O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 106

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(106)

podivný způsob rekreace pracovníků ČSD. A to přímo v budově „Zastávky“ u nemocnice a v jejím nejbližším okolí. (Novoměstsko č. 11.)

 

MISS VYSOČINA 1991

Soutěž o nejkrásnější dívku se nevyhnula ani našemu městu. Jak proběhla 3. srpna soutěž o miss Vysočiny popisuje Novoměstsko č. 13.

 

MALÁ PRIVATIZACE

Přílohy:

10 27

11 28, 29

12 30

13 31, 32

 

Provozoven, vhodných pro tzv. malou privatizaci, tedy pro vydražení v některých z aukcí, Nové Město nemělo mnoho. Snad proto se očekával ze strany občanů velký zájem o to „málo“. Opak se stal pravdou. První novoměstskou prodejnu, zakoupenou v aukci (konala se 13. dubna v kulturním domě ve Žďáru n. S.), byla prodejna drogerie na Komenského náměstí. Jediný zájemce, p. Jaroslav Kryštof za Žďáru n. S. ji zakoupil za vyvolávací cenu 48 000,- Kč.

První aukce v Novém Městě na Mor. proběhla 1. června Z řad novoměstských zájemců pocházel jediný dražitel. Prodejnu Hračky – Sport vydražila pan Zikmund z Prahy a stánky Poštovní novinové služby pan Zuzák ze Žďáru n. S. Prodejny Domácích potřeb a textilu – obě na Komenského náměstí – vydraženy nebyly. Další novoměstská dražba se konala 7. září. Opět se projevil menší zájem novoměstských. Je to škoda, poněvadž veškeré daně budou odváděny do míst trvalých bydlišť nových majitelů. Těmi se stali: Prodejna potravin na Masarykově ul. – J. Černý z Nového Města na Moravě a M. Vrzal z Dolních Louček za 6, 174. 000,¨Kč; Domácí potřeby na Komenského náměstí – J. Skalský ze Žďáru nad Sázavou za 1, 802. 000,- Kč; Zámečnictví a kovovýroba na Petrovické ulici – Ing. Josef Mička ze Žďáru nad Sázavou za 1, 458. 000,- Kč; Dům služeb na Masarykově ulici – A- Dlouhá z Rokyta za 1, 612. 000,¨Kč. Novoměstská stavební firma Tomek vydražila za 80. 000,- Kč stavební údržbu ve Svratce.

Aukci výše uvedeného domu služeb se městský úřad dlouho bránil. Konkrétně souhlasil s privatizací služeb tam umístěných, nikoliv však s prodejem nemovitosti. „Město bylo po r. 1948 diskriminováno centristickou politikou Okresního národního výboru a veškerá investiční činnost byla zanedbávána. V případě privatizování nemovitosti nebude mít město možnost vyrovnávat výpadky služeb a obchodu v kritickém období nestability.“ – uvedl p. starosta v Novoměstsku č. 6.

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Kateřina Zástěrová