O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 68

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

na výbornou dokončit vysokoškolské studium na pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze. První olympijská medaile Novému Městu na Moravě si zaslouží několik údajů o té, která ji našemu městu vybojovala. Dáša Švubová-Palečková se narodila v Novém Městě na Moravě v roce 1958. Na lyžích začíná jezdit, tak jako většina dětí zde již v útlém věku. Od žákovských let začíná její běžecká kariéra. Získává několik přebornických dorosteneckých titulů. V roce 1975 byla zařazena do juniorského družstva ČSSR, během juniorského věku se stala 4 x přebornicí ČSSR. Zúčastnila se 3 x juniorských ME ve Finsku, Švýcarsku a v ČSSR. V roce 1974 byla zařazena do státního družstva ČSSR dospělých. V roce 1976 se zúčastnila Akademického mistrovství světa v ČSSR. Na MS v Lahti v témže roce byla 11. v běhu na 10 km a 20. na 5 km. Při severském turné po MS dokázala zvítězit v závodě na 5 km na slavném Holmenkollenu a jako první zde prorazit hegemonii severských a sovětských závodnic. V závodě na 10 km ve Falunu zvítězila a byla odměněna osobně švédským králem Karlem Gustavem. Nejlepším výsledkem roku 1979 bylo vítězství v závodě světového poháru na 5 km při Tatranském poháru. V roce 1980 se zúčastnila ZOH kde v běhu na 10 km byla 16. V roce 1981 se zúčastnila Akademického mistrovství světa ve Španělsku. V závodě na 5 km obsadila 5. místo a byla členkou vítězné štafety ČSSR na 3 x 5 km. Na MS v Oslo 1982 obsadila 12. místo na 5 km, 15. místo v běhu na 20 km a byla členkou štafety ČSSR, která obsadila 5. místo. Po tomto MS se lyžařsky odmlčela, provdala se a do běžecké stopy se vrátila po mateřských povinnostech právě včas, aby stačila sobě i Novému Městu přinést nejlepší výsledek lyžařské historie. Po ZOH v Sarajevu byla i se svými rodiči a synem Vašíkem přijata představiteli našeho města v obřadní síni měst NV, kde jí bylo oficiálně poděkováno za dobrou reprezentaci města.

Zlatá lyže ČMV

Mezinárodní závod Zlaté lyže Českomoravské vysočina se konal ve znamení padesáti let konání tohoto závodu ve dnech 10. + 12. ledna 1984. Při dobrých sněhových podmínkách a v ideálním počasí byl závod slavnostně zahájen za účasti celkem 326 závodníků před MKD v Novém Městě na Moravě. 11. ledna proběhly v areálu SKI závody juniorů na 10 km, žen a juniorek na 10 km a mužů na 30 km. Večer ve velkém sále MKD bylo provedeno vyhlášení výsledků prvého dne závodů. 12. ledna pak závodily štafety – muži a junioři na 3 x 10 km, žena a juniorky na 3 x 5 km. Vyhlášení výsledků a zakončení závodů proběhla před hotelem SKI. Vzhledem k tomu, že termín závodů probíhal v pracovních dnech (úterý až čtvrtek), byl zájem diváků o tento závod minimální.

Ke kladným momentům lyžařské sezóny patří i zisk medailí m. s. Františka Šimona a nelze opomenout i velmi dobrých výsledků J. Straníka, jeho 10. místo na M-ČSSR. Hančově memoriálu na 50 km, 6. místo štafety mužů na M - ČSSR. V kategoriích dorostu a žactva nutno hodnotit výsledky Ivony Dvořákové, Martina Nečase, Luboše Buchty, Jiřího Staňka, Evy Svojanovské, Mirka Dostála a Zbyňka Vokouna, kteří se zasloužili o zisk přebornických medailí ve svých kategoriích. Sdruženář Jiří Slonek získal dvě medaile. Lyžařský oddíl TJ Nové

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Benová Lucie