O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 12

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

2010 k nim přibyla vinárna v suterénu ve stylu ledové jeskyně. Na podzim znovuotevřeli restauraci v Hostinci Za vodou s nabídkou domácích specialit a živé hudby k tanci a poslechu. Podzim změnám patrně přál, protože v tomto ročním období se změnila restaurace v novém Penzionu U pasáčka na cafe – restaurant Stará lyže. Restaurace Halina přišla již v červnu s nově otevřenou zahrádkou a dětským koutkem. Ke změnám došlo i na Malé ulici. Zdejší Restaurace Ve dvoře (Malá 161) byla na začátku listopadu uzavřena. Změnil se provozovatel a od 2. prosince byla na stejném místě otevřena Vinotéka u Bukáčků. Úplně novým přírůstkem do již tak bohaté rodiny hospod a hospůdek se stala na podzim otevřená Hospoda Orange na Masarykově ulici 217 (naproti kinu). Její nová křiklavě oranžová fasáda dělá svému názvu čest.
Na jaře se opět zaplnily opuštěné prostory obchodního domu na Komenského náměstí po prodejně potravin řetězce Albert. Byla tu totiž otevřena prodejna s podobným sortimentem, tentokrát zařazená do maloobchodní sítě Hruška. Stala se Hruškou č. 543.
Naopak svého zrušení se od 31. ledna dočkalo smluvní kontaktní místo dodavatele plynu – společnosti RWE. Společnost pod heslem „Stěhujeme se k Vám domů!“ nadále nabízí možnost vyřídit všechny záležitosti spojené se zemním plynem prostřednictvím nonstop zákaznické linky, internetu či mailem. K podobným krokům bohužel přistupuje řada společností, v Novém Městě to byla již dříve společnost E.on dodávající elektřinu.
Nově otevřeno bylo informační a poradenské centrum Českomoravské stavební spořitelny na Žďárské ulici 87, stejně jako oční optika u Edy Sošky na Masarykově ulici 213, prodejna spodního prádla Satinée na Vratislavově náměstí 98 (dříve kadeřnictví), prodejna ložního prádla a textilu Flowers shop na Vratislavově náměstí 13 (dříve Arte krámek), nový obchůdek s kosmetikou z včelích produktů Pleva na Drobného ulici 301 (stará hotelovka), výdejna a prodejna zdravotnických potřeb Help centrum na Soškově ulici 660, či Dětský second hand Beruška na Masarykově ulici 210.
Své adresy pak změnily Kosmetické, nehtové a solární studio Veronika Ptáčková (nově Palackého náměstí 15, ve dvoře Penzionu U pasáčka), Kosmetický salon Irena Latzková (nově Palackého náměstí 33), prodejna ELEKTROMAT (nově Nečasova 22).
V roce 2010 bylo také uzavřeno fitcentrum u Hotelu Artis. Možnosti jak si aktivně formovat své tělo ve městě zůstaly. Takové služby nabízelo například sportovně relaxační centrum Sportentime v areálu firmy Sporten, kde možnost cvičení přinášelo i Studio IDA Mgr. Idy Krškové (Pilates, Bosu, Zumba). Přímo v centru na Vratislavově náměstí 13 ve Fitklubu Brady pak mohly zájemci navštívit hodiny jógy, wellnessjógy, bodystylingu či semináře orientálních tanců.

Zemědělství
Potěšující informace se tentokrát bylo možné dočíst ve výroční zprávě Zemědělského družstva Nové Město na Moravě. Po loňském ztrátovém roce hospodaření družstva opět vykázalo zisk, a to 6 264 tisíc korun. Mezi 572 členů tak mohla být rozdělena alespoň skromná dividenda ve výši 588 Kč na jeden členský vklad. Družstvo v roce 2010 vedl jako předseda ing. Kamil Zajíček, který tuto funkci zastává od roku 1990. ZD mělo 178 zaměstnanců, včetně osmi řídících. Družstvo hospodaří na 4 070 ha. Jeho hlavními komoditami v rostlinné výrobě jsou brambory, obiloviny, řepka a hrách, v živočišné dojnice, kterých se chová 950 kusů, dále dobytek na výkrm (500 ks). V chovu je asi tisíc kusů mladého dobytka. Během roku získalo družstvo dotace v celkové výši 35,8 milionů korun. Z investičních dotací byla ta nejvyšší na bioplynovou stanici (17,2 mil. Kč), další pak na silážní žlab v Nové Vsi (4,1 mil. Kč) a chlazení mléka ve Slavkovicích (936 tisíc korun). V průběhu roku se také měnily stanovy družstva. Členskou schůzí bylo 26. března schváleno doplnění stanov o výrobu elektřiny.

4. ÚPRAVA MĚSTA

Nová výstavba × demolice
Rok 2010 byl, alespoň ve srovnání s rokem předešlým, na zkolaudované stavby poměrně chudý. Jeden nový dům doplnil hustou zástavbu Holubky – čp. 1163 na ulici Karníkově. Na druhém konci města a na úpatí jiného kopce byl postaven dům čp. 1189. Stalo se tak na ulici Německého ve čtvrti zvané Betlém, na kopci Beranice ve svahu nad Kazmírovým rybníkem. Byl zkolaudován i první dům v nové lokalitě „Nad městem“ – čp. 1617. Rostou zde i další, byla tu vybudována i asfaltová komunikace odbočující z maršovické silnice a osazeny sloupy veřejného osvětlení. Městské zastupitelstvo schválilo

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo