O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 346

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

kou sportovní úroveň. Na dokonale připravených tratích bylo dosaženo nejrychlejších časů v dějinách Světového poháru vůbec. Hlavní závod Světového poháru a ZL 1988 – jejího padesátého ročníku – 15 km vyhrál Torgny Mogren (Švédsko), druhý byl Helger Bauroth (NDR) a třetí Giachem Guidon (Švýcarsko). V běhu štafet na 4 x 10 km zvítězilo Švédsko před Rakouskem a ČSSR I. K jubilejnímu 50. ročníku Zlaté lyže a Světovému poháru 1988 byly vydány propagační materiály: publikace, samolepka, dvě série odznaků (6 ks), plastikové tašky s emblémem 50. ročníku Zlaté lyže, vázy a skleničky se zlatotisky a pod. Dokonalé uspořádání 50. ročníku Zlaté lyže i mimo Nové Město na Moravě ve Vysokých Tatrách, bylo velkou propagační devizou nejen pro naše město, ale i pro Československo.

 

Ve stopách Zlaté lyže

V neděli 17. ledna 1988 se uskutečnil XII. ročník turisticko lyžařské akce „Ve stopách Zlaté lyže“. Vzhledem k nedostatečným sněhovým podmínkám se poprvé v historii této akce absolvovaly pěší trasy v délkách 5; 10; 15 a 25 km. Podmínky i špatné počasí přilákaly pouze 875 účastníků, kteří obdrželi již tradičně pamětní list s medailí.

 

Klasifikační závod dorostu

22. – 24. ledna 1988 se konal na tratích v areálu Ski, konečně už pokrytém prvním letošním sněhem, I. celostátní klasifikační závod dorostu v běhu na lyžích pro rok 1988 který se současně jel jako Československý pohár dorostu. Závodů se zúčastnilo více jak 250 mladých závodníků. V této silné konkurenci z celé republiky se mladí novoměšťáci neztratili a docílili výborných výsledků.

 

Padesátka veteránů bílé stopy

27. února 1988 se konal na tratích sportovního lyžařského areálu v hotelu SKI již 10. ročník padesátky veteránů bílé stopy zařazený do ligy dálkových běhů ČSR. Současně se jel krajský přebor mužů a žen v běhu na lyžích na 50 km a 20 km. I na ne zcela zasněžených tratích bojovalo o tituly celkem 320 závodníků.

 

50 km Vysočinou

V rámci májových oslav a výročí osvobození uspořádala tělovýchovně branná komise ZV ROH a JSVBO k. p. Chirana Nové Město na Moravě dne 7. května 1988 již 19. ročník pochodu „50 km Vysočinou“. Pochodu se zúčastnilo přes 3000 účastníků, kteří si mohli zvolit trať od 10 do 50 km. Všichni účastníci pochodu již tradičně obdrželi pamětní plaketu a diplom.

 

Mezinárodní závody v orientačním běhu

Kdo projížděl v závěru měsíce července kolem Skalského dvora, byl jistě překvapen ruchem který zde panoval. To vše ve dnech 29. – 31. 7. 1988 způsobilo 2.500 orientačních běžců z 21 země světa, kteří se zúčastnili třídenních mezinárodních závodů v orientačním běhu „Bohemia 88“. Pořadatelem závodů byly oddíly OB VŠTJ VŠZ Brno a TJ Nové Město na Moravě. Celkem startovalo 2.236 závodníků, kteří byli rozděleni do 70 kategorií. Hlavní kategorie žen byla na závodech poměrně slabě obsazena a překvapivě v ní zvítězila litevská závodnice Irina

Rok: 
Přepsal/a: 
Bukáčková Renata