O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 33

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

15. května. Kapličku stojící nad studánkou před stovkou přihlížejících požehnal novoměstský děkan Jan Daněk. Přítomným byly rozdávány bramborové placky upečené paní Hubáčkovou, na domech zavlály prapory s neoficiálním zasraneckým znakem.
Na již tradiční vyjížďku či vycházku spojenou s úklidem cest a příkopů Novoměstska vyjeli 5. května od hospody U Janečků na Kadově účastníci „cyklistického závodu“ Petmen 2010.


7. SPORT

Zimní olympijské hry ve Vancouveru
Nové Město na nich zastupovala lyžařka a zdejší rodačka Eva Skalníková (*1985), která momentálně závodí za klub SKP Jablonex. Jako členka české štafety na 4×5 km, která byla na programu her 25. února, skončila na 13. místě. O dva dny později nastoupila na start závodu v běhu na 30 km klasickou technikou, v němž obsadila 48. místo. Další novoměstský odchovanec a současný člen Dukly Liberec jednadvacetiletý Petr Kutal byl v roli náhradníka pro závody severské kombinace. Jako dobrovolníci se olympiády zúčastnili bývalí studenti novoměstského gymnázia Dana Jamborová a Jiří Kutal (ten byl již na LOH v Aténách v roce 2004 jako člen skupiny českých skautů). Samozřejmě nejvíce potěšil velký úspěch absolventky novoměstského gymnázia Martiny Sáblíkové, která se stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou. Martina společně se svým trenérem Petrem Novákem a lékařem MUDr. Liborem Mackem navštívila 24. dubna novoměstskou radnici, kde se zapsala do pamětní knihy a pochlubila se svými olympijskými medailemi.

Běh na lyžích
Rok 2009 pro Sportovní klub nedopadl příznivě. V době hospodářské krize vypadly závody Zlaté lyže ze seriálu Světového poháru, a klub tak přišel o nezanedbatelné příjmy, hospodaření se dostalo do červených čísel. Nedaří se v mládežnických kategoriích. Po neúspěšném roce bylo zvoleno nové předsednictvo SK. Petra Honzla v čele Sportovního klubu nahradil Ladislav Slonek. Došlo k úsporným opatřením, kdy byly sníženy vnitřní a mzdové náklady. Nový výbor si klade tři hlavní cíle: 1) připravit se na Mistrovství světa v biatlonu v roce 2013, 2) vrátit Zlatou lyži do kalendáře Světového poháru a 3) změnit systém práce s mládeží.
Úvodní závody roku v novoměstském lyžařském areálu patřily 2. ledna Českomoravskému poháru. Domácím lyžařům se nejvíce dařilo v hlavní kategorii mužů, když se jich do první desítky vešlo hned osm. V závodě na 7 km klasickou technikou zvítězil Jan Krška, před dalším novoměstským lyžařem Jiřím Ročárkem. Domácí lyžaři Barbora Lavičková a Hynek Kura zvítězili i mezi staršími dorostenkami a dorostenci. O týden později ve dnech 8.–10. ledna probíhaly na stejném místě závody Českého poháru dorostu. Z domácích závodníků byla nejúspěšnější mladší dorostenka Karolína Ostrejšová, která vyhrála závod na 3,75 km klasicky a byla třetí na 5 km volně. Jakub Švanda zvítězil ve sprintu na 1 km mladších dorostenců. Konec ledna (27. a 31. 1.) byl vyhrazen pro otevřené závody všech kategorií s názvem „Hledá se nová Kateřina Neumannová“. V Novém Městě se odehrálo základní a oblastní kolo. Masarykova univerzita v Brně byla pořadatelkou Akademického mistrovství ČR v běhu na lyžích s mezinárodní účastí, které se u Hotelu Ski odehrálo 2. února. Akademickou mistryní republiky se na trati 5 km volně stala novoměstská odchovankyně a nastávající olympionička Eva Skalníková z pořádající Masarykovy univerzity. Ve dnech 6. a 7. března se na novoměstských tratích jelo Mistrovství ČR dorostu. V něm se na stupně vítězů žádný domácí závodník neprosadil. Nejlépe se umístil čtvrtým místem ve sprintu mladších dorostenců Jakub Švanda. Konec roku (26. 12.) patřil tradičním Štěpánským závodům – veřejným závodům pro všechny kategorie.
72. ročník Zlaté lyže byl tak trochu smutný. Nové Město totiž přišlo o závody Světového poháru. A tak se letošní ročník jel v rámci FIS SLAVIC CUPu – Kontinentálního poháru ve dnech od 12. do 14. února za účasti českých, slovenských a polských lyžařů. Vítězem Zlaté lyže, tedy vítězem skiatlonu (stíhacího závodu na 7,5+7,5 km), se stal Petr Novák z Dukly Liberec, který vyhrál i závod na 10 km volnou technikou. Ve stíhacím závodě žen na 5+5 km zvítězila Polka Martyna Galewiczová. Domácí Martina Chrástková vyhrála sprint žen i závod na 5 km volnou technikou (spolu s dalšími dvěma závodnicemi) a ve stíhacím závodě dojela čtvrtá. Dobrá zpráva přišla již na podzim. Do kalendáře Světového poháru na sezonu 2011/12 bylo opět zařazeno Nové Město na Moravě, a to jako
 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo