O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 205

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

Zlatá lyže ČMV a Světový pohár 1986 Ve dnech 17. až 19. ledna 1986 se na standartních tratích v lese Ochoza a ve sportovním areálu SKI uskutečnil 48. ročník lyžařského závodu o Zlatou lyži Českomoravské vysočiny a Světového poháru v běhu na lyžích žen na 20 km. Lyžařský oddíl místní tělovýchovné jednoty ani v tomto roce nezůstal nic dlužen své pověsti a svého úkolu - organizace celého závodu se zhostil na výbornou. Mnoho práce se udělalo přímo na běžeckých tratích, kde nákladem 2 mil. Kčs bylo provedeno jejich rozšíření z důvodu povolení nového běžeckého stylu- t. zv. ,,bruslení“ na lyžích. Velkou devizou oddílu byla nadšená parta traťařů, funkcionářů a rozhodčích. Velký kus práce před zahájením závodů z hlediska propagace provedl společensko-propagační útvar OV ZL, jmenovitě Jaromír Buchta a Miloslav Dvořák. Navrhli a realizovali emblémy, speciální originální dopisní papíry a obálky, vlaječky ku značení tratí, pozvánky lyžařský svazům, dopisnice, průkazky, vstupenky, pamětní list pro předsedu Měst NV, diplomy, obálky bulletinu, výsledkové listiny propozice atd. Velmi zdařilým byl rovněž velkoplošný barevný plakát s užitím fotografie Jaromíra Čejky. Slavnostního zahájení 17. ledna v 18,00 hodin před Městským kulturním domem se zúčastnilo 700 občanů města, závodníci, činovníci a hosté. Příští den při jasném a slunečném počasí při desetistupňovém mrazu a 40 cm sněhu se jely hlavní závody jednotlivců (Světový pohár - ženy 20 km - volně, muži a junioři -15 km - volně). V 18,30 hod. proběhlo ve slavnostně vyzdobeném sále MKD vyhlášení výsledků. Hlavní závod světového poháru žen v běhu na 20 km vyhrála S. Opitzová (NDR), na druhém místě G. Nestlerová (NDR) a třetí byla M. Dahlmová (Norsko). Následující den proběhl závod štafet, slavnostní vyhlášení vítězů se konalo u hotelu SKI. Závody proběhly za velkého zájmu diváků (odhad 12.000), zahraniční účastníci nešetřili slovy chvály a zástupce FIS pan Bengston ze Švédska přislíbil Novému Městu v brzké době opět Světový pohár - bude-li to možné - závod mužů.

Ve stopách Zlaté lyže Tělovýchovně branná komise ZV ROH, JSBV k. p. Chirana a LO TJ Nové Město na Moravě v rámci VI. zimního srazu turistů ČSR uspořádaly jubielní X. ročník turisticko-lyžařské akce ,,Ve stopách Zlaté lyže" v sobotu 25. ledna 1986. Tohoto ročníku se zúčastnil rekordní počet 4.583 lyžařů. Jelo se po tratích dřívějších ročníků Zlaté lyže s mnoha občerstvovacími stanicemi na trasách 5 km, 10 km, 15 km, 20 km, 25 km a 30km. Účastníci tradičně v cíli obdrželi diplom, pamětní medaili a někteří i ceny věcného charakteru ze slosování čísla kontrolní průkazky.

Mistrovství ČSSR v běhu na lyžích TJ Nové Město na Moravě, lyžařský oddíl uspořádal ve dnech 3. - 9. února 1986 Mistrovství ČSSR mužů a žen v běhu na lyžích, přebor ČSSR juniorů a juniorek, mistrovství ČSSR mužů a žen ve vytrvalostním běhu na lyžích, Hančův memoriál v běhu na lyžích na 50 km mužů a 20 km žen. Závody byly zahájeny slavnostním nástupem účastníků 3. února před MKD Nové Město na Moravě. Celé Mistrovství proběhlo bez výrazné účasti diváku a to hlavně z důvodu pořádání v dopoledních hodinách pracovních dnů.

Rok: 
Přepsal/a: 
Blanka Klempířová