O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 299

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

+25°C do 22 hodin. Následující dny je opět hezké a slunečné počasí s  teplotami až +32°C. Teprve 19. července večer přichází opět bouřka, ale tentokrát pouze mírná. Následující dny jsou opět nádherně letní s  teplotami kolem +26°C. 30. července večer opět bouřka s  deštěm a s  prudkým ochlazením teploty. Poslední den v  červenci je oblačný s  teplotou pouze +12°C. Srpen – od 1. do 9. srpna panuje proměnlivé počasí s  teplotami okolo +23°C. 10. srpna drobně prší a ochlazuje se. Od 11. do 17. srpna se počasí výrazně nemění, 18. srpna přichází ve večerních hodinách opět bouře s  hustým a prudkým deštěm. Od 19. do 27. srpna je velmi hezké, teplé a slunečné počasí s  teplotami okolo +23°C. 28. srpna opět prší a teprve až poslední dva dny měsíce je opět slunečno s +20°C.

Září – počátek měsíce je poznamenán slunečným, nebo polooblačným počasím s  průměrnými teplotami okolo +18°C. Teprve až 18. září ve 20 hodin propuká nad městem prudká bouře s  hustým deštěm při které je v  celém městě vypnut el. proud na 1,5 hodiny. Následující dny od 19. září do 24. panuje polooblačné počasí s +18°C, 24. září navečer přichází slabá bouře a od 26. do 30. září denně občasně prší. 30. září ráno je první mráz v  přízemní poloze.

Říjen – od 1. do 16. října panuje stabilní polojasné počasí s  teplotami okolo +8°C. 17. října prší a ochlazuje se. Chladné počasí s  teplotami kolem +5°C trvá s  přechodnými mlhami a deštíky až do 25. října. 26. října ráno je teplota 0°C, 30. října rtuť teploměru klesá na -4°C se studeným větrem a tento stav trvá i poslední den měsíce.

Listopad - období od 1. do 6. listopadu je oblačné s  teplotami +3°C. 7. listopadu teplota klesá na -4°C a 9. listopadu při poměrně husté mlze jsou +2°C. V  následujících dnech se počasí nemění. 16. listopadu padá mrznoucí déšť a teprve až 22. listopadu se ráz počasí mění. Je oblačno s  teplotou + 4°C . 24. listopadu od rána hustě sněží při 0°C, v  poledne je už 10 cm sněhu. V  následujících dnech se otepluje a sníh mizí. Teprve 28. listopadu opět drobně sněží a stejně tak i 30. listopadu. Teplota -1°C.

Prosinec – počátek měsíce je poznamenán mlhami a teplotami -2°C. 6. až 8. prosince vydatněji sněží při -3°C. 8. prosince klesá teplota na -10°C. při jasném slunečném počasí a tento stav trvá až do 13. prosince. 13. prosince v  raních hodinách je vše obaleno jinovatkou, teplota -10°C. V  následujících dnech teplota polevuje, mlhy zůstávají. 17. prosince je ráno velká námraza, množství havarovaných aut, ani lidé nemohou dobře po náledí jít. Teplota -4°C. Od 18. prosince klesá teplota na 0°C a prší. 19. až 23. prosince je teplo, beze sněhu, teplota kolem +5°C. Na Štědrý den je oblačno s  teplotou +2°C. Od 25. do 28. je polooblačno s  častými dešťovými přeháňkami a s  teplotami až +4°C. Od 29. prosince až do Silvestra je polooblačno s  častými dešťovými přeháňkami a teplotami +5°C. Poslední den roku se počasí nemění. Ani na Silvestra nesněží. Je polojasno až zataženo, prší a teplota je netypická: +8°C.

Rok: 
Tagy: 
Přepsal/a: 
Jarmila Cacková