O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 102

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 

„rekvizity“, jakými jsou hadice či helma. A čtvrt roku poté se díky rokytenským hasičům mohl uskutečnit i XI. ročník Dětského dne. Hlavním tématem červnových dětských hrátek byl tentokrát kůň. A ukázal se tu i jeden živý, který vozil nejen děti v bryčce od medlovské křižovatky kousek do lesa, kde ukázal, že ani couvání pro něj není problém. Předvedli se i hasiči, a to novoměstští s ukázkou zásahu. Děti nejvíce potěšily zbytky pěny, ve které se mohly vydovádět. Díky „posilám“ ze Studnic byla dětská účast opravdu veliká.
Pro nepřízeň počasí výletiště na Obůrce v polovině června nepřivítalo Zuberskou šestku, a tak si na první taneční zábavu museli Rokytenští počkat do 2. července, kdy přijela skupina Arzenal. A v neděli 17. července hostila Obůrka již vyhlášenou akci – třetí ročník Rokytenské harmoniky. Třicet dva harmonikářů a téměř čtyři stovky návštěvníků si tu užívali od druhé hodiny odpolední až do samého večera. Rozdíl mezi daty narození nejmladšího harmonikáře Miroslava Popelky z Chlumětína a nejstaršího Josefa Břenka z Bolešína činil neuvěřitelných 70 let. S harmonikou jste tu tak mohli potkat třináctiletého klučinu i třiaosmdesátiletého seniora. Příjemným odpolednem na Obůrce provázel moderátor Pavel Kopecký ze Sezemic u Pardubic.
Sobota 13. srpna se stala šťastnou pro domácí tým fotbalistů, který konečně ovládl turnaj v malé kopané Rokytno cup, a to v pořadí pátý. Po loňském „Bahno cupu“ přálo hráčům relativně i počasí a občasné přeháňky dobře připravenému hřišti příliš neublížily. Sešlo se celkem šest týmů. Z Rokytna u Pardubic ale dorazili pouze dva vytrvalci, a tak museli být doplněni domácími borci. Nejlepším střelcem turnaje, ve kterém za vítězným Rokytnem skončila Olešná a třetí Maršovice, se stal domácí Miroslav Lukeš se šesti brankami. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Michal Starý.
Ale v Rokytně se nejen baví, ale mají i běžné starosti. Starost o rozvoj obce má v rámci svých skromných možností na bedrech osadní výbor. Ten v květnu přišel s návrhem, jak nově využít volné obecní pozemky v „zatáčce“, kde dříve stávala Citnarova chalupa. Kvůli neúspěšným jednáním s panem Havlíkem o směně pozemků sešlo z budování chodníku v nebezpečném úseku zatáčky. Nově tak bylo navrženo vytvoření odbočky z hlavní komunikace a k ní přiléhající stanoviště pro kontejnery (včetně kontejneru na bioodpad). Stávající umístění kontejnerů u hospody je nevyhovující prostorově i esteticky. Další část volné plochy je pak možné využít jako klidovou zónu. V tomto roce se zde podařilo srovnat terén a vykácet náletové dřeviny. Na konci roku se kácelo i před starou školou, kde padly dva poškozené javory.
V Rokytně však nepadaly jen stromy, pamětným se rok 2011 stal především kvůli kroupám. Poprvé se výrazně připomněly 3. června. V odpoledních hodinách se přes Rokytno přehnala bouřka doprovázená silným krupobitím. Některá místa zůstala i dlouho do večera bílá jako při jarním tání, na řadě míst se splavovala orná půda. Již tradičně se poškodila krajnice hlavní silnice na vnitřním oblouku „v zatáčce“. Tento problém byl řešen reklamací u dodavatele opravy vozovky. Hůře ale bylo za tři měsíce. Po několika velmi teplých dnech přišlo v pondělí 5. září silné krupobití, které řádilo nejvíce právě v Rokytně. Přírodní živel zanechal poškozená auta, zničené střechy, rozbitá okna a skleníky. V Rokytně snad nezůstal jediný dům, který katastrofa nepostihla. Velikost krup (velkých jako golfové míčky) překvapila snad každého stejně jako prudkost, se kterou se bouře spojená s krupobitím přihnala. Poškozen byl i obecní, potažmo městský majetek. Za své totiž vzala i střecha hasičské zbrojnice. Vyměněna byla nakonec celá střešní krytina, zvolen byl opět plech. Větší část nákladů na opravu uhradila pojišťovna, zbývající část pokryla rezerva místní části Rokytno.
Krupobití také poškodilo střechu Hotelu Rokytno. Ta však opravena nebyla a do objektu začalo zatékat. Kdysi vyhlášený hostinec od tohoto roku nebývale chátrá. Poslední nájemce neotevřel ani v letní turistické sezoně. Majitelem objektu je společnost G&C PACIFIC NIUE LIMITED se sídlem v Londýně, jíž zosobňuje podnikatel Jiří Tomek z Biskoupek u Ivančic. Jeho bohaté podnikatelské aktivity již mnohde skončily krachem. A Hotel Rokytno bohužel nebude výjimkou. Nad tímto majetkem se vznáší exekuce a není s ním možno volně nakládat. Spásou pro hotel by se mohl stát nový majitel, který se o něj začne řádně starat. Doufejme, že se ho hotel brzy dočká, Rokytno už jednu ostudnou stavbu má.
Rok 2011 totiž opět zmařil naděje na dokončení a využití objektu „Arche“ opuštěného již od roku 1995. Ministerstvo práce a sociálních věcí 30. června 2011 rozhodlo o definitivním vyřazení
 

Rok: 
Přepsal/a: 
Mgr. Vít Křesadlo