O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 64

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(64)

 

NOVÁ PRODEJNA s. p. SPORT

Sport s. p. v Novém Městě na Moravě zahájil na podzim roku 1989 rekonstrukci části objektu č. 211 na Soškově ulici za účelem zřízení nové prodejny sportovního zboží. Převážně většina prací byla provedena vlastními kapacitami. A tak ze starých výrobních prostor vznikla během jednoho roku prodejna ve které je možno nalézt výrobky nejen novoměstského závodu Sport, t. j. běžecké a sjezdové lyže, ale i ostatní zboží sloužící ke sportování – sportovní obuv, lyžařské boty, kolečkové lyže, ribstoly, sáňky, hokejky, vodácká pádla, sportovní dresy i plavky. Prodejna byla otevřena 15. listopadu 1990.

PŘEDVOLEBNÍ SCHŮZE NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ

13. listopadu 1990 se v 17 hodin konalo v sále MKD veřejné předvolební zasedání sdružení nezávislých kandidátů, kterého se zúčastnilo 300 občanů města. Zasedání řídil pan Jaromír Čejka, který přítomné seznámil s kandidátkou nezávislých kandidátů do voleb i s volebním programem Sdružení. V diskusi pak byly oboustranně konzultovány názory na představy dalšího rozvoje města i jeho místních částí.

Příloha: COUNTRY BÁL

43 77, 78

44 79, 80

Dne 10. listopadu 1990 se konal ve velkém sále MKD v Novém Městě na Moravě velký Guinessův Country bál, spojený s pokusem o vytvoření světového rekordu a zápisem do Guinessovy knihy rekordů v počtu tanečníků, tančících v různých městech v určený čas na určenou hudbu pod vedením jednoho učitele tance – prostřednictvím Čs. rozhlasu – stanice EM. Tento bál pořádal ve vlastní režii p. Ladislav Mošner, vedoucí country skupiny Králíci. Celé přízemí MKD včetně vestibulu, přísálí, sálu i gobelínového salonku byly stylově vyzdobeny (a la divoký západ). Velice spokojeným 500 návštěvníkům, mnohým ve stylovém country – oblečením k tanci vyhrávaly skupiny Králíci a taneční skupina Caramella z Prahy.

Příloha: ODHALENÍ PAM. DESKY J. SVOBODOVI

4 15

V polovině měsíce listopadu 1990 byla na domě č. 115 na Sekaninově náměstí umístěna pamětní deska RNDr. Josefu Svobodovi DrSc, členu korespondentovi ČSV. Autorem pamětní desky je akademický sochař Luboš Růžička, její realizaci financoval Ústřední ústav geologický v Praze. Josef František Svoboda se narodil 14. 5. 1908 v Novém Městě na Moravě. Hlavním oborem vědecké činnosti dr. Svobody byl výzkum českého i moravského paleozoika a jeho nerostných surovin. V ČSAV i mimo ní zastával mnoho významných vědeckých funkcí. Zemřel náhle 1. srpna 1983.

HOVORY OF „U KAŠNY“

18. listopadu 1990 uspořádalo místní Občanské fórum v 10 hodin dopoledne na Sekaninově náměstí Hovory u kašny s vydáváním předvolebního guláše. Přesto že tuto neděli počasí akci vůbec nepřálo – celý den pršelo, vál studený vítr a rtuť teploměru se pohybovala jen 4 stupně nad nulou, byla

 

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková