodech Michal Žák.
Ve dnech 28. a 29. srpna hostilo Nové Město znovu Evropský pohár v biatlonu, tentokrát IBU roller cup na kolečkových bruslích. První den byly na programu sprinty všech kategorií (junioři, juniorky, muži a ženy) a druhý den stíhací závody. Na start závodů se postavila kompletní česká reprezentace a řada špičkových světových závodníků. A čeští reprezentanti se neztratili. Zcela ovládli sprint na 10 km. Zlato vybojoval Michal Šlesingr před Lukášem Kristejnem a Ondřejem Moravcem. Ve stíhacím závodě na 12,5 km se před českou trojici dostal na první místo Rakušan Friedrich Pinter. Mezi ženami se nejvíce dařilo Gabriele Soukalové, která byla ve sprintu na 7,5 km třetí a ve stíhacím

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo