O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 2

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

volebním kraji Vysočina. V Novém Městě dorazilo k urnám 66,92 % oprávněných voličů, což bylo mírně nad průměrem krajským (65,68 %) i tím celostátním (62,6 %). Volební výsledky v podstatě odpovídaly těm krajským a celostátním, pouze KDU-ČSL o několik procent překročila celostátní průměr. Přehledné výsledky přináší následující tabulka, ve které jsou zobrazeny pouze výsledky stran, jež v Novém Městě překročily pětiprocentní hranici.

 

politická strana

či hnutí

Nové Město na Moravě

v %

kraj Vysočina

v %

Česká republika

v %

zvolení kandidáti za kraj Vysočina

Česká strana sociálně demokratická

24,75

23,3

22,08

Mgr. František Bublan, Veverská Bítýška Karel Černý, Hamry nad Sázavou

MUDr. Pavel Antonín, Havlíčkův Brod

Občanská demokratická strana

18,32

17,22

20,22

Miroslava Němcová, Žďár nad Sázavou

ing. Jana Fischerová, CSc., Havlíčkův Brod

TOP 09

15,73

14,34

16,70

PaedDr. Ladislav Jirků, Jihlava

prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., Jihlava

Věci veřejné

10,54

9,91

10,88

ing. Josef Novotný, Bystřice nad Pernštejnem

Komunistická strana Čech a Moravy

9,28

13,41

11,27

ing. Pavel Kováčik, Hrotovice

JUDr. Marie Rusová, Nové Město na Moravě

Křesťanská a demokratická unie – Čs. strana lidová

7,77

7,42

4,39

Strana Práv Občanů ZEMANOVCI

7,23

6,08

4,33

Z uvedeného přehledu vyplývá, že jedinou zástupkyní Nového Města v parlamentu se ve věku 59 let stala zdejší právnička, členka městského a krajského zastupitelstva JUDr. Marie Rusová, členka KSČM. JUDr. Rusová se kromě toho, že se stala členkou Poslaneckého klubu KSČM, stala také místopředsedkyní Mandátového a imunitního výboru, členkou Podvýboru pro integrovaný záchranný systém, Podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku a Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Parlamentu České republiky. Marie Rusová vykonává již svůj druhý mandát, poslankyní byla i v letech 2002–2006.

Volby do zastupitelstev obcí
Bezesporu nejzásadnější událostí tohoto roku, která zasáhla do veřejného života města, byly komunální volby vypsané na 15. a 16. října. Občané města tak měli opět po čtyřech letech možnost rozhodnout o složení městského zastupitelstva. O jejich přízeň se ucházelo 12 politických stran a volebních sdružení. Jednalo se vpravdě o rekordní číslo, neboť od roku 1990, kdy se poprvé od konce druhé světové války nevolila v komunálních volbách jednotná kandidátka, bylo podáno nejvýše osm kandidátek (v roce 2006). Rekordní počet kandidátek však nevyvolal rekordní zájem voličů. Z 8 330 oprávněných voličů jich do volebních uren v jedné z 15 volebních místností hodilo svůj lístek 4 612. Volební účast tak vykázala 55,44 %. Toto číslo se sice nemůže rovnat 83,77 % v prvních svobodných volbách v roce 1990, na druhou stranu to však je nejvyšší volební účast z posledních tří komunálních voleb. Voliči ve volbách roku 2010 mohli dát svůj hlas buďto jedné kandidátce, nebo mohli vybírat kandidáty napříč stranami a sdruženími. Na zvolení kandidáta měly také výrazný vliv preferenční hlasy (tzv. kroužkování), které mohlo a v některých případech také změnilo pořadí kandidátů na jednotlivých kandidátkách.
Do volebního boje, který bohužel nebyl veden úplně férovými prostředky (po městě byly rozšiřovány urážlivé, ale, jak bývá u takových „děl“ obvyklé, anonymní letáky), vstoupilo sedm stran a sdružení, které se už účastnily předchozích voleb v roce 2006. Celých pět stran či sdružení tak v Novém Městě kandidovalo poprvé – TOP 09, Svobodní, Zemanovci, Suverenita, Starostové a Nezávislí. Jedině TOP 09 však zaujala novoměstské voliče natolik, že se její zástupci dostali do městského zastupitelstva. Nejúspěšnější stranou, co do počtu získaných mandátů, se stala sociální demokracie, která si dokonce o jeden mandát oproti minulým volbám polepšila. V roce 2006 totiž stejně jako ODS získala pět mandátů. Propad ODS v celostátním měřítku se projevil i v Novém Městě,

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo