O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 370

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

žilo a následující den teploměr ukazoval -7°C s  mrazivým větrem. Od 29. října při -3°C drobně sněží a toto trvá až do konce října, kdy je sněhová pokrývka asi 5 cm. LISTOPAD – 1. až 3. listopadu je oblačno při -2°C. 4. listopadu je ráno -10°C, přes den se oteplilo při stálém slunečním svitu na 0°C. Následující dny až do 11. listopadu je stálé oblačné počasí s  teplotami mírně pod nulou. Od 11. listopadu až do 13. listopadu je mlhavé počasí se silnou námrazou, 13. listopadu při -4°C drobně prší a vzniká nebezpečné náledí. Následující dny až do 19. listopadu je polojasno s  teplotami +3°C. 20. listopadu při -4°C sněží, stejně tak i následující dny, takže 22. listopadu při -8°C je již 30 cm sněhu a při ostrém severním větru se tvoří závěje. V  následujících dnech se otepluje, drobně prší, takže 29. listopadu už je ze sněhu bláto při 0°C. Poslední den listopadu se ochlazuje na -5°C a večer opět sněží.

PROSINEC – 1. prosince ráno je již 15 cm nového sněhu a při -1°C se tvoří námraza. Následující den však při -2°C drobně prší a sníh postupně mizí. 4. prosince prší při +4°C a sněhová pokrývka zcela zmizela. Teprve až 7. prosince opět při 0°C sněží až na 20 cm sněhu a v  následujících dnech při stálém sněžení a ochlazení nabývá sněhová pokrývka vrstvy 40 cm. 11. prosince při +2°C celý den prší a už 12. prosince není po sněhu ani památky. Od 14. prosince, kdy ve večerních hodinách nastává doslova vánice při -3°C je opět sněhová pokrývka vrstvy 40 cm. 11. prosince při +2°C celý den prší a už 12. prosince není po sněhu ani památky. Od 14. prosince, kdy ve večerních hodinách nastává doslova vánice při -3°C, je opět sněhová pokrývka ve vrstvě 40 cm. Tento stav trvá až do 19. prosince, kdy připadá další sníh až do silné vrstvy 50 cm. Přesto, že 20. prosince padá sníh s  deštěm při -1°C drží se pokrývka sněhu až do 24. prosince. Na Štědrý den odpoledne přichází velmi silný déšť s  prudkým větrem, které trvají až do nočních hodin. Od 25. prosince až do konce měsíce je stálé oblačné počasí s  teplotami kolem nuly. Na Silvestra je mlha při +3°C se zbytky sněhu.

 

 

 

 

 

 

V  měsících lednu až březnu 1989 byl tříděn a zpracováván materiál ke kronice města. V  dubnu a květnu byl zpracován koncept textu, který byl společně s  dokumentačním materiálem projednán a schválen v  radě Městského národního výboru v  Novém Městě na Moravě dne 17. května 1989. Zápis do kroniky byl proveden v  měsících květnu až červenci 1989.

 

 

 

 

Razítko: Městský národní výbor

Nové Město na Moravě

okres Žďár nad Sázavou

podpis nečitelný

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Jarmila Cacková