O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 11

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

Firma RACOM, s. r. o., sídlící na Mírové ulici v bývalé administrativní budově Uranového průzkumu v loňském roce dovršila 20 let svého úspěšného působení. A jako úspěšný mohla označit i rok 2010. RACOM se zabývá výrobou a vývojem modemů a dalších zařízení pro bezdrátový přenos dat a dále také budováním bezdrátových datových sítí a jejich managementem. Kromě svého hlavního sídla v Novém Městě na Moravě má také technologické středisko v Blansku a dceřinou společnost RACOM SLOVENSKO. Rok 2010 pro firmu znamenal rozvinutí obchodu s nově vyvinutým mikrovlnným spojem RAy. Pokračoval i prodej a rozšiřování stávajících produktů. V oblasti telemetrických a SCADA systémů, o něž mají zájem managementy dopravy, se dokončovaly nebo rozšiřovaly stávající projekty. Komunikační systém MORSE se ukázal jako ideální pro zabezpečovací systémy, a tak v roce 2010 došlo k rozšiřování radiových sítí Policie ČR a dodávkám pro bezpečnostní agentury. Nové zákazníky přitáhla i telekomunikační služba přenosu dat MODANET provozovaná na území republiky. Firma RACOM se však zaměřuje i na export. Mezi země, kde má nejvíce zakázek patří Norsko, Slovensko, Rakousko a Německo. K zajímavým projektům patřily např. informační systém pro cestující na autobusových zastávkách (Německo), rozšíření hydrometeorologické sítě v regionu Bolzano (Itálie), rozšíření mobilní sítě pro monitoring vlaků (Chile) či vodárenské aplikace (Ekvádor). Úspěšný rok 2010 přinesl celkové tržby ve výši 117,294 milionů korun. Společnost vykázala čistý zisk 14,734 milionů Kč, který zhruba odpovídal tomu loňskému. Také stav zaměstnanců nadále osciluje kolem stovky, ke konci roku 2010 vykazoval počet 103.
O rok starší tradici má MOD Elektronik, s. r. o., která se svými devíti zaměstnanci nabídla zákazníkům nový model výherního hracího automatu VHP BlueGames. Právě na výrobu a servis výherních hracích automatů se kromě výroby měniček platidel a platebních terminálů tato společnost zaměřuje.
S osmi zaměstnanci si vystačí firma VIKTOR Trade, s. r. o., která vyrábí speciální laky pro obalový průmysl. V listopadu dokončila přestavbu výrobního areálu v ulici U Jatek 1551 a již v červnu sem přenesla i sídlo společnosti (dříve Žďárská 84). Společnost zastupovaná jednateli ing. Tomášem Petrem a Jiřím Slámou vykázala v roce 2010 tržby ve výš 75,858 milionů korun a čistý zisk 4,7 milionů Kč. Mezi své produkty zařadila v srpnu 2010 i nové termosvařitelné laky, které jsou však prozatím ve fázi testů.
Podobně ziskový rok měla i firma Antonín Rovenský ROTO Nové Město na Moravě, která byla založena 9. září 1992. V obchodním rejstříku uvádí jako svůj předmět činnosti nákup zboží za účelem dalšího prodeje, zprostředkovatelskou činnost a poradenskou činnost v oboru stavebního a nábytkového kování (technická obsluha a distribuce kování ROTO – kování pro dveře a okna firmy Roto Frank AG). Firma má tři zásobovací místa – dvě přímo v Novém Městě (Křičkova 373 a Soškova 1344) a jedno v Kunicích u Prahy a pobočku v Olomouci-Holicích. Tržby v roce 2010 dosáhly 140,414 milionů korun, zisk činil 4,282 milionů Kč.
Úplně novou provozovnu otevřela u výpadovky na Pohledec (Soškova 1563) brněnská firma PLAZMATECH SYSTEMS, s. r. o., která se zabývá prodejem a servisem plazmových zdrojů a instalací kompletních řezacích pracovišť pro pálení plechů plazmou a autogenem. Jejím jednatelem je Petr Schmier.
Úplně novou firmou s úplně novou provozovnou je NAPRO OIL GROUP vlastněná MVDr. Ivanem Horou ze Žďáru nad Sázavou. Firma sídlí u pohledecké silnice (Soškova 1565 a 1566) a zabývá se výkupem použitého oleje z restaurací, který čistí a upravuje na ekoolej do řetězových pil.

Novinky v oblasti obchodu a služeb
V podloubí u boční fasády obchodního domu na Komenského náměstí naproti evangelickému kostelu byl 22. února spuštěn automat na čerstvé plnotučné mléko. Mléko do něj dodává soukromý zemědělec Marek Jínek ze Zubří. Součástí automatu se stala i měnička mincí a prodej lahví na mléko. Mléko však lze plnit i do vlastních přinesených nádob. Přímý prodej mléka je pro jejich producenty patrně jedinou možností, jak „vyzrát“ na nízké výkupní ceny mléka. Podobný automat funguje i ve žďárské jídelně Vesna nebo v obci Budeč u Žďáru nad Sázavou. Mezi veřejností byl, přinejmenším z počátku, o neodstředěné mléko z automatu poměrně velký zájem.
O nápoje jiného druhu, jaké nabízejí v restauračních zařízeních, zájem jistě přetrvá. Přesto restaurace, hostince i vinárny stále vznikají a zanikají, případně prochází změnami. Nejinak je tomu v Novém Městě, stačí jen letmo pohlédnout na novinky v této oblasti v roce 2010. Na konci roku 2009 byl nově otevřen Hotel Panský dům nabízející luxusní ubytování a bar v přízemí. Na začátku roku

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo