O projektu

Cílem je zpřístupnit kulturně historický dokument města, který bude aktivně sloužit obyvatelům města, badatelům a další široké veřejnosti. Projekt reaguje na dnešní moderní dobu, kdy dokumenty v elektronické podobě jsou samozřejmostí a stávající se nedílnou součástí výuky na školách, v práci i běžném životě.  (číst více ...)

Podle knih

Nejnovější stránky

Novinky

  • Přepis novoměstské kroniky

    Vážení návštěvníci děkujeme,
    za Váš zájem o náš projekt. Kroniky jsou již přepsané. Přepis a úprava všech 9 svazků probíhal od června 2011 do dubna 2012. V tomto období bylo přepsáno více, jak 3000 stran, do projektu se zapojilo zhruba 180 osob. Věříme, že jejich práce vám bude ku prospěchu a najdete na těchto stránkách mnoho zajímavých informací. Zápisy kroniky je možné číst ...

Jste zde

Strana č. 137

Přepis v textovém formátu: 
Přepis v přenosném formátu: 
Originál stránky - profi sken: 

sách, 5 km – 724; 10 km – 1098; 15 km – 864; 20 km – 571; 25 km – 631; 30 km – 289 turistů. Každý kdo zvolenou trasu absolvoval, obdržel diplom a pamětní medaili, kterou vyrobili pracující z novoměstské Chirany, 50 vylosovaných lyžařů obdrželo ceny, které věnovali pořadatelé. Pětadvacetitisícím účastníkem od založení ,,Stopy Zlaté lyže" se stal Karel Miksa z Prahy, který získal mimořádnou cenu – týdenní rekreaci věnovanou CK Sport turist Brno.

 

50 km Vysočinou“

10. května 1985 uspořádala tělovýchovně branná komise k. p. Chirana v Novém Městě na Moravě již XVI. ročník turistického pochodu po stopách partyzánského hnutí nazvaný ,,50 kilometrů Vysočinou". Start se tradičně konal u SOUL na Bělisku v době od 7 do 11 hodin. 4.200 účastníků se vydalo na trasy 10; 15; 25; 35 a 50 km. Každý účastník pochodu obdržel pamětní list a kovovou upomínkovou plaketu. Součástí tohoto pochodu se při tomto ročníku stal II. ročník přehlídky souborů ZUČ interpretující country, folk a trampskou píseň ,,Horácký hejkal 1985". Přehlídka se uskutečnila ve velkém sále MKD od 15,°° hodin a zúčastnila se jí většina účastníků pochodu ,,50 km Vysočinou". Přehlídky se zúčastnily tyto skupiny: Vysočina (Havl. Brod), Barel Rock (Brno), Blíženci (Jihlava), Králíci (Žďár n/S), Slávek Janoušek (Brno), Míla Zichová (Praha), Poutníci (Brno).

 

Spartakiádní turnaj v malé kopané

Stoupající oblibu malé kopané v našem městě potvrdila jedna z akcí československé spartakiády 1985 – Spartakiádní turnaj družstev Jihomoravského kraje v malé kopané, jehož pořadateli byl MKD v Novém Městě na Mor., CZV SSM UD Dolní Rožínka a OV SSM Žďár n/S. V sobotu 18. května 1985 se na hřištích v Pohledci a Radešínské Svratce v osmi skupinách za účasti 27 družstev odehrály zápasy o postup do nedělní finálové skupiny. Krajně nepříznivé počasí však donutilo pořadatele přesunout finále na sobotu 8. června 1985 na hřiště u hotelu Ski. Do finálové skupiny postoupila družstva UD R1 D. Rožínka, SUB Uherský Brod, FC Jinačovice a Dukla Vyškov, z dubnového brněnského předkola (účast 17 družstev) pak ÚSNV Brno a Zetor Brno. V dramatických zápasech finále potvrdily své kvality týmy Zetoru Brno, a UD R1 D. Rožínka, které postoupily do celostátního Spartakiádního turnaje v malé kopané v Praze. Nejlepším střelcem finálové skupiny byl Petr Šebek (UD R1 D. Rožínka) se 7 brankami.

 

Zdravotnictví

Zdravotnické služby v Novém Městě na Moravě jsou integrální částí zdravotnických služeb v rámci okresního ústavu národního zdraví. Podle organizačního řádu OÚNZ je v roce 1985 na Novoměstsku (spádová oblast cca 400 km2, přibližně 26.000 obyvatel) poskytována zdravotní péče zdravotnickými pracovníky a zařízeními patřícími do jednotného celku – nemocnice s poliklinikou v Novém Městě na Moravě. NsP je II. typu a v rámci Novoměstska poskytuje zdravotnické služby formou obvodních a závodních středisek a poliklinických odborných služeb. Tyto služby jsou přímo v Novém Městě zajišťovány čtyřmi obvodními lékaři (z toho je jeden sdružený závodní obvod), šesti zubními lékaři, úvazkem 5,8 lékaře dětského a 2,6 lékaře ženského. Zdravotní služby na Novoměstsku zajišťuje následující organizační struktura NsP:- Nemocnice: člení se na lůžková oddělení chirurgické (149 lůžek),

Rok: 
Přepsal/a: 
Lenka Huťková