O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 227

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

trvá až do konce září. Říjen: Od 1. října do 13. října je počasí charakterizováno jako slunečné s občasnými ranními mlhami a teplotami v průměru kolem +14°C. Od 14. října do 16. října je polojasno se silnějším severním větrem, teploty +11°C. V době od 17. října do 20. října nastalo přechodné zlepšení, ale od 20. do konce měsíce prší a je polojasno s teplotami +10°C. Listopad: 1. až 5. listopadu poklesly teploty na +5°C, ráno jsou mlhy a fouká severní vítr. 6. listopadu padá v místní části Studnice první sníh, ve městě až do 15. listopadu jsou přízemní mrazíky, polojasno, teploty kolem +4°C. V dalším období až do konce měsíce se ráz počasí výrazně nemění, pouze teploty se snížily až k 0°C. Prosinec: Od 1. do 4. prosince poklesly teploty pod bod mrazu (-2°C) s mlhavým počasím. 5. prosince se přechodně počasí změnilo tak, že je jako na jaře – jasné slunečné počasí a teplota +6°C. Od 6. prosince do 13. prosince panují denně mlhy, teplota okolo -3°C, tvoří se jinovatka. 14. prosince začíná lehce padat sníh při -4°C, 17. prosince již sněží hustě a 18. prosince má sněhová pokrývka výšku 10 cm. 19. prosince přechodně zaprší, ale už od následujícího dne je větrno s -9°C, sněží, 23. prosince je již 30 cm sněhu. Na Štědrý den je -10°C, sněží, vrstva sněhu dosahuje 40 cm. Od 25. prosince dále sněží až na 50 cm sněhu, teplota klesá až k -15°C. 29. prosince nastává obleva, prší při +4°C což trvá i poslední den roku 1986.

 

V měsících únoru až dubnu 1987 byl tříděn a zpracován materiál ke kronice města. V květnu byl zpracován koncept zápisu, který byl společně s dokumentačním materiálem projednán ve školské a kulturní komisi Měst NV dne 3. června 1987 a schválen radou Měst NV v Novém Městě na Moravě dne 18. června 1987. Zápis do kroniky byl proveden v měsících červenci a srpnu 1987.

Rok: 
Přepsal/a: 
Žaneta Slonková