O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

• Přepis novoměstské kroniky

Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 276

Přepis v textovém formátu:
Přepis v přenosném formátu:
Originál stránky - profi sken:

tězil Švanda; 2. Korunka, 3. Lisičan – všichni reprezentanti ČSSR. Na hezkém 4. místě se ztrátou 1:24,5 skončil novoměstský borec Teplý. V závodě žen na 5 km volným způsobem zvítězila Havrančíková, 2. Klimková, 3. Janoušková – všechny reprezentantky ČSSR. Novoměstská Dáša Švubová skončila na 20. místě. Ve večerních hodinách se uskutečnilo ve slavnostně vyzdobeném sále MKD v Novém Městě na Moravě slavnostní vyhlášení vítězů s kulturním programem. Druhý den pak závody pokračovaly závodem štafet. V běhu na 3 x 5 km ženy (volně) byla první štafeta ČSSR ( Janoušková, Havrančíková, Klimková), ve štafetě na 3 x 10 km mužů (volně) zvítězila štafeta ČSSR II. ( Korunka, Bečvář, Lichoň). Vyhlašování vítězů běhu štafet i zakončení závodu bylo provedeno v lyžařském areálu u hotelu SKI. Bezprostředně po Zlaté lyži se všichni nejlepší závodníci přesunuli na Štrbské pleso, kde se bude konat mistrovství ČSSR v běžeckých disciplínách, ale zároveň i závěrečné soustředění před mistrovstvím světa.

11. ročník Ve stopách Zlaté lyže 11. ročník lyžařsko-turistické akce „Ve stopách Zlaté lyže“ který se konal dne 24. ledna 1987 se zúčastnil rekordní počet 4.812 účastníků. Tradičně dobře byly připraveny zásluhou chiranských pořadatelů: servis, stopy na 5, 10, 15, 20, 25 a 30 km, obvyklé slosování průkazek i občerstvení. Všichni účastníci obdrželi pamětní list a medaili. Všichni startující svým způsobem měli ovšem velké štěstí, že putovali Vysočinou v sobotu. Následující den dopoledne kolem Ski hotelu vršila metelice takové závěje, jaké v této zimě nikdo nepamatoval…

Párkové závody Dne 25. ledna 1987 se v odpoledních hodinách konaly v prostoru u pekáren tradiční párkové závody dětí a mládeže v běhu na lyžích. Děti narozené v roce 1976 a mladší závodily na tratích od 50 m do 1 km. I přes velmi nepříznivé počasí v průběhu závodu – vál velmi silný západní vítr – se závodů zúčastnilo 285 dětí. První tři z každé kategorie obdrželi diplom, každý závodník potom párek s rohlíkem a čaj.

Zimní odborářské hry Zimní odborářské hry o putovní pohár MěV KSČ, coby soutěže v klasickém lyžování, proběhly ve dnech 31. 1. – 1. 2. 1987 na standardních lyžařských tratích v areálu hotelu SKI. Pořádání závodů bylo svěřeno lyžařskému oddílu TJ Nové Město na Moravě, který se svého úkolu zhostil na výbornou. Soutěže se zúčastnili závodníci z 9 podniků, kterých bylo celkem 105 ve třech věkových kategoriích a v závodě štafet. Nejúspěšnějšími byly zástupci OÚNZ, kteří tak položili dobrý základ k celkovému vítězství v zimní části her. Závody proběhly za ideálního počasí na výborně upravených tratích. Odměnou za přípravu závodů byly krásné, ale nelítostné boje všech soutěžících ve sportovním duchu. Soutěží obou dnů se zúčastnili jako hosté předseda MěV KSČ F. Dvořák a místopředsedkyně Měst NV V. Buchtová, kteří také předali poháry nejlepším účastníkům lyžařské části odborářských her.