O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 368

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Vatra míru. V  kulturním programu vystoupily děti z  místní mateřské a pionýři ze základní školy. Na závěr celé akce přišlo k  chuti malé občerstvení s  opékáním uzenin. Stejně jako v  některých dalších místních částech města se i v  Zubří konalo v  neděli 1. května 1988 sportovní odpoledne pro děti a mládež. Přes tři desítky pionýrů, mladí požárníci a ochránci přírody změřili své síly v  tenise, volejbalu, nohejbalu a malé kopané. Občané obce se v  hojném počtu zúčastnili jarních i podzimních směn Národní fronty při kterých odpracovali 623 brigádnických hodin, převážně na údržbě stávajících zařízeních organizací NF; veřejných prostranstvích apod. Rovněž i v  brigádnické pomoci našemu zemědělství patřili obyvatelé Zubří k  nejlepším mezi Občanskými výbory. Předsedkyně občanského výboru s. Eva Holá byla po zásluze oceněna okresními orgány za svoji obětavou a neúnavnou práci, jako nejlepší předseda OV v  místních částech Nového Města na Moravě. Činnost místní lidové knihovny je v  Zubří po řadu let velmi dobrá. Místo knihovnice zastává Věra Buchtová, která v  roce 1988 zaznamenala 1838 výpůjček, tj. 5,4 na jednoho obyvatele. V  obci pravidelně čte 78 čtenářů, což je 22,9 % z  počtu obyvatel. Knihovnice v  průběhu roku uskutečnila 5 besed. Po zvýšení výpůjční činnosti je s  touto knihovnou počítáno do soutěže Budujeme vzornou lidovou knihovnu.

 

 

X. Počasí

 

V roce 1988 bylo v  Novém Městě na Moravě zaznamenáno následující počasí:

Nový rok, tj. 1. ledna 1988 je oblačné počasí s  občasnými dešťovými přeháňkami a teplotou +4°C – bez sněhové pokrývky, stejné počasí panuje i 2. ledna. 3. ledna je neděle a první pracovní den roku, počasí je zcela jarní, slunce svítí mezi občasnými mráčky a teplota dosahuje až +10°C. Tento druh počasí se udržuje až do 8. ledna, kdy se ochlazuje na 0°C a celý den drobně sněží. V  následujících dnech až do 12. ledna je slunečno, beze sněhu s  teplotami -5°C; 12. ledna sněží a pokrývka sněhu dosahuje 2 cm při -5°C. Následující dny až do 17. ledna je mlhavo s  jinovatkou a až 18. ledna opět sněží na 5 cm sněhu, ale již odpoledne sníh taje. Slabá pokrývka se udržuje až do 24. ledna kdy při -2°C padá 10 cm sněhu. Již 27. ledna sníh taje a při +2°C se mění v  bláto. V  posledních lednových dnech při +5°C střídavě prší a sněží.

V  prvních dnech ÚNORA se ochlazuje na -3°C se slabými sněhovými přeháňkami, ale už 3. února prší při +3°C, a sníh opět taje. V  následujících dnech panuje teplé, slunečné počasí s  teplotami kolem +3°C které trvá do 8. února. Den nato přes noc nachumelilo 25 cm sněhu, ale následující dny při 0°C rychle taje. Tento stav beze sněhu trvá až do

 

Rok: 
Přepsal/a: 
Jarmila Cacková