O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 24

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

pro novou expozici lyžování v Horáckém muzeu. I přes rekonstrukci probíhal v kulturním domě alespoň provizorní provoz, kanceláře byly přemístěny do hereckých šaten a v podvečerních hodinách se tu konalo osm kurzů angličtiny. Ač byl kulturní dům oficiálně otevřen až 11. května, již na polovinu dubna byl nasmlouván první pronájem prostor pro chirurgickou konferenci, a tak se muselo urychleně uklízet (zevnitř i zvenku).
Slavnostní otevření kulturního domu proběhlo za účasti představitelů města a oficiálních hostí – poslankyně Miroslavy Němcové, zástupců kraje i stavební firmy. Obnovenou činnost kulturního domu zahájil koncert Daniela Hůlky, přičemž ve stejný den proběhla v přísálí i vernisáž fotografií horolezce Radka Jaroše a v prvním patře byla nainstalována výstava o českých vojácích v Afganistánu. Hlavní událostí roku nejen pro kulturní dům bylo Setkání Nových Měst Evropy. Ještě než k němu došlo, proběhly v kulturním domě i jiné akce – akademie Základní umělecké školy, vystoupení travesty skupiny Screamers, pořad nejen pro seniory „Zábavně o stáří s Alešem Cibulkou a Vláďou Hronem“, divadelní představení Divadla Járy Cimrmana Němý Bobeš, karnevaly a představení pro děti, komunální volby či prodejní a předváděcí akce.
Při červnovém Setkání Nových Měst byl kulturní dům otevřen po celé tři dny. Ke zhlédnutí tu byly tři výstavy – v prvním poschodí výstava Sklo Tomáše Dočkala, v přísálí fotografie Radka Jaroše a v gobelínovém salonku oděvní doplňky Ireny Šikulové z bystřické prodejní galerie In-Spirace. Se začátkem nového školního roku se v kulturním domě opět rozběhly jazykové kurzy (pouze sedm kurzů angličtiny, o výuku francouzštiny, němčiny a ruštiny byl malý zájem) a kurzy společenského chování a tance, včetně tanečních pro dospělé. V rámci Mezinárodního dne seniorů byl připraven zábavný podvečer se Zuberskou šestkou a módní přehlídkou. Řadu návštěvníků přivábila tradiční Burza minerálů, šperků a zkamenělin. V kulturním domě také koncertovala skupina Fleret s Jarmilou Šulákovou, zpěvačka Radúza, skupina Katapult, slovácká dechová kapela Vlčnovjanka, Jiří Zmožek nebo vokální soubor Gentlemen Singers. Děti potěšila pohádka O perníkové chaloupce v podání divadelního souboru z Jihlavy, zatancovaly si a zazpívaly s Míšou Růžičkovou, známým dětským televizním idolem. Milovníkům divadla kulturní dům do konce roku nabídl ještě představení Příbuzné si nevybíráme a komedii Marca Camolettiho Na správné adrese v podání amatérského Divadelního spolku Žďár nad Sázavou. Kulturní dům byl i místem konání besed – s Ondřejem Valáškem o Jihoafrické republice, Toňou Plíškovou o kruzích v obilí či se spoluautorkou knihy Úspěšně s kůží na trh Věrou Staňkovou.

Městská knihovna
Jelikož je kulturní dům sídlem městské knihovny, dotkla se i jí jeho rekonstrukce. Do 18. dubna byla uzavřena veřejnosti. Díky rekonstrukci získala knihovna nový sklad, což ovšem znamenalo přestěhovat 8 418 knih ze skladu starého. Pracovnice městské knihovny se také plně věnovaly práci na pobočkách v místních částech. Zde je čekala práce s počítačem, do programu REKS zadávaly knižní tituly. Výsledkem jejich snažení je online přístupný katalog knih uložených nejen přímo v městské knihovně, ale i v jejich sedmi pobočkách (Hlinném, Jiříkovicích, Olešné, Petrovicích, Pohledci, Rokytně a Slavkovicích). Připojení poboček ke katalogu REKS bylo uskutečněno díky grantu, který knihovna získala v roce 2009. V červnu se v městské knihovně konalo setkání neprofesionálních knihovníků poboček, které se týkalo především práce s online katalogem. Jelikož budova, v níž je umístěna pobočka v Olešné, procházela opravami, byla část zdejšího knihovního fondu uskladněna od konce srpna v městské knihovně a část zůstala doma u knihovníka, aby byla nadále přístupná čtenářům. Kromě vlastní knihovnické činnosti se městská knihovna již tradičně věnuje také kulturně výchovné činnosti. Do ní patří exkurze a knihovnické lekce pro děti z mateřských škol, žáky škol základních a studenty škol středních, stejně jako besedy pro děti (pro mladší – Večerníčky, O pejskovi a kočičce, Mikeš, Čáp ztratil čepičku; pro starší – Bajky, Čeští ilustrátoři, Afrika očima manželů Špillarových) či pro Klub seniorů (Knihy, které nás zaujaly). Knihovnu též navštívila exkurze profesionálních i neprofesionálních knihovníků z Chrudimska. Knihovna byla dějištěm dětských soutěžních klání (Pohádkové hádání, Pro chytré hlavičky, Poznáš autora a žánr?) a bylo tu instalováno několik výstavek (Nové knihy v naší knihovně, Cestujeme po světě – Afrika, Kruhy v obilí, Portrét ve stylu pop-art).

Horácké muzeum

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo