O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 142

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(142)

Přílohy: 24 51

25 52, 52

26 54 55

movaných pražských umělců nebyly vždy přijatelné ani pro diváky, ani pro pořadatele. A protože aktivita ochotnického divadla nabrala v Novém Městě na Moravě na obrátkách, je těch „domácích“ akcí k vyjmenování i k pochvale skutečně hodně.

29. února předvedl místní soubor Horda úspěšně představení „Limonádový Joe“; malí herci ze Základní umělecké školy zahráli 16. května zdařilé představení o „Začarovaném tulákovi“. 30. května pak zase ti velcí dvě pohádky: „Dvakrát s Honzou a Kašpárkem“. Všechna tato představení režírovala Marie Kolářová. Jí i hercům, malým i velkým, se dostalo pěkného ocenění na národních přehlídkách v Prachaticích a Rakovníku /Novoměstsko č. 21. a 22./. Klavírní večer Milady Petrovičové s názvem „Genius – Poznání – Objev“ byl na programu 10. listopadu. Katolická mládež sehrála 27. prosince pohádku „O Popelce“ /Novoměstsko č. 1/93/.

K amatérským vystoupením lze zařadit i večery poezie. první, nazvaný „Milostná poezie“ připravila Marie Kolářová s novoměstskými ochotníky na 28. dubna. 18. listopadu pak vystoupili mladí básníci, sdružení v blanenském Hledání.

Jejich vystoupení mělo pokusnou předehru ve výzvě místním literátům /Novoměstsko č. 20. a 21./ Ti sice písemně nereagovali, ale na večírku poezie spontánně vystoupili. /Novoměstsko č. 23./.

Závěrem roku bývá zvykem pořádat vánoční koncerty. Tento rok byly dva, oba v kostelích. Místní smíšené sbory Smetana a (žďárský) Svatopluk vystoupily 26. prosince v kostele sv. Kunhuty. Kostel Českobratrské církve evangelické se rozezněl vánoční hudbou 19. prosince. Tentokrát už ale zahráli profesionálové. Jednalo se o jeden pořad z cyklu koncertů Klubu přátel hudby.

KULTURNÍ POŘADY PROFESIONÁLNÍCH UMĚLCŮ

Přílohy: 27 56, 57

28 58, 59

Nesly se vesměs v převážně zábavném a oddechovém duchu. Ovšem ten první s názvem „Vivat Komenius“ 4. března se vymykal tématicky u mimořádně vysokou uměleckou úrovní. Večer hudby a slova uspořádalo při příležitosti 400. výročí narození J. A. Komenského místní gymnázium /Novoměstsko č. 6/.

Název pořadu „Procházka s módou“ napovídá, že se 4. dubna

 

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Kateřina Zástěrová