O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 85

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(85)

X. POČASÍ

V roce 1990 bylo v Novém Městě na Moravě zaznamenáno následující počasí: Na Nový rok 1. ledna bylo mlhavo, ráno s jemnou jinovatkou a s teplotou – 4oC, ale stále beze sněhu. Stejné počasí je i následující den, 3. ledna při -5 o C celé dopoledne drobně sněží a v mlhavém počasí se přes den udržuje jinovatka. V době od 4. ledna do 7. ledna se víceméně udržuje toto stále počasí beze sněhu s mlhami a teploty klesají až na -10 o C. 8. a 9. Ledna velmi drobně nepravidelně sněží, ale sněhová pokrývka dosahuje pouze 2-4 cm vrstvy při -10 o C. 10. ledna však nastává výrazné oteplení na +3 o C a v následujících dnech až do 15. ledna přetrvává opět mlhavé počasí s teplotami kolem -4 o C. 16. ledna ráno drobně prší a na vozovkách je nebezpečné náledí, kolem poledne se otepluje na +4 o C. Následující den a 18. ledna je polojasno při +6 o C. Tady tak, jako už mnohokrát v minulosti v období závodu zlaté lyže je krajina zcela bez sněhu a s plusovými teplotami. 19. Ledna sice ráno začíná opět drobně sněžit při 0 o C, ale hned následující dny denně prší při +6 o C, 23. ledna teplota dosahuje až +8 o C. V období od 27. Do 28. ledna se udržuje polojasné počasí s teplotami +2 - +4 o C. 29. ledna sice začíná padat těžký mokrý sníh, ale okamžitě taje, teplota +3 o C. Poslední dva lednové dny je opět mlha při +3 o C. Neboli celý leden tohoto roku beze sněhu. 1. a 2. února se počasí nemění, zato 3. února svítí naplno slunce na modré obloze s +8 o C a počasí je skutečně jako na jaře. 4. února vane silný severní vítr, který sráží teplotu na +2 o C, ale už následující dny až do 9. února je plně jarní počasí s +6 - +8 o C, 10. února dokonce +10 oC ! 11. února se všek počasí prudce mění – vane silný vítr a při -2 oC konečně padá sníh, totéž i následující dny, 14. února je už 30 cm sněhu s teplotami kolem -3 o C.

15. a 16. února ještě padá sníh, ale je už při 0 o C zcela mokrý a rychle ubývá. 17. února při +4 o C opět svítí slunce a den nato při +6 o C prší, takže ze sněhu moc nezbývá. V dalších dnech opět teploty prudce stoupají až na +10 -+12 o C (!) a počínaje 23. únorem jit po sněhu není ani památky. I v následujících dnech se charakter počasí nemění, zajímavostí je, že 26. února večer při +6 o C prší a přicházejí na toto období nezvykle silná bouřka. Poslední dva únorové dny při silném větru a -1o C padá sníh až do vrstvy 30 cm. Počátkem března až do 5. Se ráz počasí nemění. 6. března nastává opět oteplení při +6 o C a sníh rychle mizí. 7. - 8. Března je slunečno při +8 o C, následující dva dny prší při +6 o C a v následujících dnech až do 19. března je jasné sv. polojasné počasí, 19. března dosahuje teplota +18 o C. B dalších dnech až do 24. března je polojasné počasí s teplotami okolo +15 o C .

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
8.C 1.ZŠ šk.rok 2011/2012