O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 102

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(102)

Nového Města na Moravě máme dobře zmapovaná, přesvědčil dlouholetý strážce pořádku na veřejných prostranstvích p. Německý. Při jarním průklestu na hrobě rodiny Štursovi na katolickém hřbitově objevil bronzový reliéf hlavy Krista. Jedná se o druhý odlitek, který Jan Štursa v r. 1905 realizoval pro náhrobní pomník rodiny Karasovy v Havlíčkově Brodě.

 

  1. MÁJ

Letošní 1. máj byl stejně jako vloni vhodnou příležitostí pro ty, kteří si chtěli zapomenout, poslechnout hudbu, obhlédnout stánky na náměstí. Z programu: dechová hudba, sportovní klání, fanfáry z kopule gymnázia, studentský majáles, veřejná soutěž o nejosobitější vyznání sympatií. Celý majáles ukončila večer veselice v městském kulturním domě.

 

NÁSTUP OCHOTNICKÉHO DIVADLA

Přílohy: Ochotnické divadlo 7 20, 21

8 22, 23, 24

 

Trvalou nabídkou městského kulturního domu jsou několikrát do roku divadelní představení. Herci Divadla Kolín předvedli 5. května hru „Černí baroni“. Vedle profesionálního divadla se však v Nové Městě na Moravě se však začíná velmi často objevovat místní ochotnický soubor. Duší nově se rodícího souboru dospělých i dětí je paní Marie Kolářová. O svých dosavadních zkušenostech píše v Novoměstsku č. 5.

Soubor nastudoval a 11. ledna vystoupil s kabaretem o vysokohorské turistice „Bivak pod převisem aneb Sněženky v nesnázi“. Na náměstí zahrál 10. února o masopustní neděli lidovou hru o svaté Dorotě. Členové souboru se podíleli na programu Majálesu, v polovině května předvedli pásmo milostné poezie „Podej mi růži, lásko“, 1. června celovečerní pohádku pro rodiče s dětmi „Vodník Mařenka“.

Paní Kolářová vštěpuje v místní Základní umělecké škole dětem lásku k mluvenému slovu. O tom, že se jí daří svědčí úspěch na regionálním kole dětských divadelních souborů v Prostějově 22. března. S pohádkou „O pyšné noční košilce“ soubor postoupil na národní přehlídku do Prachatic. V sólovém přednesu zvítězila v regionálním kole rovněž do Prostějově 6. dubna Gabriela Mahlová a postoupila na národní přehlídku do Mělníka. Děti z dramatického oddělení Základní umělecké školy v Novém Městě na Moravě pak byly

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Kateřina Zástěrová