O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 31

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

zobcovou flétnou staletími. Druhá část hudebních slavností probíhala opět v evangelickém kostele, kde 18. prosince vystoupil výjimečný talent americké gospelové hudby Nate Brown se skupinou One Voice.
Advent byl příležitostí k řadě kulturních akcí, kromě koncertů uvedených výše či v jiných kapitolách vystoupila 11. prosince v evangelickém kostele při svém adventním koncertu i skupina BTM (Brněnská tisková misie). Již na jaře byl také v evangelickém kostele připomenut slavný novoměstský rodák, sbormistr a hudební pedagog. Akademické pěvecké sdružení Moravan zde 7. března vystoupilo při Vzpomínkovém koncertu k poctě Prof. Josefa Veselky. To místní pěvecký sbor Schola od sv. Kunhuty se představil novoměstské veřejnosti v katolickém kostele sv. Kunhuty na tradičním Tříkrálovém koncertu. Již počtvrté se tak vyjadřoval dík všem, kdo se podíleli na Tříkrálové sbírce ve prospěch Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Při ní se přímo v Novém Městě vybralo přes 90 tisíc korun, v celém žďárském okrese pak 2 032 826 Kč. Výsledek sbírky byl o 93 tisíc vyšší než loni a využit byl pro zařízení charity v okrese a lidi na Haiti postižené zemětřesením. Návštěvníky koncertu vítali u vchodu tři králové i s velbloudem. Kromě novoměstské Scholy při koncertě zahrála a zazpívala i žďárská Schola od sv. Prokopa. Pěvecký sbor gymnázia vedený profesorem Františkem Dvořákem prochází v současnosti krizí. Trpí nedostatkem členů a z toho pramenícím nedostatkem sólistů, proto nebyl uspořádán jeho tradiční vánoční koncert.
Již tradičním pořadatelem hudebních i divadelních produkcí je občanské sdružení Lysina Lenina. To spolu se Sdružením Krajina uspořádalo 31. července v kulturním domě koncert Suffolk Youth Wind Bandu, 60členného orchestru z Velké Británie.
Svou nabídku kulinářských specialit začal obohacovat o hudební bonbónky nový Penzion U pasáčka. V jeho pasáži se kromě videoprojekcí s hudební tematikou objevila i řada koncertů, jakými byly 10. července koncert rockového zpěváka a klávesisty Oldřicha Veselého a E-Bandu, 25. září koncert zlínské bluesové skupiny Blues station, 13. listopadu koncert žďárské rockové skupiny Fuga, 8. prosince vánoční koncert Jaroslava Hutky a 11. prosince koncert Folk teamu.

Divadlo
Divadlo – hudba – Nové Město na Moravě. Tohle spojení evokuje již pátým rokem divadelně hudební festival Sbírka motýlů. Letos se konal jeho 4. ročník, protože festival měl i svůj ročník nultý. Pořadatel se neměnil, bylo jím občanské sdružení Lysina Lenina, které přizvalo ke spolupráci ZUŠ Jana Štursy, Horáckou galerii a kino. Několik týdnů před festivalem byla vyhlášena výtvarná soutěž O nejkrásnějšího motýla ve třech věkových kategoriích (0–10, 11–18 a 19–99 let). Zájemci mohli ve dnech 11. května až 2. června navštívit Horáckou galerii, kde ztvárňovali obrázek motýla. Z každé kategorie byly vybrány tři obrázky, jejichž autoři byli odměněni permanentkami na festival. Celkem se sešlo 118 obrázků.
Motýli roztáhli svá křídla nad Novým Městem od 2. do 6. června. Ještě před oficiálním zahájením festivalu se promítala nová filmová pohádka Dešťová víla a v sále ZUŠ na Monseově ulici se v programu Odpoledne s divadlem představili žáci literárně dramatického odboru ZUŠ. K vlastnímu zahájení festivalu došlo v pátek 5. června na Vratislavově náměstí, kde přihlížejícím hráli k poslechu žáci hudebního odboru ZUŠ. Předvedena byla i speciální pohádka O krtečkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu a žonglování v podání brněnské klaunky Adély Kratochvílové. Festival spolu se starostkou města Zdeňkou Markovou zahájili vítězové soutěže o nejoriginálnější masku Miss maškara (kočička Terezka a klauník Kačenka). Byli vypuštěni motýli představovaní balónky s přáníčky a poté se vydal veselý průvod městem. První den festivalu bylo dále možno zhlédnout na nádvoří Horácké galerie klaunské představení brněnského divadla Kufr Tančíček Adušiadáši. V rámci festivalu byla v sobotu 6. června odehrána dvě představení v novoměstském kině. Nejprve zde Dřevěné divadlo Honzy Hrubce sehrálo interaktivní představení pro děti Paleček a večer zde místní ochotníci ze souboru Chandraradar rozehráli veselou hru Adolfa Hoffmeistra Nevěsta. Pro nejmenší děti hrál v pátek a v neděli i další novoměstský soubor Zkládanka. Pro ty odrostlejší pak byla připravena poněkud hrubší pohádka Chlap a Kohout v podání vypravěče Martina Haka z Brna. A v nabídce festivalu nechyběl ani seminář Mluvit pohybem režisérky interaktivních tanečně-divadelních inscenací pro děti, pedagožky taneční a dramatické výchovy Lenky Tretiagové (viz též kapitola Horácká galerie).
Místní divadelní soubor Zkládanka se novoměstskému publiku kromě festivalu představil již 31. ledna v prostorách ZUŠ na Monseově s interaktivní pohádkou Jako ty. Chandraradar pak kromě

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo