O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 155

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

na se uskutečnila v Zubří – na Páleninách soutěž Mladých požárníků, které se za hojné účasti občanů zúčastnilo úspěšně i místní mládežnické družstvo. K májovým oslavám byla provedena slavnostní výzdoba obce, při které velkou zásluhu měla ředitelka ZŠ s. E. Holá s dětmi školy. Výzdoba k 1. máji i ke 40. výročí osvobození byla se strany městských orgánů hodnocena jako jedna z nejlepších. 18. května proběhla v obci oslava 40. výročí osvobození spojená se slavnostním slibem pionýrů a večerní taneční májovou veselicí. 24. května se občané zúčastnili brigády na úpravách lesního porostu. V letních měsících proběhlo rozšíření místního rozhlasu, u základní školy byla opravena podezdívka a přilehlý chodník. Při pomoci zemědělství bylo odpracováno celkem 510 brigádnických hodin. 17. října 1985 se konala veřejná schůze ZO KSČ a OV na které byla zhodnocena činnost a úkoly od počátku roku. Problémem obce je nespokojenost občanů s neúměrně dlouhými intervaly spojů ČSAD. V listopadu byla provedena zásluhou pracovnic ZŠ oslava výročí VŘSR s kulturním programem. Funkci knihovníka obce vykonává s. Buchta. Práce knihovny je stabilní, projevuje se systematická práce s mládeží a výchova mladých čtenářů. Počet výpůjček knih 1.837. Počet čtenářů 84, tj. 24,4 % počtu obyvatel. S. Buchta provedl v knihovně 2 besedy a 4 výstavky z produkce nových knih.

 

X. Počasí

 

Leden: Na Nový rok přes celý den mírně chumelilo, sněhová pokrývka byla 20 cm vysoká a teplota vzduchu byla -8°C. Tento typ počasí trval až do 11. ledna, kdy teplota klesla na -12°C a v následujícím dnu až na -18°C. 14. ledna připadlo dalších 10 cm sněhu. 19. ledna se vyskytly mlhy za teploty -6°C a 22. ledna při teplotě -1°C pršelo. Až do 27. ledna byla mlha, zataženo a teploty od -2°C do -5°C. 28. ledna bylo jasno a teplota klesla na -10°C. 31. ledna opět pršelo se +4°C.

Únor: 1. -3. února pršelo při teplotě 0°C. Od 4. ledna se obloha vyjasnila a mrazy s počátečními hodnotami -4°C dosáhly mezi 11. a 13. únorem -15°C. Od 14. do 18. února takřka denně chumelilo s průměrnými teplotami okolo -6°C. V dalším období polevily mrazy až 24. února sněžilo s deštěm, 25. února byla teplota +4°C. Konec února doslova propršel. Březen: 1. a 2. března obleva pokračovala, 3. března padal při +4°C mokrý sníh. Až do 16. března bylo polojasné počasí s průměrnými teplotami +3°C. 18. března znova napadlo asi 10 cm sněhu, ale hned následující den až do 21. března pršelo při teplotě +4°C. Konec měsíce byl poznamenán jasným slunečním počasím s teplotou +6°C.

Duben: 1. – 6. 4. bylo jasné, krásné počasí s teplotami až okolo +18°C. 7. 4. nastala bouře s deštěm při teplotě +6°C. 8. – 12. 4. bylo polojasno s teplotou +8°C. 18. – 16. 4. opět pršelo s teplotou +10°C. 20. – 22. 4. bylo jasno s teplým jižním větrem, teplota +18°C. 23. dubna se počasí změnilo, bylo polojasno, teplota +12°C. 24. dubna začal opět padat sníh, nastalo ochlazení na +4°C. 25. a 26.

Rok: 
Přepsal/a: 
Benová Lucie