O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 19

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

IV. zimní olympiádě dětí a mládeže ČR v Liberci v běhu na lyžích (Josef Honek z 5. A a Kateřina Kovačičová z 8. C) a biatlonu (Viktor Beneš ze 7. C) a získali dvě bronzové medaile ze závodů štafet. Medaile posbírali žáci školy i v okresních kolech soutěží ve volejbale dívek, minikopané a přespolním běhu (Viktor Beneš ze 7. C, Jiří Šacl z 9. C a Kateřina Kovačičová z 8. C). Školní časopis Puclík, který oslavil deset let od svého založení, byl vyhodnocen jako druhý nejlepší v republice a třetí v kategorii nejlepší grafické zpracování.
V pátek 11. června 2010 se v kulturním domě slavilo 130. výročí školy (v roce 1879 byla slavnostně otevřena nová školní budova na Vratislavově náměstí). Na místo slavnostní akademie zvolilo vedení školy jinou formu oslav – byla vydána a slavnostně pokřtěna kniha 130 let školy v Novém Městě na Moravě, jejíž součástí se stalo i DVD doslova nabité historickými i současnými fotografiemi.

Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860, okres Žďár nad Sázavou
I do nového školního roku 2009/10 vstupovala škola s nabídkou stojící nad rámec běžné výuky. Jednalo se o hodiny daltonské výuky ve všech ročnících, sportovní třídy pro 6.–9. ročníky, školní sportovní klub se zaměřením na lyžování, atletiku a kopanou pro stejnou věkovou kategorii a také rozšířenou výuku jazyků od 3. ročníku. Mezi volitelné předměty nabízené žákům od 7. ročníku patřily informatika, sportovní hry, ruský, anglický a německý jazyk, technické činnosti a v posledním ročníku i cvičení z matematiky a českého jazyka. Mezi nepovinnými předměty byly na výběr cvičení z přírodopisu, náboženství a anglický jazyk. V tomto školním roce bylo otevřeno 13 tříd I. stupně (z toho dvě v Pohledci) a 8 tříd II. stupně. Výuku zajišťovalo 33 pedagogických pracovníků (z toho dva v Pohledci). Po vyučování trávily některé děti před odchodem domů svůj čas v jednom ze tří oddělení školní družiny, kde jim byly k dispozici tři vychovatelky. Ze 46 dětí bylo po zápisu přijato 38 a osm získalo odklad. Dalších sedm dětí bylo přijato do ZŠ Pohledec a jedno zde dostalo odklad. Povinnou školní docházku ukončilo 52 žáků, z nichž bylo 38 přijato na střední školy (4 na gymnázium) a 14 do učebních oborů. Z celkem 54 žáků 5. ročníku přešlo 18 žáků do osmiletého gymnázia a jeden na ZŠ na Vratislavově náměstí do třídy specializované na výpočetní techniku. Pětkrát ročně vychází školní časopis POPRÁÁSK. Nezapomíná se ani na ekologickou výchovu. Škola je zapojena do programů Ekoškola a Recyklohraní. Ke Dni země (22. dubna) byla připravena soutěž ve výrobcích z druhotných surovin a módní eko-přehlídka modelů zhotovených z recyklovatelných materiálů.
I tato škola se může pochlubit úspěchy svých žáků v rozličných soutěžích, a to především sportovních. Mezi ty nejúspěšnější patří Matouš Slonek, který sbírá medaile v žákovské kategorii biatlonových závodů. Na začátku roku 2010 třikrát zvítězil v závodech Českého poháru a připsal si i jedno druhé místo. Na IV. olympijských hrách dětí a mládeže v Liberci pak přidal dvě stříbra z biatlonu a bronz ze štafety v běhu na lyžích. Stal se též přeborníkem kraje Vysočina v běhu na lyžích. V severské kombinaci a skocích na lyžích pak exceluje Viktor Polášek, který na liberecké olympiádě mládeže získal zlato a stříbro jak v severské kombinaci, tak ve skocích na lyžích a se čtyřmi medailemi se stal nejúspěšnějším závodníkem kraje Vysočina. Několik vítězství a dalších medailových umístění posbíral i na republikových klasifikačních závodech. Na dětské olympiádě se prosadila i biatlonistka Karolína Otavová (mladší žákyně), která získala stříbro v závodě s hromadným startem. Ve sjezdovém lyžování byl v krajských soutěžích dvakrát bronzový Petr Zítka. Nadějnou atletkou se ukazuje Simona Couralová, která uspěla i na halovém mistrovství ČR v běhu na 1 500 metrů (2. místo) a mistrovství ČR v přespolním běhu (3. místo). Mistryní ČR v judu se stala Barbora Štikarová, která získávala medailová umístění i na mezinárodních závodech. Moderní gymnastka Kateřina Pulgretová se po vítězství v regionálních závodech kvalifikovala na republikové mistrovství. Na neoficiálním mistrovství republiky mladších žákyň (Poháru nadějí) v kuželkách vybojovala Tereza Buďová druhé místo. V malé kopané školní družstvo dosáhlo historického úspěchu, když vyhrálo krajské kolo a postoupilo do kvalifikace o republikové finále, v které skončilo druhé. V okresním kole si dobře vedla i družstva stolních tenistů (1. místo mladší žáci a 3. místo mladší žákyně). V krajském kole atletické soutěže „Kinderiáda“ pak školní družstvo získalo stříbro. Druzí byli i starší žáci v okresním kole Poháru rozhlasu v atletice. Mezi úspěšnými sportovci se neztratil ani pěvecký talent – Dominika Nejedlá zvítězila v pěvecké soutěži „Jihlavský slavík“.

Základní škola Nové Město na Moravě, Malá 154, příspěvková organizace

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo