O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 19

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:
Originál stránky - profi sken:

které zorganizovali členové sekce chovatelů tažných psů. Na tyto závody se sjelo přes 40 účastníků z Čech a Moravy. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích. Jelo se na 9,5 km okruhu, který byl lemován tisíci diváky. Pořadatelům se s velkým pracovním vypětím i přes velmi špatné sněhové podmínky podařilo připravit trať tak, aby se mohl tento velmi pěkný závod uskutečnit. Přesto, že je na Novoměstsku zatím málo těch, kteří chovají psy severských plemen, podařilo se zajistit akci, která byla jak pro diváky, tak i pro závodníky na dobré úrovni. Největší zásluhy na této akci má propagátor této myšlenky v Novém Městě Stanislav Dolníček.

VE STOPĚ ZLATÉ LYŽE

XIII. ročník lyžařsko-turistické akce Ve stopě Zlaté lyže proběhl v sobotu 28. ledna 1989 za účasti 1.157 turistů z celé naší vlasti. Jednotlivé trasy, které si mohl každý účastník libovolně zvolit podle svých schopností byly absolvovány pěšky i na lyžích. Trasu 7 km absolvovalo 266, 10 km – 399 a 16 km 552 turistů. Každý účastník obdržel diplom a pamětní medaili, deset vylosovaných věcné ceny. Více než 60 pořadatelů z novoměstské Chirany se již tradičně vzorně zhostilo tohoto organizačně náročného úkolu a dokázalo i přes značnou nepřízeň počasí vytvořit velmi dobrou atmosféru.

Příloha: LYŽAŘSKÝ ORIENTAČNÍ BĚH

58 115

Ve dnech 10. – 12. února 1989 se měl v Novém Městě na Moravě konat Světový pohár v lyžařském orientačním běhu. To však bylo pouze na vylepených plakátech. Skutečnost byla poněkud jiná. Stejně jako lyžaři v minulém roce, tak tentokrát orientační běžci byli nepříznivými sněhovými podmínkami donuceni přeložit závody Světového poháru na Slovensko. „Orientačním rouchem“ tedy neožila Ochoza, Studnice, Skalský dvůr, nýbrž Štrbské pleso a Donovaly. V úterý 31. ledna bylo s konečnou platností rozhodnuto, že se závody v Novém Městě neuskuteční. Složité úkoly zvládli pořadatelé z našeho města i v Tatrách na výbornou. V samotném závodě pak dosáhl cenného úspěchu čs. reprezentant Milan Novotný, který obsadil 4. místo. V závodech též startovaly i sestry Iva Kunderová a Jindra Pavelková – Kunderová, odchovankyně novoměstského lyžování.

PŘEBOR ČSSR DOROSTU

Na přeboru ČSSR v běhu na lyžích pro rok 1989, který se uskutečnil v Ročkově dolině v Západních Tatrách 2. – 5. března 1989 dosáhli mimořádných úspěchů novoměstští lyžaři. Vybojovali 2 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové a řadu cenných umístění. V kategorii ml. dorostenců: 5 km klasicky – 5. místo A. Pleskač, 11. místo M. Havlík. Štafeta 3 x 5 km – 5. místo v Jm kraji (Vřešťál, Pleskač, Havlík); v kategorii ml. dorostenek – 5 km klasicky: 3. místo A. Grošová, 10. A. Poučová, 14. H. Holíková; 5 km volně – 1. A. Grošofová, 7. H. Holíková,