O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 109

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(109)

KLUB SENIORŮ.

Příloha: KLUB SENIORŮ

Závidění hodnou vitalitu projevují novoměstští senioři. Už čtvrtým rokem se pravidelně setkávají v pondělí podvečer a baví sami sebe a často i veřejnost. K nejdůležitějším akcím Klubu seniorů v letošním roce patřily už tradiční zábavné večery, plně vlastní seniorské iniciativy a komediálních scének. S módní přehlídkou nočního prádla se letos dostali na pár sekund i na televizní obrazovku, procestovali několik moravských měst( Opava,Valašské Meziříčí, Velké Meziřičí, Svratka) a sami svým kolegům z Doudleb nad Orlicí, které v Novém Městě na Moravě přivítali, předvedli. Důchodci nevynechali jediné pondělí. Protože příprava vlastního programu není jednoduchá, brali zavděk „alespoň“ besedami a přednáškami nebo cestou za kulturou místní i v okolí.

 

UZAVŘENÍ LÉKÁRNY.

Příloha: UZAVŘENÍ LÉKÁRNY

Když jsme zdraví, ani si neuvědomujeme, jak je pro nemocného člověka cesta k lékaři a dále potom pro léky nejen nutná, ale také nepříjemná. Novoměstští občané se musejí od podzimu vyrovnávat s nepříjemností, jakou je uzavřená lékárna na Sekaninově náměstí. Od jara bylo vedení města známo, že z hygienických důvodů se bude muset lékárna na nějaký čas uzavřít. První jednání na Okresním hygienické stanici ve Žďáře n.S. proběhlo už 5. března. Snahou bylo zkrátit dobu nezbytné rekonstrukce na minimum a na přechodnou dobu zajistit výdej alespoň základních léků v provizorní výdejně. Tento požadavek lékárenská služba neakceptovala i pro léky se tedy chodí do lékárny v nemocnici. Věřme, že skutečně jenom do jara příštího roku.

 

Vražda.

Příloha: VRAŽDA

17 37

18 38

19 39

20 40

21 41, 42, 43

22 44, 45, 46

Jsou události, které projdou bez většího zájmu, jiné veřejnost rozvlní až rozbouří. Smrt mladého člověka zabolí vždy, i když ji předchází nemoc a strádání. Vražda a násilná smrt je hrozná i tehdy, když znamená vyvrcholeni ve vyřizování si vzájemných účtů dvou darebáků.

Po vraždě šestnáctiletého Davida Surůvky jakoby naše město na chvíli oněmělo. Neuvěřitelná, zbytečná smrt oblíbeného chlapce, studenta Střední průmyslové školy, přišla naprosto nečekaně. Na jedné straně diskotéka, teprve začátek. Část mládeže ještě postává před kulturním domem. Na straně druhé hosté, kteří navštívili zdejší rómskou rodinu Szabóových. Hodně alkoholu, neshody, hádky. V jednu chvíli utíká manželka před nepříčetným manželem Michalem a ten ji s nožem v ruce následuje na ulici. Za pár okamžiků se dne 18.října kolem 19,00 hod. na schodech před kulturním domem osud Davida Surůvky naplňuje. Stačilo několik zcela neutrálních slůvek a Rómova nahromaděna zlost najednou našla svůj cíl. Bodná rána – smrt!

V dalších dnech byly schody kulturního domu zasypány květy, rozžatými svíčkami a lístečky s písemnou vzpomínkou. Protirómské nálady, které se v našem městě dosud nikterak neprojevovaly – nebyl také důvod – se probudily. Vražda byla šokem pro každého. Spolužáky a vrstevníky Davida Surůvky však nutila hledat okamžitě odpovědi na otázky spravedlnosti a trestu, rasově snášenlivosti, vhodnosti trestu

Rok: 
Přepsal/a: 
8.C 1.ZŠ šk.rok 2011/2012