O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 18

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

50 103

21 104

52 105

53 106, 107

54 108

55 109

56 110

57 111 – 113

12 45 – 48

13 49

motivy, slavnostní zahájení mělo proběhnout na Sekaninově náměstí, kterému vévodila tribuna s velkými lyžařskými motivy a emblémy na panelech, byl připraven velkolepý program. V lyžařském areálu u hotelu SKI navážely na tratě desítky nákladních automobilů sníh z vyšších poloh Novoměstska, stovky pracovníků obětavě upravovali závodní tratě. Až do poslední chvíle se organizační výbor rozhodoval, zda nemá závod odvolat. Bylo rozhodnuto závody uspořádat. 12. ledna 1989 proběhlo ve velkém sále MKD losování. Do Nového Města na Moravě se sjela kompletní světová elita v čele se Švédem Gunde Svanem. Odpolední novoměstské náměstí připomínalo jarmark. Kolem byly stánky s občerstvením, suvenýry ba i domácí zabíjačkou. Od 16 hodiny se na náměstí soustřeďovaly davy lidí. Závodníci i činovníci se mezitím řadily před MKD k slavnostnímu průvodu. Na ploše náměstí probíhal lyžařský program na naveženém sněhu. Největší úspěch sklidila skupina historického lyžování v dobové výstroji i oblečení – Gabessamovci. V 18 hodin vystoupili činovníci a hosté na tribunu, závodníci nastoupili na plochu náměstí lemovanou tisíci diváků. Znělka ZL zahájila slavnostní ceremoniál. Pro proslovech našich i zahraničních hostů, předseda OV ZL Petr Klapač vyhlásil závod za zahájený. Celkovou atmosféru náměstí dokreslovala i osvětlená věž kostela sv. Kunhuty a osvětlený vánoční strom u kašny. Příští den se jel první závod, který soustředil 116 startujících ze 16 zemí a konal se na velmi dobře upraveném 7,5 km okruhu za asistence tisíce diváků. Počasí dělalo divy, měnila se teplota, střídal se déšť se sněžením a těžké mraky s jasnou oblohou. 1. místo obsadil Švéd Svan, na 2. a 3. místě se umístili Norové Mikkelsplass a Ulvang. Z novoměstských závodníků obsadil Teplý 23. místo. 13. ledna večer proběhlo v sále MKD slavnostní vyhlášení výsledků závodu. I následující den, kdy se běžela klasická třicítka ukázalo počasí své rozmary. Jelo se třikrát na okruhu 10 km a sníh tak, tak vydržel. Závod opět nejlépe svědčil pátečnímu trojlístku vítězů. Stupně vítězů totiž opět i v závodě na 30 km patřily Svanovi a Mikkelsplassovi – pouze třetí Ulvang se dělil o třetí místo s Baurothem z NDR. Teplý obsadil 18. místo.

 

Příloha: PŘEBOR ZDRAVOTNÍKŮ

48 114

14 50 – 53

V sobotu 7. ledna 1989 se na Studnicích uskutečnil přebor zdravotníků Jihomoravského kraje v klasických lyžařských disciplínách, za účasti 75 závodníků, který pořádal místní OÚNZ. Reprezentanti zdravotnických zařízení okresu Žďár n/S. získali v šesti kategoriích 4 první (MUDr. Koukal, Kučera, Musilová, MUDr. Burešová), 4 druhá (MUDr. Bureš, MUDr. Brychta, Svojanovská, Kučerová) a 5 třetích míst (MUDr. Šimurda, Pulgert, MUDr. Jílková, Holíková, MUDr. Jordánová).

Příloha: ZÁVODY PSÍCH SPŘEŽENÍ

15 54, 55

Jako za časů Jacka Londona to vypadalo 14. a 15. ledna 1989 na pláních u chaty plynáren na Třech Studních. Uskutečnily se zde poprvé na Novoměstsku závody psích spřežení,

Rok: 
Přepsal/a: 
Lucie Vlčková