O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 100

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

(100)

Marečkovi, Martin Nečas, Miloš Nejedlý. Jako doprovod Ing. Jaromír Červený a Ing. Vladimír Rozhoň. Po čtyři večery soutěžila družstva Francie, Itálie, Švýcarska a ČSFR o postup do pražského semifinále a finále v lednu 1992. Za naši zemi si postup vybojovala na 1. místě Třebíč a na 2. místě Nové Město na Moravě.

 

OSAMOSTATNĚNÍ.

Koncem roku bylo zřejmé, že do dalšího roku Nové Město na Moravě nevstoupí v dosavadní územní podobě. Po Radňovicích, které zlákala samostatnost už v r. 1990, informovaly o podobném rozhodnutí další čtyři místní části: Křídla, Nová Ves, Vlachovice a Zubří.

 

III. ŽIVOT MĚSTA

 

NOVOROČENKY

Přílohy: Novoročenky 3 4, 5, 6, 7

4 8, 9, 10, 11

K počátku roku patřily tradiční novoročenky. Výtvarně pěkně provedené, vtipné a jako vždy potěšující.

 

NOVOMĚSTSKO

Příloha: Novoměstsko 5 12, 13

„Novoměstský zpravodaj“ změnil nejprve název na „Novoměstsko“ a pak po třech klasických sešitcích, na které byli občané po léta zvyklí, se od čísla 4. změnil i formát a periodicita. Tím nutně i tiskárna. Na čtyřech stranách novinového formátu se tedy občanům dostávalo častěji zpráv o dění ve městě, o kulturních i sportovních událostech, větší prostor nalezla inzerce. Ta jistě i proto, aby zajistila část nákladů na vydávání. Redakční rada zůstala stejná, jen přibylo více práce. Novoměstští občané Novoměstsko přijali, ale hlasy, že bývalý zpravodaj měl zase jiné přednosti, se občas ozvaly.

 

ÚMRTÍ

Mezi pamětníky je dobře známo jméno nadšené divadelní ochotnice a členky spolku Horák Lydie Kašparové – Švejdové. Tato významná osobnost novoměstská z doby mezi světovými válkami zemřela v Praze dne 2. února.

 

PLESY

Zima je každoročně sezónou plesů. Milovníci tance si letos

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Kateřina Zástěrová