O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 76

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(76)

Příloha: 68 122 a, b

69 123

70 124

71 125

72 126

73 127

novoměstských dobrovolných brigádníků v lese Ochoza a zjišťovali, jak se podepsaly obleva a déšť na trati, která spatřila světlo světa v předchozích dnech po enormním úsilí pořadatelů a dalších desítek obyvatel našeho města. Zrodila se skutečně z nespočetného množství puchýřů a litrů potu. K tomu ještě Z. Gabriel: „Pětikilometrová trasa byla kupodivu stále sjízdná. Ovšem věděli jsme, že při 80 tepla se její stav bude prudce zhoršovat. Lidově řečeno uplave. Hlavním důvodem našeho rozhodnutí byla předpověď počasí na nejbližší dny. Meteorologové nám totiž nedávali žádnou naději na ochlazení a změnu. Telefonicky jsme hovořili s trenérem Jaroslavem Honců, který nám potvrdil, že prší i ve vysokohorských oblastech Alp, konkrétně na Dachsteinu. Rozhodnutí nás pochopitelně mrzí, ale při sebevětší snaze jsme neměli šanci běžeckou stopu do soboty či neděle, kdy se měly jet štafety udržet.“ Řídící věž v té době byla stále úlem, telefonáty křižovaly celou Evropu. Jako první se Jobovu zvěst samozřejmě musel dozvědět sekretář mezinárodní lyžařské federace FIS, Švéd Bergt-Erik Bengtsson. Litoval nás Novoměšťáky, všechny závodníky a závěrem řekl: „Já osobně i celá federace vysoce hodnotíme vaše úsilí. Nepříznivá situace ale vládne v celé střední Evropě. Před vaší vynaloženou námahou smekám“. Tisíce brigádnických hodin tedy nepřinesly efekt, ve který všichni doufali. Organizátorům se však podařilo informovat všechny přihlášené výpravy o zrušení závodu. Nezbývá tedy než doufat, že tu příští zimu bude k nám všem a hlavně pak k širokému lyžařskému národu milosrdnější a nadělí tolik sněhu, že závod Zlatá lyže se stane opět skutečností. Na ten neuskutečněný 52. ročník zbydou ovšem materiály, které bylo nutno, tak jako každý jiný rok v předstihu zhotovit t.j. plakáty, propozice, dopisní papíry a obálky, odznaky, samolepky, vstupenky a j.

Příloha: III. ROČNÍK NKZ ŽACTVA

74 128

Ve dnech 9. – 11. února 1990 se v našem městě uskutečnil III. ročník národního klasifikačního závodu žactva v závodě sdruženém. Z novoměstských závodníků nikdo nedosáhl dobrého umístění, trenéři byli veřejně kritizování za nedostatečnou práci s mládeží.

Příloha: ÚSPĚCH J. HRADILA

27. 3. – 31. 3. 1990 se konalo mistrovství světa juniorů ve skoku a v závodě sdruženém. Družstvo naší republiky v závodě sdruženém ve složení Milan Kučera, Jiří Hradil a David Soldát získalo stříbrnou medaili. Jirka Hradil je odchovancem lyžařského oddílu novoměstské tělovýchovné jednoty. V závodě jednotlivců – sdruženářů obsadil v témže závodě pěkné 9. místo. Mistrovství probíhalo v Calgary v Kanadě.

Rok: 
Přepsal/a: 
Ing. Hana Machová